Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

23. 11. 2023, SCONTO Nábytek
I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign člověka nemusí stát mnoho úsilí ani peněz. Stačí jen vědět, jak na to. Podívejte se na naše tipy na zařízení obýváku, pokud rádi často nebo příležitostně měníte jeho atmosféru.
Základem obývacího pokoje, který často mění svůj vzhled, je neutrální a snadno kombinovatelný nábytek. Hravě lze sladit třeba jednoduchou obývací stěnu a pohovku nebo sedací soupravu s minimalistickým tvarem a méně výraznou barvou. K neutrálním barvám se řadí bílá, černá a šedá, případně hnědá, smetanová a béžová. Ty můžete bez obav míchat s jinými odstíny či vzory. Pro nosné součásti nábytkového zařízení a stěny jsou proto nejvhodnější. Stačí, když si pro inspiraci na obývací pokoj zajedete například do Skandinávie, kde nenápadný nábytek umí perfektně zvýraznit doplňky v různých barvách, vzorech a texturách.

Zařízení obývacího pokoje nenápadnými materiály

Nábytek do obýváku by měl tvořit nenápadné pozadí, a to platí i v případě dřevěného dekoru. Dobře vám poslouží světlé dřevo s méně výraznou kresbou. Masivnější kousky s různými úpravami již působí rustikálněji, takže může být o něco složitější je zkombinovat.
V případě sedacích souprav se vyhněte nápadné textuře látek, více barvám potahu a pestrým motivům. Atmosféru pokoje hravě změníte modulárními sedacími soupravami, které mohou vytvářet různé konfigurace v prostoru, případně mají řadu sklápěcích prvků, jako jsou opěrky.

Bytové textilie mají velkou moc

Základním prvkem, s kterým lze provádět rychlé a finančně nenáročné změny v interiéru, jsou všechny látkové doplňky. Platí to i při zařizování obýváku. Stačí zvolit jiné závěsy, záclony, polštáře, přikrývky nebo ubrusy, a hned se ocitnete v „jiné“ místnosti. Pokud vás například omrzí modrá, můžete vsadit na úplně jiný odstín a aranžovat místnost do zemitých tónů hnědé, měděné a oranžové.

Nezapomínejte na to, že bytové textilie mají svoji texturu, s kterou také dokážete udělat nemalé zázraky. Zatímco hustě tkaná látka dává interiéru měkkost a pocit hřejivosti, jemně tkané textilie, jako například voálové záclony, lehce filtrují světlo, takže místnost prozáří a vytvoří snovou atmosféru. Pokud je zkombinujete, dáte prostoru hloubku.

Jedním ze zlatých pravidel kreativního dekorování interiéru je také vrstvení materiálů, barev, textur i vzorků. Jednoduché hladké polštáře doplňte pletenými, koženými nebo vyšívanými, ale také kožešinami, případně jen tak přehozenými přikrývkami. Neutrální textilie budou dokonale ladit s nápadnými vzory, případně s motivy v různém měřítku, třeba drobnými kvítky s velkými výraznými květinovými vzory nebo vzory zelených listů a trav.

Jak pracovat s barvami v obýváku

Abyste dokázali vytvořit harmonické kombinace barev, postačí vám jednoduchá pomůcka – kolo barev. Jedná se o paletu, která znázorňuje celé spektrum odstínů a jejich vzájemné působení, samozřejmě s výjimkou neutrálních tónů. Protistojné barvy působí kontrastně, zatímco sousedící barvy vytvářejí soulad, ale také jemné akcenty, díky kterým dosáhnete příjemného monochromatického ladění – o takový efekt se postarají například odstíny modré barvy s akcentem fialové. Typickými protiklady jsou pak například modrá a žlutá.

Koberce do obývacího pokoje různých velikostí a vzorů

Zařazují se sice k textiliím, ale představují samostatnou kapitolu interiérových doplňků – vytvářejí totiž půdu pro nábytek i ostatní bytové doplňky. Stačí si představit rozdíl mezi velkometrážním kobercem, který pokrývá celou podlahu, a kusovým kobercem s vysokým vlasem nebo se zajímavým vzorem, který je umístěn v centrální části obývacího pokoje. Zatímco první příklad vytváří jednolitý povrch, ten druhý nasměruje pozornost na dominantní zónu obývacího pokoje, například sezení nebo relaxační koutek před krbem. Zvolíte-li menší koberce v různých částech místnosti, můžete pomocí nich poměrně snadno měnit i samotnou atmosféru. Pro zútulnění či oživení dobře poslouží i kožešiny a koberečky různých, například kulatých tvarů.
 
Pokud rádi měníte zařízení obývacího pokoje, před velkometrážními koberci pokrývajícími celou podlahu upřednostněte menší kusové koberce. Ty přece jen vyměníte snadněji, když vás omrzí.

