Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Trendy v interiéru pro rok 2022

Trendy v interiéru pro rok 2022

07. 03. 2022, SCONTO Nábytek
Udělám to jen jednou a budu mít klid? Možná ano, ale určitě to neplatí pro ty, kteří se rádi inspirují a sledují nejnovější trendy v oblasti interiérového designu. Co bude specifické a typické právě pro rok 2022?
Nebude pro vás asi nic nového, když si řekneme, že se opakují trendy z minulých let. Přinášejí však menší obměny, něco vlastního a inovativního. Na pár z trendů se nyní společně podíváme. Kdo ví, možná vás zaujmou natolik, že se i vy rozhodnete přinést vašemu interiéru nějaké osvěžení.

Multifunkčnost prostoru i zařízení

Zdá se, že hlavním aspektem bude podobně jako v loňském roce multifunkčnost prostor, čímž se bude řídit celý bytový design. Skončilo období, kdy vybraný prostor sloužil pouze k jednomu účelu. Snahou je maximální využití místa a splňování několika funkcí na jedné ploše. Podporuje se tím možnost provádění různých aktivit v rámci jedné místnosti, komunikativnost a pozitivní atmosféra daná otevřeností a propojováním různých funkčních zón.

Multifunkčnost se odráží nejen v prostoru celkově, ale také v jeho zařízení. Současná nabídka na trhu poskytuje mnoho praktických nábytkových kousků, které zastřešují více funkcí a jsou ideální z pohledu zařizování otevřených dispozic i z pohledu šetření místa nebo využití v různých situacích. Často jde o designová ztvárnění, která přihlížejí k potřebě univerzálnosti, tedy vhodnost zakomponování do reprezentativních i soukromých částí interiéru. K zástupcům multifunkčního nábytku patří například rozkládací sedačky, patrové postele se zabudovanými skříněmi nebo pracovním prostorem, různá praktická řešení stolů a stolků, která jsou vítána zejména v malých bytech nebo otevřených prostorách.
Komoda a psací stůl v jednom. Zdroj: Sconto/Rolando
Komoda a jídelní stůl v jednom. Zdroj: Sconto/Bracket

Oblé linie a organické tvary

Ladnost a svěžest. Právě tak na nás mají zapůsobit interiéry, v kterých jsou zakomponovány nábytky s oblinami. Organické tvary jsou inspirované přírodou, a proto se neřídí žádnými pravidly. Oblé linie zase odrážejí zakřivené ženské tvary. Jejich cílem je odlehčit a zjemnit celý prostor. Forma a funkčnost v tomto případě postupují rovnoměrně. Takové kousky působí nápaditě, čímž docílíte, aby interiér vypadal zajímavě, rafinovaně a samozřejmě i nezapomenutelně. Oblé linie působí měkce a shovívavě, díky čemuž je místnost útulnější. Kulaté tvary dodají vašemu domovu jemný a přirozený vzhled, přičemž je do interiéru vnesete nejen nábytkem, ale například také potiskem na textiliích.

Zaoblené hrany lze vnímat i na pohovkách nebo taburetech. Mohou být také zakomponované jako architektonické prvky nebo formou nástěnných obkladů a malby. Zapomínat by se nemělo ani na oblá led svítidla, která jsou stále „in“ a jsou snadno laditelná se zbytkem zařízení v místnosti.
Efektní výklenek ve tvaru oblouku nad postelí a sedačka v oblých tvarech. Zdroj: Sconto/Idea a Fredrika

Retro design zpět na scéně – sedmdesátá léta se vracejí

Není to tak dávno, kdy tento styl vládl světu. Retro se znovu vrací a v některých zemích si vydobylo místo mezi top styly bydlení. Někteří ho považují za chaotické, nepohodlné a bez chuti. Svým návratem však dokazuje, že pro mnohé stále neztratilo na svých kvalitách a šarmu. Dnes se prezentuje spojováním hravosti, odvahy a elegance, přičemž směs vzorů má vést k dosažení teplé atmosféry. Méně je více ale platí také v tomto případě. Cílem je vytvořit příjemné a veselé bydlení. Typické jsou kolíkové nohy na nábytku, využívání dřeva, vzorovaných tapet, závěsů, vysoce strukturovaných látek i koberců, které častokrát překrývají celou podlahu. Retro pocit se vytváří buď barevnými odstíny mechu, šalvěje a terakoty, nebo hořčice.

Životní prostředí a udržitelnost

Ekologický přístup ovlivňuje všechny oblasti života, zařízení interiérů nevyjímaje. Důraz je kladen na udržitelnost. Ta se projevuje jednak tím, že použitým, starým věcem dáváme druhou šanci na život, jednak saháme po výrobcích recyklovatelných nebo vyrobených alespoň částečně z recyklovaných materiálů. Prim tak v moderních eko interiérech hrají zejména přírodní materiály, jako jsou dřevo, kámen, bavlna a podobně. Toto je trend, který bude s ohledem na naléhavý požadavek doby odvrátit klimatickou katastrofu aktuální nejen v letošním roce.

Barvy roku

Pantone Color Institute vybral jako barvu roku fialovou s názvem Very Peri. Je považována za nejteplejší odstín z modré škály a označuje se jako radostná. Přináší velké perspektivní změny, vzbuzuje oživení a zvědavost a podporuje odvážnost a kreativitu. Hlavním úkolem této barvy roku je vnést do interiérů pocit hravosti a podnítit k nečekaným barevným kombinacím. Použít ji lze na stěnách, nábytku nebo doplňcích jako akcent. Bude působit nápaditě a svěže. Je lehce laditelná s bílými a šedými odstíny. Půvabně a nadčasově bude působit v kombinaci s odstíny dřeva nebo i s tmavší antracitovou barvou.
Barva roku Very Peri. Zdroj: pantone.com
Společnost Dulux určila za barvu roku nebesky modrý odstín Bright Skies. Barva oblohy má představovat naději a optimismus. Stále jsou však aktuální i zemité neutrální odstíny hnědé a šedé. Ty vytvářejí teplou atmosféru a přispívají k útulnějšímu bydlení. Jsou inspirované přírodou a jejími vlivy. S přírodou se také pojí barva zelená. Chcete-li do svého interiéru vnést trochu luxusu, určitě zkuste sáhnout po smaragdově zelené. Tato barva je označována jako zářivější odstín zelené a velmi honosně působí například ve spojení se sametem. V prostoru bude působit nápaditě a inovativně.
Nebesky modrá postel Lena. Zdroj: Scotno
Šedohnědá postel Mattis I. a smaragdově zelená sedačka Papira. Zdroj: Sconto
Ať už jsou naše domovy jakkoli krásné a moderní, vše má tendenci zevšednět, pokud občas neuděláme alespoň drobné změny. Trendy přinášejí oživení a inspirují nás k tomu, abychom vytrhli naše příbytky ze stereotypu. Neváhejte a dopřejte tomu vašemu obměnu – i malými úpravami mu můžete dodat nový nádech a atmosféru.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…