Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Trendy z výstav, které zasáhnou nejednu domácnost

Trendy z výstav, které zasáhnou nejednu domácnost

23. 03. 2021, SCONTO Nábytek
To, jak žijeme, je pro nás důležité. Stále více lidí přemýšlí, jak udělat svůj domov udržitelným. Mezinárodní výstavy nábytku, konající se začátkem roku, představily (i když jen v online prostoru) vynalézavost výrobců nábytku, která je odrazem současných trendů v interiéru. Trendy zohledňují i to, jaký dopad bude mít celosvětová pandemie na náš životní styl a interiéry. Ta některé věci zpomalila, jiné naopak urychlila.
Výstava nábytku imm cologne v Kolíně, která je v lednu prvním designovým veletrhem roku, Heimtextil s jeho textilními inspiracemi, severský Stockholm Furniture & Light Fair, pařížská stálice Maison & Objet, německý veletrh Ambiente nebo designová událost roku, italský Salone del Mobile – všechny tyto inspirativní veletrhy byly z důvodu pandemické situace přeneseny do online prostoru, případně byla data jejich konání přesunuta a s nadějí přeplánována na další rok. Přesto nabídly designové inspirace a novinky, z nichž můžete čerpat i vy.

Přírodní luxus

Kvalita je nový luxus. Tradiční řemeslné zpracování, jednoduchost, prvotřídní materiály a design s měkkými tvary – to jsou signály, které poukazují na čistý luxus. „Čistý“, protože je přirozený a zaměřený na to, na čem skutečně záleží, a na ochotou vzdát se konzumu ve prospěch udržitelných produktů. Změny v zařizování interiérů neovlivňují pouze trendy; jsou přímo ovlivněny tím, co se děje v našem přirozeném prostředí, a také rytmem ročních období a našimi kulturními zvyky. Nekonečným zdrojem inspirace pro dekorace se stanou právě (florální) motivy a barvy ročních období.

Rozmazané hranice

Interiér bez hranic stírá čáru mezi interiérem a exteriérem. Venkovní nábytek má design k nerozeznání od toho interiérového a můžete ho použít v obou prostorech. Panoramatická okna a stěny novostaveb zase opticky zvětšují interiér a propojují ho s terasou nebo zahradou do jednoho celku, který odděluje jen tenká skleněná stěna. Trend rozmazaných hranic se týká i umístění home office nebo domácího fitness centra do prostoru bytů. Stacionární kolo na cvičení již více nemusí být nevzhledným strojem ukrytým v pokoji, do kterého návštěvy nesmí. Za kolo Ciclotte, které navrhl italský designér Luca Schieppati, se nemusíte stydět ani v obývacím pokoji a v době jeho nepoužívání budete obdivovat jeho funkcionalistické linie.
Kolo také jako dekorace. Zdroj: Ciclotte
Kolo také jako dekorace. Zdroj: Ciclotte
Odvětví interiérového designu však musí čelit i jiným výzvám, které budou časem ještě naléhavější – těmi jsou řešení pro fenomény, jakými jsou zahušťování míst, demografické změny a rostoucí mobilita. S nimi přicházejí otázky – jak využít i ten nejmenší prostor co nejlépe nebo jak by měl vypadat bezpečný interiér pro osaměle žijící starší lidi?
Očím skryté
Často skloňovaným spojením se staly skryté minikuchyně schované za dveřmi, které zavřené působí jako obyčejná skříň. Poptávka po takovém řešení přichází zejména z velkých měst s malými byty.

Multifunkčnost

Méně je více, než se na první pohled zdá. Urbanizace a rostoucí ceny bydlení vyžadují multifunkční řešení malých rozměrů pro jednotlivce i rodiny. Nábytkářský průmysl reaguje na výzvu vytvořit maximální komfort v malém prostoru se systémy domácí kanceláře a moderními řešeními úložných prostor. Výsledkem je inovativní nábytek, který si přizpůsobíte a jednoduše upravíte podle toho, jak ho právě plánujete využít.
Modulární regálový systém
Modulární regálový systém Fläpps – uděláte z něj domácí kancelář, využijete ho ve vstupní hale, kuchyni, šatně i v obývacím pokoji. Zdroj: Fläpps System
Variabilní úložný prostor složený z 10 plastových krabic
Variabilní úložný prostor složený z 10 plastových krabic, které můžete poskládat dle vlastních potřeb. Stává se tak praktickým pomocníkem, kterého lze využít například jako komodu na boty, skříňku na hračky či regál na jiné potřeby domácnosti, kdekoli je to potřeba. Zdroj: Sconto/regál LPC10W
Aktivity soustředěné do jedné místnosti
Pandemie sice naše životy zpomalila, některé věci však urychlila. Home office, který byl do té doby víceméně výsadou, se najednou stal nezbytností. Podle průzkumů je nejčastěji využívanou místností na home office obývák. Stal se místem pro sledování televize, pracovním koutkem i místem na meditaci a mnoho dalších aktivit. Proto je v obývacím pokoji stále více žádaný multifunkční nábytek a drobné solitéry, které poslouží dle aktuální potřeby, ne nutně jen v obývacím pokoji. Například pohovka, která se změní na příležitostné pracoviště či relaxační koutek díky integrovaným odkládacím prostorám nebo stolek, kterému lze podle umístění přiřadit různé funkce.
Pohovka s integrovanými doplňky na práci
Pohovka s integrovanými doplňky na práci. Zdroj: Vitra
Polohovatelná sedačka se zabudovaným stolkem a elektrickými zásuvkami
Polohovatelná sedačka se zabudovaným stolkem a elektrickými zásuvkami. Zdroj: Höffner
Nábytkový solitér, který lze využít jako konzolový stolek k sedačce, ale i jako designový regál na dekorace, květiny, úložné místo na chodbě apod. Zdroj: Sconto / konzolový stolek LNT80X

Filozofie recyklace a udržitelnosti

Vstoupili jsme do nové dekády, která ovlivňuje i trendy v interiérovém designu. Konzum ustupuje filozofii udržitelnosti, a přestože se trendy cyklicky vracejí, důraz na hodnoty a ekologii je větší. Všechno začíná výběrem ekologicky šetrných materiálů a recyklovaných surovin, které dostaly druhou šanci na život. Díky novým materiálům (experimentuje se s biomateriály jako mycelium – podhoubí), výrazným barvám a troše improvizace ukazují designéři i neformální přístup. Poslední ingrediencí této heterogenní směsi je humor, který se přetavuje do tvarů produktů. Křeslo Puffy od talentované Britky Faye Toogoodové to potvrzuje – kousek oceněný na stockholmské výstavě vypadá jako prošívaná textilie přehozená přes trubkovou konstrukci.
Nápadité křeslo Puffy z dílny Faye Toogoodové
Nápadité křeslo Puffy z dílny Faye Toogoodové. Zdroj: Hem/Erik Lefvander

Bydlení v síti

Ani nevíme jak, vklouzli jsme do digitálního světa jako do druhé kůže – z nutnosti, ale ne nechtěně. Myšlenka inteligentního domu se stává stále běžnější, předměty a zařízení v domácnosti jsou vybaveny smart technologiemi. A interiérový design se tomu přizpůsobuje – stolní lampa s integrovaným reproduktorem pro přehrávání hudby a s hlasovým ovládáním není rekvizitou ze sci-fi filmu. Trh, který na trend navazuje, roste rychlým tempem. Technické inovace a zároveň blízkost přírody se stávají nepřekonatelnou kombinací. Toto spojení reprezentují například inteligentní květináče na pěstování bylinek v domácnosti.
Inteligentní květináč
Inteligentní květináč. Zdroj: Rise Gardens
 

Novinky neobcházejí ani kuchyň: trendy pro rok 2021

Velkým trendem jsou i nadále kuchyně s otevřeným konceptem, do jejich designu se dostává více multifunkčnosti. Jako zástěny se stále častěji používají velkoformátové desky imitující beton nebo kámen, přičemž tyto vzory se pro vytvoření harmonie nacházejí také v jiných částech interiéru. Otevřený prostor podtrhují police v kuchyni, pořádek vnesou zase mimořádně široké výsuvy s rozdělovači zásuvek.
Velkoformátové desky sloužící jako zástěny. Zdroj: Sconto/kuchyně Fashion
Velkoformátové desky sloužící jako zástěny. Zdroj: Sconto/kuchyně Fashion
Police dodávající prostoru „vzdušnost“ a atmosféru otevřenosti. Zdroj: Sconto/kuchyně Easytouch
Police dodávající prostoru „vzdušnost“ a atmosféru otevřenosti. Zdroj: Sconto/kuchyně Easytouch
Nejnovější inteligentní spotřebiče poskytují kdysi nepředstavitelné možnosti – obsah lednice si můžete díky integrovaným kamerám zkontrolovat i na dálku, další generace jde ale ještě o krok dál. Lednice si zapamatuje preference členů domácnosti a jakékoliv intolerance jídla a sama jim nabídne návrh receptů. Z lednice se tak zčásti stává šéfkuchař. Inteligentní trouby si zase samy nastaví správnou teplotu pro přípravu jídla a zbytečnou se stává i otázka, zda jsme nezapomněli vypnout varnou desku – její teplotu či vypnutí si umíte zkontrolovat odkudkoliv prostřednictvím aplikace.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…