Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

Sklápěcí postele – šetří místo již přes sto let

25. 07. 2022, SCONTO Nábytek
Sklápěcí postel v našich zeměpisných šířkách není příliš zažitá, v zahraničí se ovšem těší velké oblibě. Řekl(a) byste, že tento vynález oslavil už sté narozeniny?
Dokážou šetřit prostor, vytvořit skvělé nábytkové mimikry a bez problémů poslouží svému hlavnímu účelu – spánku. Výklopné postele oceníte zejména v malých prostorách, které během dne mění svoji funkci, například z obývací na spánkovou. Zatímco přes den může postel zůstat bezpečně ukrytá ve stěně, resp. ve skříni nebo komodě, večer nabízí pohodlný prostor pro dokonalou regeneraci. Na rozdíl od multifunkčního nábytku, jako jsou rozkládací sedačky, tyto modely působí nenápadněji – vaše návštěva ani nemusí vědět, že pěkná bílá skříň ukrývá šikovnou postel.

Bezpečnost na prvním místě

Výklopná postel bývá řešena tak, aby se eliminovalo riziko jejího pádu, a tak nemusíte mít obavy z případného úrazu. Na zeď se připevňuje pomocí držáků. Ty zajistí, že se nábytek při manipulaci nevyklopí ani nepřevrhne. Postele se otevírají i zavírají bez větší námahy, proto si s nimi hravě poradí i slabší osoba. Vše funguje díky pružinovému mechanismu v kombinaci s pevnými relingovými úchytkami z kovu. Postele jsou zhotoveny tak, aby vydržely každodenní mnohonásobné vyklápění. Jejich součástí je kromě toho i bezpečnostní mechanismus, který zabraňuje tomu, aby se postel kdykoli samovolně vyklopila.
Věděli jste, že…?
Výklopné postele naposledy slavily svůj velký návrat na nábytkovou scénu po poslední ekonomické krizi kolem roku 2010. Mnozí mladí lidé se totiž kvůli nedostatku peněz vrátili bydlet zpět ke svým rodičům nebo se přestěhovali do menších bytů, kde byla sklápěcí postel nezbytností.

S matrací a roštem, nebo bez něj?

Sklápěcí postele naleznete na trhu v mnoha provedeních a velikostech. Jednotlivé modely se od sebe odlišují nejen použitým materiálem, ale také tím, co k nim při koupi dostanete. Ve většině případů si u výklopných postelí nemusíte lámat hlavu s roštem, ten naleznete v balení. Na základě toho, o jaký typ se jedná (například lamelový nebo pevný), si vybíráte matraci. Občas se setkáte i s produktem 3 v 1, tedy postel, rošt i matrace prodávané spolu, ale jde spíše o výjimku.

Výhodou samostatného nákupu matrace je to, že si můžete vybrat model, který vám skutečně vyhovuje. Každý má jiné potřeby a zdravotní problémy. Někteří potřebují tvrdší model, jiní zase měkčí. Je třeba dávat pozor na rozměry včetně výšky matrace, aby nebyla překážkou při „zavření“ postele. Informaci o maximální výši výrobce uvádí v popisu výrobku, takže nemusíte nic měřit.

Kam s ložním prádlem?

Ti, kteří nemají žádné zkušenosti se sklápěcími postelemi, se často ptají, kam dát ložní prádlo? Je potřeba ho před každým zaklopením uklidit do nějakého úložného prostoru nebo peřiňáku? Odpověď je ne. Polštáře, přikrývky a prostěradla můžete klidně nechat na posteli. Před jejím zaklopením využijete speciální popruhy, kterými jednotlivé věci přichytíte, aby nesklouzly a nepřekážely při zavírání. Pokud tedy plánujete používat postel pravidelně, ale po každém spánku ji chcete zavřít, nemusíte se bát žádné velké práce navíc.

