Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

Sklápěcí postele šetří místo již přes sto let

25. 07. 2022, SCONTO Nábytek
Dokážou šetřit prostor, vytvořit skvělé nábytkové mimikry a bez problémů poslouží svému hlavnímu účelu – spánku. Výklopné postele oceníte zejména v malých místnostech, které během dne mění svoji funkci - například z obývací na spánkovou. Přes den je postel bezpečně skrytá ve stěně (resp. ve skříni nebo komodě), večer nabízí pohodlný prostor pro dokonalý odpočinek. Na rozdíl od multifunkčního nábytku, jako jsou rozkládací pohovky, působí tyto modely nenápadněji. Vaše návštěva ani nemusí vědět, že pěkná bílá skříň ukrývá šikovnou postel.

Bezpečnost na prvním místě

Sklápěcí postel je řešená tak, aby mechanismus pokládání eliminoval riziko jejího možného pádu. Proto nemusíte mít obavy z případného úrazu. Na zeď se připevňuje pomocí držáků. Ty zajistí, že se nábytek při manipulaci nevyklopí ani nepřevrhne. Postele se otevírají i zavírají bez větší námahy, proto si s nimi hravě poradí každý. Výklopná postel funguje na pružinovém mechanismu v kombinaci s pevnými relingovými úchytkami z kovu. Postele jsou zhotoveny tak, aby vydržely každodenní mnohonásobné vyklápění. Jejich součástí je také bezpečnostní mechanismus, který zabraňuje tomu, aby se postel kdykoli samovolně vyklopila.
Věděli jste, že…?
Výklopné postele naposledy slavily svůj velký návrat na nábytkovou scénu po poslední ekonomické krizi kolem roku 2010. Mnozí mladí lidé se totiž kvůli nedostatku peněz vrátili bydlet zpět ke svým rodičům nebo se přestěhovali do menších bytů, kde byla sklápěcí postel nezbytností.

S matrací a roštem, nebo bez něj?

Sklápěcí postele naleznete na trhu v mnoha provedeních a velikostech. Jednotlivé modely se od sebe odlišují nejen použitým materiálem, ale také tím, co k nim k nákupu dostanete. Ve většině případů si u výklopných postelí nemusíte lámat hlavu s postelovým roštem, ten naleznete v balení. Na základě toho, o jaký typ se jedná (například lamelový nebo pevný), si vybíráte matraci. Občas se setkáte i s produktem 3 v 1, tedy postel, rošt i matrace prodávané spolu, ale jde spíše o výjimku.

Výhodou samostatného nákupu matrace je to, že si můžete vybrat takovou, která vám skutečně vyhovuje. Každý má jiné potřeby a zdravotní omezení. Někteří potřebují tvrdší model, jiní zase měkčí. Dejte si pozor na rozměry včetně výšky matrace, aby nebyla překážkou při „zavření“ postele. Informaci o maximální výši výrobce uvádí v popisu výrobku.

Kam s ložním prádlem?

Ti, kteří nemají žádné zkušenosti se sklápěcími postelemi, se často ptají, kam dát ložní prádlo? Je potřeba ho před každým zaklopením uklidit do nějakého úložného prostoru nebo peřiňáku? Odpověď je ne. Polštáře, přikrývky a prostěradla můžete klidně nechat na posteli. Před jejím zaklopením využijete speciální popruhy, kterými jednotlivé věci přichytíte, aby nesklouzly a nepřekážely při zavírání. Pokud tedy plánujete používat postel pravidelně, ale po každém spánku ji chcete zavřít, nemusíte se bát žádné velké práce navíc.

Pro jednoho i pro dva

Výklopné postele berou mnozí jako skvělé řešení pro jednoho člověka žijícího v malém bytě. Takový kousek výborně poslouží i páru nebo osobě, která si přeje více místa ke spaní. Dvoulůžkové sklápěcí postele naleznete v horizontálním i vertikálním provedení, jejich používání je stejně snadné a rychlé jako používání jednolůžkových typů. Vše usnadňuje propracovaný sklápěcí mechanismus s pneumatickými zvedáky. Ten se stará i o to, aby se postel náhodou sama během dne neotevřela nebo nepřevrátila.

Tajné lůžko, kterého si nikdo nevšimne

Sklápěcí postele vypadají ve svém složeném stavu jako nižší a delší komody, případně jako vyšší a užší skříně. Vyšší modely lze doplnit o skříně po bocích a regály, nebo se vedle nich dají umístit police, díky kterým vytvoříte pěknou designovou stěnu. Na druhé straně, když postel vyklápíte po délce, získáte ve sklopeném stavu nižší komodu, na kterou můžete položit dekorace a vytvořit tak pěkné zátiší.  Zařizujete garsonku? Podívejte se na naše nápady pro nábytek do malého bytu.

Praktické doplňky pro skříňovou postel

Věděli jste o tom, že výklopné postele můžete pořídit hned s několika praktickými doplňky? Neposkytnou vám sice velký úložný prostor, to ale neznamená, že v nich nemůžete nic uložit. Moderní a masivnější modely disponují poličkami, které se nacházejí se uvnitř. Dají se využít na odložení budíku, mobilu nebo knihy. Pokud nemáte v plánu sklápět postel každý den, na poličky můžete položit dekorace, které zkrášlí celý interiér. Nadčasový design podpoří také LED osvětlení ve formě pásků a menších nočních lampiček.

Proč jsou výklopné postele výhodné?

  • Šetří prostor v denní době, kdy postel nepotřebujete (například přes den, během návštěvy).
  • Umožňují jednoduchou a bezpečnou manipulaci.
  • Dodávají se v různých rozměrech, hodí se tedy do jakéhokoliv prostoru.
  • Mohou se vyklápět po výšce i délce, podle toho, jaký model vám více vyhovuje.
  • Na rozdíl od rozkládací pohovky jsou zdravější – poskytují místo pro dlouhodobé spaní, můžete totiž zvolit matraci podle svých individuálních potřeb. Omezují vás jedině rozměry matrace, které musíte dodržet, aby se postel při skládání bez problémů vešla do úložného prostoru.
  • Můžete je sladit se zbytkem nábytkového zařízení, takže vytvoří opravdu nenápadné „mimikry“.
Náš tip: Alternativa v podobě výsuvné postele
Postele se nemusí jen vyklápět. Skvělým řešením pro doplňkové spaní jsou jednolůžkové postele s výsuvným lůžkem, které se zpravidla nachází ve spodní zásuvce. Vysouvání často usnadňují praktická kolečka. V případě potřeby se zásuvka se zabudovanou matrací jednoduše vytáhne a vy získáte místo pro dalšího nocležníka.

CHERCHEZ LA FEMME – ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU

Sklápěcí postel vymyslel na přelomu 19. a 20. století Američan William Lawrence Murphy. Byla to však spíše z nouze ctnost než skutečný záměr. Mladý muž totiž obýval malinký apartmán, jehož středobodem byla právě postel. V té době se dvořil krásné operní zpěvačce, ale pozvat ji k sobě ji nemohl, protože bonton dámám zakazoval vstupovat s muži do místnosti s postelí o samotě. Murphy to ale vyřešil lišácky po svém a z šatní skříně si vyrobil vlastní výklopnou postel. Nápad si později nechal patentovat pod názvem „mizející postel“. Díky němu Američané dodnes přezdívají sklápěcí postel „Murphy bed“.
Tip na závěr:
Podívejte se na naše krátké video pro lepší představu o používání výklopných postelí.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…