Ve dnech 5. a 6.7. jsou naše obchodní domy otevřené.
Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

01. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Výklopné postele nejsou v našich zeměpisných šířkách příliš zažité, v zahraničí se ale těší velké oblibě. Řekli byste, že tento vynález oslavil už sté narozeniny?
Dokážou šetřit místo, skvěle splynout se zbytkem nábytku a bez problémů poslouží svému hlavnímu účelu – spánku. Výklopné postele oceníte zejména v malých prostorách, které během dne mění svou funkci, například z obývací na spánkovou. Zatímco přes den může postel zůstat bezpečně ukrytá ve zdi, resp. ve skříni nebo komodě, večer nabízí pohodlný prostor k dokonalé regeneraci. Na rozdíl od multifunkčního nábytku, jako jsou rozkládací sedačky, působí tyto modely nenápadněji – vaše návštěva ani nemusí vědět, že hezká bílá skříň ukrývá šikovnou postel.

Pokud se chcete cítit bezpečně a mít postel vhodnou na každodenní spaní, ověřte si, zda má potřebný certifikát. Výklopné postele mají praktické popruhy, do nichž lze uchytit přikrývku a polštář tak, že se během manipulace vyklopí nebo skryjí společně s celou postelí. Nemusíte si tedy dělat starosti s dodatečným úložným prostorem. V nabídce sklápěcích postelí existují i ​​modely s takovým vyvážením, díky kterému se při otevírání nebo zavírání zastaví v podstatě v jakékoliv poloze. Je tak zcela eliminováno riziko pádu postele a případného nepříjemného úrazu. Podpěrná noha takových modelů se navíc vysouvá automaticky.
Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

Sklápěcí postel se ke zdi připevňuje pomocí držáků. Ty zajistí, že se nábytek při manipulaci nevyklopí ani nepřevrhne. Postele se otevírají i zavírají bez větší námahy, proto si s nimi hravě poradí i slabší osoba. Vše funguje díky pružinovému mechanismu v kombinaci s pevnými relingovými úchytkami z kovu. Postele jsou zhotovené tak, aby vydržely několikanásobné každodenní vyklápění. Jejich součástí je kromě toho také bezpečnostní mechanismus, který zabraňuje tomu, aby se postel kdykoliv samovolně vyklopila.

Věděli jste, že...? 

Výklopné postele naposledy slavily svůj velký návrat na nábytkovou scénu po poslední ekonomické krizi kolem roku 2010. Mnozí mladí lidé se totiž pro nedostatek peněz vrátili bydlet zpět ke svým rodičům, nebo se přestěhovali do menších bytů, kde je sklápěcí postel nezbytností.

PROČ JSOU VÝKLOPNÉ POSTELE VÝHODNÉ?

 
  • Šetří prostor v době, kdy postel nepotřebujete (například přes den, během návštěvy).
  • Umožňují snadnou a bezpečnou manipulaci.
  • Dodávají se v různých rozměrech, hodí se tedy do jakéhokoli prostoru.
  • Mohou se vyklápět po výšce i délce, záleží jen na tom, jaký model vám více vyhovuje.
  • Na rozdíl od rozkládacích pohovek jsou zdravější – poskytují místo ke dlouhodobému spaní, můžete totiž zvolit rošt i matraci podle svých individuálních potřeb. Omezuje vás jedině výška roštu i matrace, kterou musíte dodržet, aby se postel při skládání bez problémů vešla do úložného prostoru.
  • Můžete je sladit se zbytkem interiérového zařízení, takže vytvoří opravdu nenápadný kousek nábytku.
Výklopná postel CONCEPT PRO CP-01

ALTERNATIVA V PODOBĚ VÝSUVNÉ POSTELE

Postel s výsuvným lůžkem SENTIA

Postele se nemusejí pouze vyklápět. Skvělým řešením pro doplňkové spaní jsou jednolůžkové postele s výsuvným lůžkem, které se zpravidla nachází ve spodní zásuvce. Vysouvání usnadňují praktická kolečka. V případě potřeby se zásuvka se zabudovanou matrací jednoduše vytáhne a vy získáte místo pro dalšího nocležníka.

CHERCHEZ LA FEMME – ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU

Sklápěcí postel vymyslel na přelomu 19. a 20. století Američan William Lawrence Murphy. Byla to však spíše z nouze ctnost než skutečný záměr. Mladý muž totiž obýval malinký apartmán, jehož středem byla právě postel. V té době se dvořil krásné operní zpěvačce, pozvat k sobě ji ale nemohl, jelikož bonton dámám zakazoval vstupovat o samotě s muži do místnosti s postelí. Murphy si ale poradil a ze šatní skříně si vyrobil vlastní výklopnou postel. Nápad si později nechal patentovat pod názvem „mizící postel“. Díky němu Američané dodnes říkají sklápěcí posteli „Murphy bed“.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak zařídit obývací pokoj v paneláku

Čím menší prostor, tím náročnější může být ho zařídit. Přestože hlavní obytná místnost v paneláku není dostatečně velká, neznamená to, že nemůže vypadat dobře. Exist…

Nábytek pro milovníky skandinávského stylu – tipy pro každou místnost

O skandinávském stylu bydlení toho již bylo napsáno mnoho. V době svého vzniku v polovině minulého století zaujal tím, že byl v protikladu s opulentním stylem tehdej…