Dne 28.11. do 12:00 bude z technických důvodů uzavřen výdej zboží na obchodním domě v Brně.
Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

19. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Potřebuje váš byt změnu a nemáte zrovna chuť malovat? Tak oblečte stěny do tapet! Interiéru dodají šmrnc, oživí ho a správně zvolené vzory si dokonce dokážou opticky pohrát s prostorem. V dekorování stěn jsou už dlouhodobě číslo jedna. Vaši pozornost si však zaslouží i moderní dřevěné obklady a nadčasový obklad z kamene.
Lidé krášlili své stěny od pradávna. A když myslíme od pradávna, tak se na časové ose můžeme posunout tisíce let dozadu. Prehistorické kresby na stěnách jeskyní sice nebyly tak úplně předchůdci dnešních tapet a obkladů, ale jednoduchá dekorativní geometrie čar, trojúhelníků a kruhů vytvářela první ornamenty, které měly estetickou nebo i rituální funkci. Pro výrobu tapet bylo rozhodující vynalezení papíru, přísně strážené tajemství Číňanů se o stovky let později, v 12. století, dostalo i do Evropy. První papírové tapety byly vlastně levnou náhradou tapiserií bohatých, kteří na kamenné stěny a dřevěné trámy natahovali pozlacené kůže. Takové středověké obklady se nazývaly „španělská kůže“. V období renesance se stěny dekorovaly i hedvábím.

DOSTUPNÉ KAŽDÉ DOMÁCNOSTI

Papírové tapety se na počátku malovaly a používaly nejen na stěnu, ale i na dekorování skříní. Za objevitele vzorovaných tapet je považován Jean Papillon, který první továrnu na jejich výrobu založil v roce 1688. Opakovaný vzor byl možný díky tabulovému tisku. Za revoluční období ve výrobě tapet se považuje 19. století – rotační tisk zvýšil produkci a přinesl nižší ceny, takže se staly dostupné mnohým domácnostem. Výrobci se dokonce předháněli v technikách pro dosažení různých efektů. Prioritou se staly vzory, proto zaměstnávali profesionální umělce, kteří navrhovali oblíbené vzory rostlinných ornamentů, krajinek, ale i motivy inspirované japonským uměním. Někdy v tomto období se objevily i první omyvatelné tapety.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Komoda CUBA

PAPÍROVÉ TAPETY JAKO EVERGREEN

V našich zeměpisných šířkách vypukl tapetový boom v 70. a 80. letech 20. století. Tapety se vyráběly z tenkého papíru a lepily se na všechny stěny. Papírové tapety se dnes díky modernějším a kvalitnějším materiálům využívají zřídkakdy. Jejich velkou výhodou stále zůstává cena a velká nabídka vzorů. Vyžadují však zkušenou ruku při lepení – lehce se trhají, a ještě před lepením se musí nechat nasáknout lepidlem. Jejich umývání je téměř nemožné. Dnes kromě papírových tapet najdete v nabídkách obchodů vliesové tapety, vinylové tapety, textilní tapetytapety ze skleněných vláken i speciální tapety z nejrůznějších materiálů, jako jsou korek, velur, koženka a podobně.
Program Parquet

KTERÝ DRUH TAPET SI VYBRAT?

Vliesové tapety patří v současnosti mezi nejpopulárnější, a to hlavně kvůli jednoduchému zacházení s nimi, které zvládne skoro každý. Lepidlo se nanáší přímo na stěnu, takže manipulace se samotnou tapetou je pohodlná. Vyrábějí se z netkaných textilií lisováním neuspořádaných celulózových a syntetických vláken. Jsou odolné, takže se nemusíte bát umístit je i do dětského pokoje. Vinylové tapety se vyrábějí nanášením vinylové vrstvy na papírový podklad, čím více vrstev, tím je tapeta odolnější. Jejich výhodou je omyvatelnost a ochrana proti poškrábání. Protože vinyl je umělá hmota, nedoporučujeme je do ložnic a dětských pokojů. Do luxusních prostor se hodí textilní tapety, které jsou však cenově dražší. Ačkoliv jsou náročnější na údržbu, jejich příjemným bonusem je tepelná a zvuková izolace.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Program Ivona

 Náš tip

Trendem pro rok 2020 zůstávají výrazné tapety. Ekologické smýšlení přináší přírodu dovnitř i ve formě tapet – moderní jsou exotické tapety s motivem džungle a tropické vzory.

DŘEVĚNÝ OBKLAD JAKO DESIGNOVÝ PRVEK

Šmrnc vašemu bydlení však nemusí dodat jen tapety na stěně, ale i obklad ze dřeva. Dřevo do vašeho domova přenese kousek přírody a zároveň bude působit jako designový prvek. Dřevěný obklad byl v minulosti symbolem bohatství, důkazem toho jsou kazetové stropy v podobě dřevořezbářských děl. V porovnání s tapetami má dřevo výborné akustické a tepelně izolační vlastnosti a rozdíl je i pocitový. Pokud si přece máte vybrat mezi tapetou imitující dřevo a pravým dřevem (a cena nerozhoduje), pro který obklad byste se rozhodli? Do interiéru můžete použít prakticky kterýkoli druh dřeva, rozhodující je jeho správné ošetření a kvalitní nátěr.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

MODERNÍ POJETÍ DŘEVA

V minulosti oblíbený tatranský profil si našel svou cestu do domácností i dnes. Takzvaný „shiplap“ se dokonale hodí do domovů ve venkovském a rustikálním stylu, ale i v moderním duchu. Jeho zajímavou alternativou je mozaikový obklad z dřevěných kostek s pohledovou stranou v příčném řezu. Originální efekt vzniká umístěním jednotlivých kostek v různých výškách a hloubkách na společném základu. Novým trendem v obkladu stěn je lepení dřevěných palubek a velkoformátových desek, a to buď přímo na stěnu, nebo na dřevěný rošt, který zabezpečí provětrávání. Nejoblíbenějším druhem dřeva je dub, jehož přirozenou krásu podtrhne olejování.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Program Lima

KÁMEN NA STĚNĚ

Do interiéru si našly cestu i kamenné obklady, které vizuálně připomínají ty exteriérové. Nejčastěji je to typ lomový kámen nebo cihličky. Sofistikovaně se dají kombinovat s dřevem a vyniknou především v prostranných místnostech. Technologie dnes umožňují výrobu tenkostěnných břidlicových bloků a kamenných dýh s 3D efektem, které z konstrukčního hlediska přinášejí úsporu hmotnosti. Tenké desky mají tloušťku od 12 mm do 50 mm. Každý kámen je specifický svým vzhledem a texturou, nejčastěji se používají břidlice, andezit, křemen, kvarcit, pískovec, čedič, ale i luxusní žula a mramorový obklad.
 
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Program Gent
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

Náš tip

Trendem jsou kamenné stěny za televizí v obývacím pokoji a dekorativní kamenné obložení krbu. Pro zvýraznění struktury ho můžete doplnit bodovým osvětlením, které bude vytvářet jemné stíny a příjemnou atmosféru.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Černá barva v interiéru – dramatická i elegantní

Chcete se s černou trefit do černého? Tato barva vyžaduje odvahu, na druhou stranu je tak univerzální, že se hodí do interiérů všech stylů. Musíte ji ale umět použít…

5 tipů do kuchyně ve venkovském stylu

Venkovská kuchyně nepatří jen na chalupy nebo vesnice – suverénně si vydobyla své místo všude tam, kde se očekává útulnost spojená s funkčností. Venkovský styl přiná…