Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Kuchyňská zástěna – důležitý prvek každé kuchyně

Kuchyňská zástěna – důležitý prvek každé kuchyně

11. 04. 2022, SCONTO Nábytek
Ideální design a funkčnost kuchyně zahrnuje několik vzájemně souvisejících prvků. Správné uspořádání skříněk, kombinace materiálů, výběr spotřebičů, ale také vhodný druh pracovní desky nebo zástěny. Dnes se podíváme blíže právě na kuchyňské zástěny. Co by měly splňovat, jak je vybírat a zakomponovat do prostoru kuchyně?
Kuchyňská zástěna má především ochrannou funkci. Chrání stěny před mastnotou a různými nečistotami z přípravy jídla. Nachází se mezi pracovní deskou a vrchními skříňkami. Vytváří záda nebo zadní segment kuchyně. Častokrát vyplňuje také celou stěnu v kuchyňské části, kde nejsou žádné skříňky nebo jiný úložný prostor. Obvykle kopíruje celou skříňovou sestavu, vytvářející kuchyňskou linku. Kromě toho, že chrání stěnu před znečištěním, patří k významným vizuálním prvkům kuchyně. Správným výběrem dokážeme zástěnou krásně dotvořit prostor a dát mu určitý charakter.

Požadavky na kuchyňskou zástěnu

Trh nabízí širokou škálu různých zástěn, co se týče materiálu, provedení i vzhledu. Můžete sáhnout v podstatě po čemkoli, na co jen pomyslíte. Máte-li ale být dlouhodobě spokojeni, je důležité, aby zástěna byla:
 
  • nenáročná na údržbu,
  • odolná vůči vysokým teplotám,
  • odolná vůči chemikáliím, vlhkosti a vodě,
  • odolná vůči mechanickému poškození a poškrábání,
  • nesavá,
  • barevně stálá.

Výběr zástěny

Jsou dvě možnosti ladění kuchyňské zástěny se zbytkem sestavy. První možnost je, když zástěna materiálově neladí s pracovní deskou a skříňkami. Nejčastější použitá alternativa je v tomto případě keramický nebo cihlový obklad a skleněná kuchyňská zástěna. Druhá možnost je o něco preferovanější. Jde o případ, kdy má zástěna stejný design jako pracovní deska nebo skříňky, aby se docílilo celistvosti pro krásnější vizuální efekt. Tuto alternativu reprezentují hlavně laminátové zástěny.
Rozhodnutí, které možnosti dáte přednost, je na vás. Nicméně je třeba brát v úvahu, že by se výběr měl přizpůsobit i typu varné desky. V případě používání plynové varné desky se nedoporučuje sahat po laminátové a foliované zástěně, jelikož otevřený oheň by je mohl znehodnotit. Pokud budete mít indukci, zvolit si můžete v podstatě jakýkoliv materiál. Možností je i kombinace materiálů – za varnou desku dáte jeden materiál, do zbytku prostoru zase druhý.

Trendy laminátové zástěny

Pokud chcete, aby vaše kuchyň vypadala jednotně a nerušivě, doporučujeme vybrat si zástěnu ze stejného materiálu, jako jsou skříňky nebo pracovní deska. Jedná se o populární řešení reprezentované laminátovými zástěnami, které má několik výhod:
 
  • minimalizování spár a tím jednodušší údržba,
  • jednotnost – vizuální soulad,
  • instalace najednou s kuchyňskou sestavou,
  • široký výběr textury a barvy.
Kromě toho se laminátové desky vyrábějí v různých provedeních. Na výběr máte z různých dřevodekorů, ale také třeba z imitací betonu nebo rzi. Samozřejmostí jsou jednobarevné lesklé nebo matné desky. Výběr záleží na typu a vzhledu kuchyně. Kreativitě se meze nekladou, vytvořit můžete různé zajímavé kombinace, které prostoru dodají jedinečný vzhled.

Zástěna jako ozvláštňující prvek kuchyně

Máte-li dostatek prostoru, kuchyňská zástěna je vhodným prvkem k vymezení a ozvláštnění určité části kuchyňské sestavy nebo kuchyně celkově. Zejména pokud jste si zvolili jemné a čisté linie skříněk v jednotné barvě, může být ideální oživit je poutavým texturovaným vzhledem zástěny, čímž vznikne určitý kontrast. Možností k využití volného, ​​„holého“ prostoru, který jsme si vymezili kuchyňskou zástěnou, je přitom mnoho. Vytvořit můžete například bylinkovou zeď, odkládací zeď z otevřených polic nebo regálů, případně uměleckou či zábavnou zónu s obrazy, televizí a podobně. Jemným LED podsvícením se zvýrazní elegance vytvořeného efektu.

Vytvoření hranic

Zástěna může v kuchyni sloužit i jako vymezovací prvek. Dají se ní rozdělit nebo opticky znázornit pracovní plochy nebo jednotlivá stanoviště kuchyně. V tomto případě se nebojte experimentovat. Hranice různých zón naznačíte také zástěnami, které přecházejí na stěny bez kuchyňských skříněk nebo i na strop. Zbavíte se tím jednotvárnosti a zažité klasiky, na kterou jsou už všichni zvyklí. Malým odlišením tak můžete vytvořit zajímavý „vau efekt“.

Částečná zástěna

Zástěna nemusí vyplňovat celý prostor mezi kuchyňskými skříňkami. Někdy stačí, když je osazena pouze ve formě jakéhosi soklu. Jelikož se jedná pouze o malou část překrytí stěny, v tomto případě je dobré držet se jednotné barevnosti s pracovní deskou. Jinak může zástěna působit jako cizí a nahodilý prvek, který nepasuje do konceptu kuchyně. Soklová zástěna se obvykle pohybuje ve výšce do 40 cm. Nachází se hned nad pracovní plochou a slouží k ochraně stěny pouze v dolní části, tedy tam, kde je nejvíce náchylná ke znečištění či poškození. Rozhodnete-li se právě pro tento typ zástěny, určitě se doporučuje zbylou odhalenou stěnu natřít omyvatelnou barvou.

Na výběru si dejte záležet

Zástěna je jedním z hlavních prvků kuchyně. Nejenže má ochrannou funkci, ale také dotváří celkový dojem a působení kuchyňského prostoru. Proto by se její výběr určitě neměl podceňovat. Velkou výhodou je, že pokud si zvolíte zástěnu z laminátových desek, můžete ji relativně snadno vyměnit, čímž jednoduše obnovíte kuchyni po vizuální stránce, pokud zatoužíte po změně.

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…