Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

22. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Potřebuje váš byt změnu a nemáte zrovna chuť malovat? Tak oblečte stěny do tapet. Interiéru dodají šmrnc a oživí ho. Správně zvolené vzory si dokonce dokážou opticky pohrát s prostorem. V dekorování stěn jsou již dlouhodobě číslem jedna. Vaši pozornost si ovšem zaslouží i moderní dřevěné obklady a nadčasový obklad z kamene.
Lidé krášlí své stěny odpradávna. A když myslíme odpradávna, tak se na časové ose můžeme posunout tisíce let dozadu. Prehistorické kresby na stěnách jeskyní sice nebyly tak úplně předchůdci dnešních tapet a obkladů, ale jednoduchá dekorativní geometrie čar, trojúhelníků a kruhů vytvářela první ornamenty, které měly estetickou nebo rituální funkci. Pro výrobu tapet bylo rozhodující vynalezení papíru. Přísně střežené tajemství Číňanů se o stovky let později, ve 12. století, dostalo i do Evropy. První papírové tapety byly vlastně levnou náhradou tapiserií bohatých, kteří na kamenné stěny a dřevěné trámy natahovali pozlacené kůže. Takové středověké obklady se nazývaly „španělská kůže“. V období renesance se stěny dekorovaly i hedvábím.

Dostupné každé domácnosti

Papírové tapety se zpočátku malovaly a používaly nejen na zeď, ale také na dekorování skříní. Za objevitele vzorovaných tapet je považován Jean Papillon, který první továrnu na jejich výrobu založil v roce 1688. Opakovaný vzor byl možný díky tiskovým blokům. Za revoluční období ve výrobě tapet se považuje 19. století – rotační tisk zvýšil produkci a přinesl nižší ceny, takže se staly dostupné mnoha domácnostem. Výrobci dokonce závodili v technikách k dosažení různých efektů. Prioritou se staly vzory, proto zaměstnávaly profesionální umělce, kteří navrhovali oblíbené motivy rostlinných ornamentů, krajin, ale i další, inspirované japonským uměním. Někdy v tomto období se objevily také první omyvatelné tapety.

Papírové tapety jako evergreen

V našich zeměpisných šířkách vypukl tapetový boom v 70. a 80. letech 20. století. Tapety se vyráběly z tenkého papíru a lepily se na všechny stěny. Papírové tapety se dnes díky dostupnosti modernějších a kvalitnějších materiálů využívají vzácněji. Jejich velkou výhodou zůstává stálá cena a velká nabídka vzorů. Vyžadují však zkušenou ruku při lepení – snadno se trhají a ještě před lepením se musí nechat nasáknout lepidlem. Jejich mytí je téměř nemožné. Dnes kromě papírových tapet naleznete v nabídkách obchodů vliesové tapety, vinylové tapety, textilní tapety, tapety ze skleněných vláken i speciální tapety z nejrůznějších materiálů, jako jsou korek, velur, koženka a podobně.

Který druh tapet si vybrat?

Vliesové tapety patří v současnosti mezi nejpopulárnější, a to hlavně kvůli snadnému zacházení s nimi, které zvládne skoro každý. Lepidlo se nanáší přímo na zeď, takže manipulace se samotnou tapetou je pohodlná. Vyrábějí se z netkaných textilií lisováním neuspořádaných celulózových a syntetických vláken. Jsou odolné, takže se nemusíte bát je umístit ani do dětského pokoje. Vinylové tapety se vyrábějí nanášením vinylové vrstvy na papírový podklad – čím více vrstev, tím je tapeta odolnější. Jejich výhodou je omyvatelnost a ochrana proti poškrábání. Protože vinyl je umělá hmota, nedoporučujeme je do ložnic a dětských pokojů. Do luxusních prostor se hodí textilní tapety, které jsou ovšem cenově dražší. Jsou náročnější na údržbu, ale jejich příjemným bonusem je tepelná a zvuková izolace.

Kam s tapetami a jaký motiv zvolit?