Snadno přesouvatelný drobný nábytek

Patří sem různé příruční a konzolové stolky, konferenční stolky, servírovací vozíky na kolečkách, menší subtilní regály nebo taburety. Zařízení obývacího pokoje takovým menším nábytkem má rozhodně své výhody. Díky malé velikosti i hmotnosti je v místnosti můžete kdykoli přesouvat a vytvářet z nich rozličná seskupení. Je vhodné, když mají takové bytové doplňky odlišnou výšku, případně i barvu či materiál – ve skupině pak vytvářejí nápaditou stupňovitou kompozici. Když je naopak rozdělíte, můžete je využít v různých částech pokoje samostatně jako stojany pod lampu, na květinová aranžmá nebo příruční stolky k sedací soupravě nebo křeslu.
Tip pro vás: Nápadný solitér

Pokud se vám interiér zařízený neutrálním nábytkem zdá nudný, právě menší kousky nábytku ho mohou oživit. Stačí vybrat taburet, křeslo, stolek, nebo něco jiného v zajímavém designu či výrazné barvě, a o oživení místnosti máte postaráno.

Moderní svítidla do obývacího pokoje – vsaďte nejen na ty stropní

Nic neovlivní atmosféru místnosti tak, jak to dokáže světlo. Zkušení interiéroví designéři vám proto budou oprávněně tvrdit, že byste osvětlení měli řešit jako první. Světelný systém by se měl črtat ideálně již během projektování domu nebo předělávky bytu, resp. ještě před tím, než začnete zařizovat. Už tehdy je třeba přemýšlet nad tím, které zóny mají být osvětleny, jak intenzivní a jakou barvou světla. Studené světlo působí intenzivněji, teplé světlo ale v pokoji vytvoří hřejivý nádech a zároveň příznivě ovlivňuje organismus ve večerních hodinách před spánkem.

Nespoléhejte se jen na závěsná a stropní svítidla, sílu světla v místnosti je vhodnější rozložit nástěnnými, stojacími a stolními variantami – jedno světlo se může vyjímat nad hlavní sedací částí, lampa zase u čtenářského koutku, komody a těsně vedle sedačky. Tak budete mít pokaždé několik možností, jak pomocí světla vyčarovat rozličnou atmosféru. Využijte i lustry, které umožňují jednotlivá svítidla nasměrovat na různé části místnosti. Pokud si přejete dotáhnout světelný koncept k dokonalosti, ptejte se v prodejně na svítidla, která lze stmívat, takže vám jedno svítidlo poskytne různé intenzity osvětlení.

Jednotlivé druhy svítidel můžete vybírat ze série, aby vám dokonale ladily, ale nemusíte se bát ani kombinace různých typů. Vše závisí jen na efektu, kterého chcete dosáhnout, na stylu bydlení a dalším zařízení obývacího pokoje.

Světlo, které léčí duši

Osobité místo v interiéru mají svíčky, svícny a lucerny. Plápolající plamen svící, ať už volně vystavených na stolcích, policích a okenních parapetech, nebo uložených ve svícnech a ve skleněných lucernách, působí uklidňujícím dojmem a obývacímu pokoji dodá hřejivou atmosféru s nádechem domova.

Atmosféru dotvoří obrazy do obývacího pokoje

Obrazy na stěnách dávají obýváku galerijní charakter. Z prázdných stěn vytvoří prostor různých příběhů. Jejich výhodou je, že je po čase snadno vyměníte nebo přemístíte, čímž můžete velmi jednoduše změnit celkovou atmosféru prostoru. V současnosti se v rámu nemusí vyjímat jen zátiší nebo avantgardní malba – oblíbené jsou i fotografie vytištěné na plátně nebo motivační citáty, které vyplývají ze životního postoje majitelů. Populární jsou dokonce i prázdné rámečky. Všechny obrazy přitom nemusíte věšet na stěny. Dnes se často uplatňuje řešení, kdy jsou postaveny na komodách, policích, nebo dokonce na podlaze a jen volně opřeny o zeď. Ty lze opravdu velmi rychle změnit za jiné – vždy, když vás začnou nudit.

Pokojové rostliny – doplněk pro oči i pro duši

Vsadit na sílu květin je vždy dobrý nápad. Rostliny do každé místnosti přinesou závan živé přírody, na člověka působí přirozeně a vyvolávají v něm pocity klidu a vnitřní harmonie.

I s pokojovými rostlinami a květinami si přitom můžete hezky hrát, doplňovat stávající exponáty o nové rostlinky, kombinovat velkolisté s drobnými, kvetoucí se zelenými. Věřte, že i obyčejná kytice polních květin ve váze změní v místnosti atmosféru. Své designové kreace proto vždy završte zelenými prvky – v obýváku se hned budete cítit lépe.
 
Na co pamatovat

I květináče nebo nádoby a stojany na květiny jsou vlastně doplňky, které lze podle nálady měnit donekonečna. Na výběr máte ze spousty barev, designů, povrchů, materiálů, takže jimi dokážete ovlivnit celkovou atmosféru obývacího pokoje.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…