Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Styl wabi-sabi oslavuje krásu nedokonalosti

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Styl wabi-sabi oslavuje krásu nedokonalosti
Jeho název zní jako exotický pokrm ve vychytané asijské restauraci. Ve skutečnosti se jedná o styl – bydlení i života – pocházející ze samého srdce japonské kultury. Zapomeňte na dokonalé interiéry, nastylované jako z módních magazínů. Wabi-sabi vás naučí přijímat věci takové, jaké skutečně jsou.
Původní význam japonského wabi je odvozen od slova wabiru, ve smyslu nespokojenosti a chudoby a v následném uvědomění si, že v materiálním nedostatku tkví i podstata duchovní svobody. Původní význam slova wabi (osamělý, opuštěný) byl ale v konečném důsledku posunut do pozitivního smyslu. Dnes je označením jednoduchého a nematerialistického. Slovo sabi zase znamená květ času – krásu, která přichází s věkem, a tedy i viditelné kazy způsobené časem. Spojením wabi-sabi dnes Japonci označují plynulost, přirozenost a nedostatky, které vznikly při vytváření objektu.

Když je poškozené krásnější než nové

Tato japonská oslava nedokonalosti se promítla i do tradice kintsugi, která představuje opravování porcelánu zlatým lakem. Kintsugi vypráví příběh o životě objektu a jeho filozofie říká, že oprava jakéhokoliv zlomeného předmětu je lepší než snaha skrýt jeho poškození. Orientální řemeslo kintsugi má kořeny v 15. století a dodnes inspiruje umělce a designéry po celém světě. Z tohoto úhlu pohledu je něco rozbitého a poškozeného mnohem vzácnější než nová věc. Wabi-sabi je proto v rozporu s mnohými estetickými konvencemi našich západních preferencí pro uspořádání interiéru a symetrii objektů v něm.

Wabi-sabi na západní způsob

K designérům, kteří uplatňují prvky wabi-sabi v západním kontextu, patří například belgický designér Axel Vervoordt, známý svými minimalistickými interiéry. Jeho zenová představa na někoho může působit nedokončeně až rozporuplně, ale jeho specifický styl oslovil například celebrity jako Sting, Robert de Niro, Kanye West nebo Bill Gates. Pokud se ním chcete inspirovat, volte přírodní materiály s patinou, oblé hrany, abstraktní obrazy a méně nábytku. Vyzkoušet můžete i japonskou metodu rotujících cenností – Japonci si všechny cennosti schovávali a ve speciálním výklenku vystavovali jen část z nich. Díky této metodě nebudete mít předměty neustále před očima, a když je jednou za čas vystavíte, přijdou vám o něco vzácnější.

Interiér ve stylu wabi-sabi v pojetí Axela  Vervoordta. Zdroj foto: theaficionados.com/journal/usa/wabi-sabi-design-icon

Stárnutí jako přirozený proces

Jak tedy na interiér ve stylu wabi-sabi? Jednoduše. Neskrývejte předměty, které mají svou historii a je na nich vidět například poškrábaný povrch, oloupaná dýha nebo otlučená glazura. Tyto věci mají svůj unikátní příběh. Dejte jim tedy prostor, aby ho převyprávěly. Wabi-sabi vnímá stárnutí jako přirozený proces se vším, co k němu patří. Vše nemusí být nové a dokonalé. Místo dokonalé formy volte přírodní tvary, nepravidelnost a mírnost. Bydlení ve stylu wabi-sabi je vzdušné, využívá přírodní materiály a asymetrii. V mnohém se prolíná také se severskou filozofií hygge.

Hlavně být sám sebou

Jednoduchý koncept tohoto stylu se obejde bez zbytečných dekorací. Filozofie wabi-sabi dává zelenou klíčovým materiálům v podobě kamene, dřeva, betonu. Vytváří pocit bezpečí a tepla, přestože mají drsné strukturované povrchy. Inspirace přírodou se projevuje v barvách jako hnědá, šedá, béžová v jejich matné variantě, které můžete doplnit o tmavou olivovou, cihlovou a zelenou. Lidé se však dnes až příliš zajímají o barvy v interiéru a zapomínají na povrchy. A ty hrají v tomto stylu důležitou roli. Nábytek a doplňky s neopracovanými povrchy nebo jen v jejich málo upravené podobě vytvoří atmosféru klidu a skromnosti. Naučte se přijímat život i s jeho nedokonalostmi, zpomalte a udělejte ze svého domova i díky wabi-sabi místo, kde může být každý sám sebou.

Inspirace pro bydlení ve stylu wabi-sabi:

Infografika: Bydlení ve stylu wabi-sabi ve zkratce


MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ve tvaru U?

Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ve tvaru U?

Pokud vám hlavou víří podobné úvahy, zřejmě patříte ke šťastlivcům, kteří ve svém interiéru mají dostatek prostoru na takové řešení. Pamatujte ale, že i za dobrých d…
Číst dál
Nevyhýbejte se dekoracím v koupelně

Nevyhýbejte se dekoracím v koupelně

Koupelny už dávno nejsou „kobkami“ v zastrčeném koutě domu nebo bytu, kam si chodíme v rychlosti umýt zuby a osprchovat se. Naopak, představují plnohodnotnou místnos…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací