Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Potřebuje váš byt změnu a nemáte zrovna chuť malovat? Tak oblečte stěny do tapet! Interiéru dodají šmrnc, oživí ho a správně zvolené vzory si dokonce dokážou opticky pohrát s prostorem. V dekorování stěn jsou už dlouhodobě číslo jedna. Vaši pozornost si však zaslouží i moderní dřevěné obklady a nadčasový obklad z kamene.
Lidé krášlili své stěny od pradávna. A když myslíme od pradávna, tak se na časové ose můžeme posunout tisíce let dozadu. Prehistorické kresby na stěnách jeskyní sice nebyly tak úplně předchůdci dnešních tapet a obkladů, ale jednoduchá dekorativní geometrie čar, trojúhelníků a kruhů vytvářela první ornamenty, které měly estetickou nebo i rituální funkci. Pro výrobu tapet bylo rozhodující vynalezení papíru, přísně strážené tajemství Číňanů se o stovky let později, v 12. století, dostalo i do Evropy. První papírové tapety byly vlastně levnou náhradou tapiserií bohatých, kteří na kamenné stěny a dřevěné trámy natahovali pozlacené kůže. Takové středověké obklady se nazývaly „španělská kůže“. V období renesance se stěny dekorovaly i hedvábím.

DOSTUPNÉ KAŽDÉ DOMÁCNOSTI

Papírové tapety se na počátku malovaly a používaly nejen na stěnu, ale i na dekorování skříní. Za objevitele vzorovaných tapet je považován Jean Papillon, který první továrnu na jejich výrobu založil v roce 1688. Opakovaný vzor byl možný díky tabulovému tisku. Za revoluční období ve výrobě tapet se považuje 19. století – rotační tisk zvýšil produkci a přinesl nižší ceny, takže se staly dostupné mnohým domácnostem. Výrobci se dokonce předháněli v technikách pro dosažení různých efektů. Prioritou se staly vzory, proto zaměstnávali profesionální umělce, kteří navrhovali oblíbené vzory rostlinných ornamentů, krajinek, ale i motivy inspirované japonským uměním. Někdy v tomto období se objevily i první omyvatelné tapety.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Komoda CUBA

PAPÍROVÉ TAPETY JAKO EVERGREEN

V našich zeměpisných šířkách vypukl tapetový boom v 70. a 80. letech 20. století. Tapety se vyráběly z tenkého papíru a lepily se na všechny stěny. Papírové tapety se dnes díky modernějším a kvalitnějším materiálům využívají zřídkakdy. Jejich velkou výhodou stále zůstává cena a velká nabídka vzorů. Vyžadují však zkušenou ruku při lepení – lehce se trhají, a ještě před lepením se musí nechat nasáknout lepidlem. Jejich umývání je téměř nemožné. Dnes kromě papírových tapet najdete v nabídkách obchodů vliesové tapety, vinylové tapety, textilní tapetytapety ze skleněných vláken i speciální tapety z nejrůznějších materiálů, jako jsou korek, velur, koženka a podobně.
Program Parquet

KTERÝ DRUH TAPET SI VYBRAT?

Vliesové tapety patří v současnosti mezi nejpopulárnější, a to hlavně kvůli jednoduchému zacházení s nimi, které zvládne skoro každý. Lepidlo se nanáší přímo na stěnu, takže manipulace se samotnou tapetou je pohodlná. Vyrábějí se z netkaných textilií lisováním neuspořádaných celulózových a syntetických vláken. Jsou odolné, takže se nemusíte bát umístit je i do dětského pokoje. Vinylové tapety se vyrábějí nanášením vinylové vrstvy na papírový podklad, čím více vrstev, tím je tapeta odolnější. Jejich výhodou je omyvatelnost a ochrana proti poškrábání. Protože vinyl je umělá hmota, nedoporučujeme je do ložnic a dětských pokojů. Do luxusních prostor se hodí textilní tapety, které jsou však cenově dražší. Ačkoliv jsou náročnější na údržbu, jejich příjemným bonusem je tepelná a zvuková izolace.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Program Ivona

 Náš tip

Trendem pro rok 2020 zůstávají výrazné tapety. Ekologické smýšlení přináší přírodu dovnitř i ve formě tapet – moderní jsou exotické tapety s motivem džungle a tropické vzory.

DŘEVĚNÝ OBKLAD JAKO DESIGNOVÝ PRVEK

Šmrnc vašemu bydlení však nemusí dodat jen tapety na stěně, ale i obklad ze dřeva. Dřevo do vašeho domova přenese kousek přírody a zároveň bude působit jako designový prvek. Dřevěný obklad byl v minulosti symbolem bohatství, důkazem toho jsou kazetové stropy v podobě dřevořezbářských děl. V porovnání s tapetami má dřevo výborné akustické a tepelně izolační vlastnosti a rozdíl je i pocitový. Pokud si přece máte vybrat mezi tapetou imitující dřevo a pravým dřevem (a cena nerozhoduje), pro který obklad byste se rozhodli? Do interiéru můžete použít prakticky kterýkoli druh dřeva, rozhodující je jeho správné ošetření a kvalitní nátěr.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

MODERNÍ POJETÍ DŘEVA

V minulosti oblíbený tatranský profil si našel svou cestu do domácností i dnes. Takzvaný „shiplap“ se dokonale hodí do domovů ve venkovském a rustikálním stylu, ale i v moderním duchu. Jeho zajímavou alternativou je mozaikový obklad z dřevěných kostek s pohledovou stranou v příčném řezu. Originální efekt vzniká umístěním jednotlivých kostek v různých výškách a hloubkách na společném základu. Novým trendem v obkladu stěn je lepení dřevěných palubek a velkoformátových desek, a to buď přímo na stěnu, nebo na dřevěný rošt, který zabezpečí provětrávání. Nejoblíbenějším druhem dřeva je dub, jehož přirozenou krásu podtrhne olejování.
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Program Lima

KÁMEN NA STĚNĚ

Do interiéru si našly cestu i kamenné obklady, které vizuálně připomínají ty exteriérové. Nejčastěji je to typ lomový kámen nebo cihličky. Sofistikovaně se dají kombinovat s dřevem a vyniknou především v prostranných místnostech. Technologie dnes umožňují výrobu tenkostěnných břidlicových bloků a kamenných dýh s 3D efektem, které z konstrukčního hlediska přinášejí úsporu hmotnosti. Tenké desky mají tloušťku od 12 mm do 50 mm. Každý kámen je specifický svým vzhledem a texturou, nejčastěji se používají břidlice, andezit, křemen, kvarcit, pískovec, čedič, ale i luxusní žula a mramorový obklad.
 
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc
Program Gent
Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

Náš tip

Trendem jsou kamenné stěny za televizí v obývacím pokoji a dekorativní kamenné obložení krbu. Pro zvýraznění struktury ho můžete doplnit bodovým osvětlením, které bude vytvářet jemné stíny a příjemnou atmosféru.

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy ne…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací