Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Zatočte s prachem v bytě

Zatočte s prachem v bytě

14. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Možná se ptáte, co je to vlastně prach a kde se ve vašem bytě bere. Prach nám dělá společnost již od nepaměti, nachází se v exteriéru, uvnitř našich budov, dokonce i ve vesmíru. Špatná zpráva je, že se prachu nelze zbavit nadobro, jednoduše je třeba se s ním naučit žít. Dobrá zpráva je, že zbavovat se ho není až tak náročné.
Prach představuje shluk velmi drobných částic ve velikosti menší než 500 mikrometrů. Velká část prachu, který proudí atmosférou, pochází zejména z půdy, pouštního písku, sopečných erupcí, ale také ze znečištění, které má na svědomí člověk. V období kvetení bývá jeho součástí i pyl.
Věděli jste, že...?
I u vás doma možná máte kosmický prach. Ročně totiž v naší atmosféře skončí až 40 tisíc tun vesmírných částeček. Z toho vyplývá, že přibližně každý metr čtvereční na naší zemi obsahuje jedno zrnko meziplanetární hmoty.

Jak vzniká prach v domácnosti?

Velká část prachu v interiéru sestává zejména ze šupinek, resp. zbytků kožních buněk, protože lidská pokožka se každý měsíc kompletně obnovuje. Do této směsi se přimíchává i prach zvenčí, ale také vlasy, chlupy domácích mazlíčků, rozličná vlákna, například papírová nebo textilní, ale i plísně, bakterie a roztoči, které pak volně víří vzduchem. Právě roztoči a plísně si v prachu doslova hoví, tato organická hmota totiž představuje jejich hlavní obživu.

Může prach škodit?

Pokud náš imunitní systém funguje správně, za běžných okolností nám prachové částice nezpůsobí žádné problémy. U některých lidí, zejména alergiků, však mohou vyvolat nežádoucí účinky, které vyžadují léčení a ještě důslednější dodržování hygieny v domácnosti. Nadměrné množství prachu ale může způsobit potíže i zdravému člověku, právě kvůli zmíněným mikrobům. Jak tedy množství prachu v bytě nebo kanceláři omezit?

Uklízení – alfa a omega boje proti prachu

Pořádek je třeba dělat pravidelně a samozřejmě důkladně. Prachu je potřeba se zbavit minimálně jednou týdně. Začínat byste měli největšími plochami – podlahami a koberci, které je nejlepší vzít vysavačem nebo zvlhčeným mopem. Až následně můžete utřít prach z nábytku. V případě vysavače je dobré zvolit robotický model, který minimálně víří prach, nebo vysavač s filtrem ze skleněného mikrovlákna (označovaný jako HEPA), který zachytí i nejmenší částice nečistot, jako jsou pyl, výkaly roztočů nebo cigaretový kouř. Některé vysavače mají nástavce, pomocí kterých můžete vysát i čalouněný nábytek, závěsy či police.

Při odstraňování prachu z nábytku si pomozte buď utěrkou z mikrovlákna, která je antistatická, nebo vlhkým hadříkem, který snadněji naváže prachové částice, a tak vás zbaví nečistot až o 90 % účinněji.

Několik rad při utírání prachu

  • Zkontrolujte také všechna méně dostupná nebo opomíjená místa, jako jsou rohy, podlahové lišty, vypínače, zásuvky a parapety. Alespoň jednou za čas přetřete i horní desky skříní a skříněk, které nemáte na očích, ale prach se na nich hromadí ve velkých vrstvách.
  • Ošetření od prachu si zaslouží i lampy, lustry a spotřební elektronika, zejména televizory, rádia a počítače.
  • Pravidelně otírejte také interiérové žaluzie a radiátory, na které rovněž výrazně sedá prach. V případě většího znečištění můžete použít i parní čistič.
  • Osvěžení v podobě vodní sprchy (z rozstřikovače) nebo vlhké houbičky dopřejte také svým rostlinkám, případně si pořiďte květiny, které dokážou čistit vzduch, například aloe vera nebo dracena, zvaná tchýnin jazyk.
  • Nábytek z masivu a vzácné starožitné kousky čistěte raději prostředkem na ošetřování dřevěných povrchů, voda by je mohla poškodit.

