Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?

Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?

11. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Pro někoho znamená nostalgické vzpomínky, jiní ho reálně nezažili, ale je jim sympatický svými liniemi a barvami. Retro styl se stále vrací, je přítomný v šatnících, designu i v interiérech. Jaké jsou jeho znaky a jak ho správně dávkovat, aby váš domov nepůsobil příliš jako vystřižený ze starých filmů?
Pokud jste vyrůstali v 50. až 80. letech minulého století, zažili jste ho na vlastní kůži a možná se vám po něm trochu stýská. Nebo možná patříte k mileniálům, kterým jsou sympatické staré věci. A možná jen rádi následujete interiérové trendy, které hlásají, že v kurzu je retro fúze barevné palety 70. let, oblých tvarů art deca a nábytku z 50. let. Ať už patříte ke kterékoliv skupině, z retro stylu si vybírejte jen to nejlepší a pamatujte, že i zde platí – méně je více. Dnešní retro čerpá inspiraci z minulosti a přidává k ní pohodlí moderní doby.

Nadčasové linie, které inspirují dodnes

V naší zemi je retro spojováno se socialismem – velkými obývacími stěnami, dýhovaným nábytkem, barevnými tapetami, umakartem, vinylem a všudypřítomnými plasty. Ve všech domácnostech to vypadalo víceméně stejně i kvůli omezené nabídce na trhu. Na druhé straně nám tato doba přinesla pohodlná křesla Františka Jiráka, jedinečné „bruselské“ komody Jiřího Jiroutka, pavoučí stolky Jindřicha Halabaly, glazovanou keramiku Otta Eckerta, kovová svítidla Josefa Hůrky… Nadčasové linie těchto produktů inspirují výrobce dodnes. Naopak takové americké retro poznáte podle koženého nábytku, chromovaných doplňků, plakátů a cedulek, typických černobílých dlaždic nebo podle spotřebičů zaoblených tvarů. Pro 50. léta 20. století byly na západě typické bonbónové barvy, jako zelená, mentolová, tyrkysová, růžová a světle žlutá, o dekádu později je nahradily teplé a zemitější odstíny.

Retro versus vintage

Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?
Zároveň je důležité umět odlišit retro styl od vintage. Ne, nejsou to dvě různá pojmenování pro jedno a to samé. Zatímco retro v sobě nese stopu dnešní doby a jde o současný výrobek, který designem připomíná doby minulé, vintage nábytek pochází z určité minulé doby a zachoval se dodnes. Vintage je kvalita, která obstála zkoušku časem. A je to i na první pohled vidět, díky patině. Většinou jde o věci zrestaurované a zrecyklované, občas s původními prasklinami nebo jinými poškozeními, která jim dodávají na autenticitě a atraktivitě. Pojmem retro se zase označují nové výrobky, které mají připomínat věci z minulosti, jako například retro lednice, retro rádio, retro pohovka… Jde tedy o kvalitní soudobé repliky.
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?

Jak na to?

Pohovka STANDA
Retro styl je jako stvořený do starých bytů s vysokými stropy a dřevěnou podlahou položenou do tzv. herringbone vzoru, tedy rybí kosti, pro který je u nás vžitý i název „stromeček“. Pokud zrovna jeden takový nevlastníte, nevadí. Retro můžete aplikovat prakticky kdekoliv. Inspirujte se jeho výraznými barvami cihlově červené, trávově zelené, žluté nebo nápaditými vzory květů a geometrických obrazců a doplňky z plastu, chromu nebo vinylu. Jak na to? Vyberte si to nejlepší ze starého a nového a zkombinujte to. Byt zařízený celý v retro stylu by dnes působil směšně. Místo toho volte neutrální základ, který „protkáte“ retro odkazy. Pro každou místnost volte jeden dominantní prvek.

Retro inspirace pro každou místnost

Na stěnu bude ideální tapeta s geometrickým vzorem nebo vymalování válečkem se vzorem. Vyberte si však jen jednu stěnu v místnosti, abyste se necítili jako ve starých filmech, kde prázdná stěna bez vzoru neměla šanci. Do obývacího pokoje umístěte vkusnou komodu na dřevěných kónických nožičkách a pohovku nebo křeslo oblých tvarů, nejlépe výrazné syté barvy nebo s čalouněním se vzorem. V kuchyni si najdou své místo spotřebiče v retro designu – od lednic přes rychlovarné konvice, mikrovlnky, kávovary až po mixéry a toustovače. Jako kuchyňskou zástěnu použijte keramické obklady s pestrými motivy. Nezapomínejte ani na koberce, do nostalgicky laděného interiéru budou vhodné sisalové koberce, které nejsou nijak náročné na údržbu.
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?

Originální doplňky

Sehnat doplňky v retro stylu dnes není problém, správnou atmosféru vytvoří plakáty, staré nápisy, cedulky nebo hodiny v retro stylu. Právě u nich najdete i prostor k zapojení něčeho „vintage“ v podobě rodinných pokladů zděděných po rodičích a prarodičích nebo úlovků z „blešáků“. Pokud chcete retro interiér dotáhnout do dokonalosti, dopřejte si retro gramofon, který umí přehrávat i LP desky. Může mít podobu starého kufříku z 50. let minulého století, přitom se však nachází na úrovni dnešního digitálního období se zabudovaným USB portem a SD slotem, které podporují přehrávání hudby z USB klíčů, MP3 přehrávačů nebo SD paměťových karet.
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?

Nostalgie v podobě rostlin

Nové veci v starom šate. Páči sa vám retroštýl?
Pověstnou tečkou na závěr mohou být živé květináčové rostliny. Rostliny typické pro tento styl dnes znovu získávají na popularitě. Monsteru, difenbachii, sansevieru (známý tchýnin jazyk), šefleru, zelenec, anturii nebo fíkovník umístěte do proutěné, bambusové nebo obyčejné terakotové nádoby. Umístit je můžete nejen na parapet nebo nábytek, ale i na květinové stojany, které se kdysi těšily velké oblibě a dnes hlásí svůj comeback. Retro nostalgie je charakteristická svou originalitou a tohle je jeden ze stylů, který nechá vyniknout právě tu vaši. Naladili jsme vás dostatečně na retro vlnu?
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?
Nové věci ve starém kabátu. Líbí se vám retro styl?

 

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…