Popularita tapet v obývacích a dětských pokojích nebo ložnicích neklesá, v těchto místnostech jsou stále trendy. A nejen tady. V současnosti jsou vítány také v předsíních, v koupelnách, v kuchyních a různých zákoutích či výklencích, které chceme oživit, případně se objevují jako pozadí otevřených regálů a knihoven. Své uplatnění nacházejí dokonce na stropech a designéři očekávají, že právě tady se budou používat stále víc a víc.
Co se vzorů a barev týče, neexistují žádné limity. Závisí jen na vašem vkusu a stylu interiéru. Domovy tak mohou zdobit přírodní i abstraktní motivy, umělecké malby i geometrické tvary, moderní dekory či retro styl.

Dřevěný obklad jako designový prvek

Šmrnc vašemu bydlení nemusí dodat jen tapety na zdi, ale také obklad ze dřeva. Dřevo do vašeho domova vnese kousek přírody a zároveň bude působit jako designový prvek. Dřevěný obklad byl v minulosti symbolem bohatství, čehož důkazem jsou kazetové stropy v podobě dřevořezbářských děl. V porovnání s tapetami má dřevo výborné akustické a tepelně izolační vlastnosti a rozdíl je také pocitový. Vždyť pokud si máte vybrat mezi tapetou imitující dřevo a pravým dřevem (a cena není směrodatná), pro který obklad byste se rozhodli? Do interiéru můžete použít prakticky jakýkoliv druh dřeva, rozhodující je jeho správné ošetření a kvalitní nátěr.

Moderní pojetí dřeva

V minulosti oblíbený tatranský profil si našel cestu do domácností i dnes. Takzvaný „shiplap“ se dokonale hodí do domovů ve venkovském a rustikálním stylu, ale také v moderním hávu. Jeho zajímavou alternativou je mozaikový obklad z dřevěných kostek s pohledovou stranou v příčném řezu. Originální efekt vzniká umístěním jednotlivých kostek v různých výškách a hloubkách na společném základě. Novým trendem v obkladu stěn je lepení dřevěných palubek a velkoformátových desek, a to buď přímo na stěnu, nebo na dřevěný rošt, který zajistí provětrávání. Nejoblíbenějším druhem dřeva je dub, jehož přirozenou krásu podtrhne olejování.
Tip pro vás
Rozhodnete-li se pro laťkový obklad, pamatujte, že vodorovně umístěné laťky až po strop místnost opticky prodlouží, ale sníží. Naopak laťky aplikované vertikálně navodí dojem, že je pokoj vyšší.
Dnes jsou mimořádně populární obklady v podobě dřevěných lamel. Ty lze vidět nejen na stěnách, ale také na stropech či v otevřených dispozicích, kde vymezují jednotlivé funkční zóny. Lamely se buď lepí přímo na zeď, nebo jsou na podkladové desce, která často bývá v kontrastní barvě, aby dekor lamel co nejvíce vynikl. Jejich výhodou je schopnost pohlcovat zvuk, jsou tedy ideální například do místností, ve kterých se sleduje televize nebo poslouchá hudba.

Kámen na zdi

Do interiérů si nalezly cestu kamenné obklady, které vizuálně připomínají ty exteriérové. Nejčastěji je to typ lomový kámen nebo cihličky. Sofistikovaně je lze kombinovat se dřevem a vyniknou především v prostorných místnostech. Využívají se ale i na menších plochách, jako jsou kuchyňské zástěny. Technologie dnes umožňují výrobu tenkostěnných břidlicových bloků a kamenných dýh s 3D efektem, které z konstrukčního hlediska přinášejí úsporu hmotnosti. Tenké desky mají tloušťku od 12 mm do 50 mm. Každý kámen je specifický svým vzhledem a texturou, nejčastěji se používají břidlice, andezit, křemen, kvarcit, pískovec, čedič, ale také luxusní žula a mramorový obklad.

Náš tip
Pro zvýraznění struktury kamenného obkladu ho můžete doplnit bodovým osvětlením, které bude vytvářet jemné stíny a příjemnou atmosféru.

Čtěte také

Ukázat další články

7+1 rad, jak na stylovou předsíň

Prostor, který spatříme jako první, když vstoupíme do jakéhokoli bytu či domu, hraje mnohem důležitější roli, než si možná myslíme. Nejde jen o čtvereční metry, kde …

Jak složit ubrousky na velikonoční stůl

S velikonočními svátky se neodmyslitelně pojí i dobré jídlo. Požitek z něj, jak je dobře známo, umocňuje pěkně prostřený stůl. Tradičním, praktickým a zároveň ozdobn…