Pro jednoho i pro dva

Výklopné postele berou mnozí jako skvělé řešení pro jednoho člověka žijícího v malém bytě. Pravdou ale je, že takový kousek výborně poslouží i páru nebo osobě, která potřebuje více místa ke spaní. Dvoulůžkové sklápěcí postele naleznete v horizontálním i vertikálním provedení, přičemž jejich používání je stejně snadné a rychlé jako používání jednolůžkových typů. Vše usnadňuje propracovaný sklápěcí mechanismus s pneumatickými zvedáky. Ten se stará i o to, aby se postel náhodou sama během dne neotevřela nebo nepřevrátila.

Tajné lůžko, kterého si nikdo nevšimne

Sklápěcí postele vypadají ve svém složeném stavu jako nižší a delší komody, případně jako vyšší a užší skříně. Vyšší modely lze doplnit o skříně po bocích a regály, nebo se vedle nich dají umístit police, čímž vytvoříte pěknou designovou stěnu. Na druhé straně, když postel vyklápíte po délce, získáte ve sklopeném stavu nižší komodu, na kterou můžete položit dekorace a vytvořit tak pěkné zátiší. To, že jde skutečně o postel, a ne další skříňku, nezpozoruje žádný host.

Praktické doplňky

Věděli jste o tom, že výklopné postele mohou mít také praktické doplňky? Velký úložný prostor vám sice neposkytnou, ale to neznamená, že si v rámci nich nemůžete nic uložit. Moderní a masivnější modely disponují poličkami nacházejícími se uvnitř. Dají se využít na odložení maličkostí, jako například budík, mobil nebo kniha. Pokud by byla postel déle vyklopená, respektive ji nehodláte sklápět každý den, na poličky můžete položit dekorace, které zkrášlí celý interiér. Nadčasový design podpoří také LED osvětlení ve formě pásků a menších nočních lamp.

Proč jsou výklopné postele výhodné?

  • Šetří prostor v době, kdy postel nepotřebujete (například přes den, během návštěvy).
  • Umožňují jednoduchou a bezpečnou manipulaci.
  • Dodávají se v různých rozměrech, hodí se tedy do jakéhokoliv prostoru.
  • Mohou se vyklápět po výšce i délce, záleží jen na tom, jaký model vám více vyhovuje.
  • Na rozdíl od rozkládacích pohovek jsou zdravější – poskytují místo pro dlouhodobé spaní, můžete totiž zvolit matraci podle svých individuálních potřeb. Omezují vás jedině rozměry matrace, které musíte dodržet, aby se postel při skládání bez problémů vešla do úložného prostoru.
  • Můžete je sladit se zbytkem nábytkového zařízení, takže vytvoří opravdu nenápadné „mimikry“.
Tip: Alternativa v podobě výsuvné postele
Postele se nemusí jen vyklápět. Skvělým řešením pro doplňkové spaní jsou jednolůžkové postele s výsuvným lůžkem, které se zpravidla nachází ve spodní zásuvce. Vysouvání často usnadňují praktická kolečka. V případě potřeby se zásuvka se zabudovanou matrací jednoduše vytáhne a vy získáte místo pro dalšího nocležníka.

CHERCHEZ LA FEMME – ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU

Sklápěcí postel vymyslel na přelomu 19. a 20. století Američan William Lawrence Murphy. Byla to však spíše z nouze ctnost než skutečný záměr. Mladý muž totiž obýval malinký apartmán, jehož středobodem byla právě postel. V té době se dvořil krásné operní zpěvačce, ale pozvat k sobě ji nemohl, protože bonton dámám zakazoval vstupovat s muži do místnosti s postelí o samotě. Murphy se ale uměl zařídit a z šatní skříně si vyrobil vlastní výklopnou postel. Nápad si později nechal patentovat pod názvem „mizející postel“. Díky němu Američané dodnes přezdívají sklápěcí postel „Murphy bed“.
Tip na závěr:
Pro lepší představu o používaní výklopných postelí se můžete podívat i na krátké
video.

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …