Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Vrstvení v interiérovém designu. Co to vlastně je?

Vrstvení v interiérovém designu. Co to vlastně je?

25. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Vrstvení je pojem, který se v rámci interiérového designu zmiňuje často, málokdo mu ale opravdu rozumí a troufá si ho i sám aplikovat. Co je tedy to slavné „vrstvení“ a jaké jsou jeho principy? Je opravdu tou kouzelnou složkou, která odděluje profesionálně navržené interiéry od těch zbylých?
Vrstvení je pojem, který máme spojený především s módou. Vrstvení oblečení má být zábavné a praktické, každá z vrstev má být samostatně nositelná a reprezentativní, zároveň spolu všechny musí ladit, a to barevně i materiálově. Neméně důležité je, že jednotlivé vrstvy mají směřovat od nejsvětlejší po nejtmavší, kterýmkoliv směrem. Dají se ta samá módní pravidla uplatnit i v rámci interiérového designu a dodat tak domovu potřebnou dynamiku?

Interiérový design funguje podobným způsobem jako móda – každý kousek sehrává v interiéru svou vlastní roli, ale v konečném důsledku musí všechny jeho prvky spolupracovat (i když budou vybírány v kontrastu). Vrstvení se dá přirovnat ke stavbě místnosti od základu, prostoru přidává hloubku a dělá ho mimořádným. Představte si prázdný pokoj jako prázdné plátno pro malíře. Pokud chcete, aby vrstvení fungovalo, musíte si ho uvědomovat při každém prvku interiéru.

Z kolika vrstev se skládá interiér?

První vrstvou jsou samotné architektonické prvky, například i otvory ve stěnách nebo zabudované prvky, jako je vestavěný nábytek. Za druhou vrstvu můžeme označit podlahu. Malý experiment s ní může úplně změnit vzhled celé místnosti. Na scénu se vracejí mozaikové podlahy, vzorované obklady nebo dřevěné podlahy s rustikálním vzhledem. Třetí vrstvou je čalouněný nábytek. Tvoří hlavní skelet místnosti, jeho výběru byste proto měli věnovat patřičnou pozornost. Zde volte spíše neutrální barvy, které doplníte v dalším kroku.

Čtvrtou vrstvu tvoří flexibilní prvky – textilie, které se snadno mění s každou novou sezónou. Experimentovat můžete se záclonami, závěsy, polštáři, koberci, běhouny a podobně. Další vrstvou je nábytek bez čalounění, který slouží jako úložné prostory (knihovny a komody). Volte praktické, ale zároveň estetické kousky. Prostor spojí i šestá vrstva – dekorace stěn v podobě zrcadel, maleb nebo fotografií a dekorační předměty (květináč, svícen, sošky, knihy). Poslední, sedmou vrstvu tvoří osvětlení ve všech jeho podobách a rostliny, které dodají každému prostoru svěžest a živost. Při zařizování místností se zaměřte na každou z těchto oblastí a přidávejte jednotlivé vrstvy jednu po druhé.

Více je skutečně více

Vrstvení v interiérovém designu funguje nejefektivněji, když můžete jednotlivé vrstvy navzájem rozlišit. Dosáhnete toho díky začlenění kontrastu. Bez něj by vaše úsilí vyšlo nazmar a jen s jedním materiálem by prostor působil nevýrazně. Ačkoliv neexistuje jeden univerzální způsob, jak na něj, máme pro vás pár tipů, které dokážou vnést kontrast do každé místnosti. Neomezujte se přitom jen na jednu z těchto kategorií. Při vrstvení opravdu platí, že více je více:
  1. Barvy – harmonického kontrastu dosáhnete díky komplementárnímu schématu. Tvoří ho kombinace kontrastních odstínů z kola spektra barev. Barvy v něm leží proti sobě a tvoří protiklady, které spolu ladí.
  2. Materiály – k dosažení rovnováhy používejte přírodní materiály a kovy ve správném poměru. Přírodní materiály doplňte kontrastní na černo lakovanou ocelí, mosazí nebo mědí.
  3. Textury – představte si, že vstoupíte do místnosti s kamennými podlahami, cihlovou stěnou a nábytkem z juty. V takovém prostoru by se málokdo cítil útulně. Kombinujte vedle sebe hladké a strukturované, jemné a drsné textury a na omak tvrdé a měkké povrchy.
  4. Vzory – vrstvěte k sobě různé vzory, například velké geometrické motivy s jiným drobným potiskem. Vytvoříte tak okouzlující kompozici.
  5. Velikost – při dekorování vytvářejte skupinky velkých a malých předmětů v lichém počtu, ze stropu zase nechte viset svítidla v různých výškách.

Materiály s drsným povrchem nejsou v interiérovém designu atraktivní jen na pohled, ale i na dotyk. Přenášejí se i do oblasti dekorace stěn – čím dál oblíbenější jsou tapety s reliéfem, textilní nebo kožené tapety. Takové drsné povrchy a organické tvary budou kontrastem k nablýskané eleganci, sametovému čalounění nebo ke konferenčnímu stolku s mramorovou deskou. Nezapomínejte, že kontrasty budou v rámci místnosti fungovat jen tehdy, pokud budou mít několik společných sjednocujících prvků, které je propojí. Pokud jste například vybrali kontrastní tkaniny a vzorované látky, podobnou barvu použijte v jiné části místnosti. Podle těchto jednoduchých pravidel kontrastů můžete efektně zařídit a „rozvrstvit“ jakýkoliv prostor.


Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…