Nábytkový program Guru
Nábytek z masivu je vhodné zbavovat prachu prostředkem na ošetřování dřeva. Zdroj: Sconto/nábytkový program Guru

Vlhkost versus větrání

V zásadě platí, že větrání je důležité pro zachování čerstvého čistého vzduchu v interiéru. Na druhou stranu se neustálým otevíráním oken, a to zejména při křížovém větrání, dovnitř může dostat více prachu zvenčí. Správně byste proto měli větrat nárazově, tedy raději s okny otevřenými dokořán v kratších intervalech, nejlépe při bezvětří nebo po dešti. Ideálním řešením je automatický větrací systém.
 
Šíření prachu zamezuje i správná vlhkost v interiéru, která by měla být minimálně 40%. Pokud vás trápí suchý vzduch v domácnosti, k čemuž často dochází v zimních měsících během topné sezóny, můžete si pomoci zvlhčovačem. O lepší kvalitu vzduchu se rovněž postará čistič vzduchu, který přefiltruje všechny nečistoty v interiéru, včetně prachu. A protože je řeč o filtrech, pamatujte i na pravidelnou výměnu filtrů ve vysavači, digestoři a dalších zařízeních, která je využívají.

Zbavte se „lapačů“ prachu

Nábytek a dekorace, především textilní, dokážou nádherně zútulnit interiér, ale i tato mince má dvě strany. Čím více nábytku, koberců a textilních doplňků vlastníte, tím více prachu se vám v interiéru usazuje. Snažte se proto zařizovat svůj prostor nejen pěkně, ale také smysluplně a zbytečně ho nezatěžovat.
 
Upřednostňujte například uzavřené police a vitríny, ve kterých se lépe schovají všechny drobnosti i knihy, textilní čalounění můžete vyměnit za kožené nebo koženkové potahy, na kterých se nezachytává tolik prachu. Dobře si také rozmyslete použití koberců a závěsů. Zkuste si vybírat takové podlahové textilie, které se snadno vysávají a dobře udržují. Rohože, malé koberce a běhouny se dají jednoduše vyklepat venku. V případě záclon je důležité, abyste je mohli snadno vyprat v pračce, případně je častěji měnili. Minimálně dvakrát měsíčně byste měli převléknout ložní prádlo – a nezapomínejte ani na dekorační polštářky, přikrývky a deky.
Věděli jste, že...?
K nahromadění prachu přispívá také špatná organizace šatníku. I do polic uvnitř šatní skříně se totiž postupně dostane prach, protože je dennodenně otevíráme. Ideální je, máte-li oblečení rozdělené podle sezón, přičemž v policích a na ramínkách skladujete pouze aktuální garderobu, zatímco ostatní věci přečkají sezónu v krabicích a vakuových obalech.

Šatní skříň Denton

Prach a čtyřnozí chlupáči

Malou tečkou na závěr je péče o domácí mazlíčky. Už víme, že značnou část prachu tvoří odumřelé lidské buňky, drobné zbytky pokožky a vlasy. Mazlíčci samozřejmě také přispívají svou troškou do mlýna. V jejich srsti se na procházce nebo během dovádění na zahradě zachytí množství prachu, špíny i pylu, proto je důležité dopřát jim pravidelnou očistu, minimálně po každém návratu zvenku umýt a utřít tlapky a také je pravidelně sprchovat, česat a stříhat.
 
Zatočit s prachem není složité – vyžaduje to jen důsledný úklid a železnou pravidelnost, což by pro každého z nás mělo být samozřejmostí. Pokud nesnášíte vyčerpávající nárazový úklid, rozdělte si konkrétní činnosti nebo místnosti do jednotlivých dnů v týdnu.

Čtěte také

Ukázat další články

Regál do domácnosti: funkční doplněk, který poslouží v každé místnosti

Regál patří k multifunkčním kouskům nábytku. Jeho podoby jsou velmi rozmanité, takže ho lze využít v malých i velkých prostorách, a to v interiérech každého stylu. K…

Jak skladovat chléb a pečivo: ideální je chlebník, ale…

Chléb ani jiné druhy pečiva nepatří do lednice ani do neprodyšného plastového sáčku. Neměli byste je nechávat volně položené venku ani v chlebníku. Jak tedy skladova…