Vážení zákazníci, omlouváme se za případné zdržení při výdeji zboží, které je způsobené vyšší nemocností našich zaměstnanců. Prosíme Vás o trpělivost.
Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Záclony a závěsy v interiéru

Záclony a závěsy v interiéru

02. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Tlumí světlo, vytvářejí atmosféru a brání zvědavým očím při pohledu zvenku. Záclony a závěsy jsou nejen praktickým, ale i estetickým doplňkem. Hrou s délkou, barvou a materiálem je dokážete sladit bez problémů se stylem vašeho interiéru. Využít je můžete nejen jako dekoraci oken, ale i jinde v interiéru.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Slova záclona a závěs mnozí používají jako synonyma, ve skutečnosti však mezi nimi existuje rozdíl. Záclona je obvykle prodyšnější, tenčí a někdy zakrývá jen část okna. Je vyrobená ze splývavého materiálu, může na sobě mít různé motivy a je průsvitná. Může být bílá, ale i barevná. Záclona sice nestíní, ale brání pohledu z exteriéru do interiéru.

Závěs je většinou silnější a jeho hlavní funkcí je stínění. Známe dva druhy závěsů, tzv. „dim out“ a „black out“. Dim out závěsy mají 70 až 75% nepropustnost světla a výborně se hodí do ložnic. Black out závěsy zatemní světlo na 100 % a mají i tepelně-izolační funkci. V létě zabraňují pronikání tepla dovnitř a v zimě snižují únik tepla.

Jakou šířku?

Záclona, ale i závěs vypadají elegantněji, když jsou nařasené. Zvolte proto raději větší šířku. Když je garnýž široká jeden metr, šířka záclony by měla být minimálně dvojnásobná. Při nákupu látky je třeba počítat i s několika centimetry navíc pro obšití lemů. Ideální řasení je právě v poměru 1:2. Pokud si zvolíte menší šířku, záclona už nemusí působit elegantně a spíš na okně neforemně visí. Pro pravidelné řasení můžete použít také tzv. řasicí pásku.

Jaký rozměr garnýže?

Garnýž by měla mít přesah oproti šířce okna ideálně 10 až 30 cm na každou stranu. Vizuálně tak zvětšíte své okno a zároveň vám nebude záclona překrývat výhled, když ji stáhnete k jedné straně.

Jaká délka?

Délka závisí na stylu vašeho interiéru. Do kuchyně nebo na chatu můžete zvolit vitrážky, tedy krátké záclony, které zakrývají jen část okna. Elegantněji pak působí dlouhé záclony a závěsy. Viset by měly nejméně tři centimetry nad zemí.

Záclony a závěsy v interiéru

Jaký materiál?

Celkový design interiéru, umístění, ale i vaše finanční možnosti mají vliv na výběr materiálu. Existuje více typů záclon a každý z nich může být vyrobený ze syntetické tkaniny nebo z luxusnějšího materiálu. Voálové záclony jsou mimořádně oblíbené pro pocit lehkosti, který navozují. Obvykle jsou lehké, vzdušné a dlouhé. Tkanina je mřížkovaná a vyrábí se z příze, která pochází z vlny, hedvábí, bavlny nebo syntetických vláken.

Elegantní jsou i organzové záclony, které se vyrábějí z hedvábí nebo umělých vláken. Často jsou barevné a vzorované. Hedvábí je jemnější a lehčí, ale i dražší. Žakárové záclony jsou většinou vyrobené z polyesterových hedvábných vláken a jsou hustěji tkané než organza nebo voál. Vyznačují se výrazným vzorováním a nemusíte je pravidelně žehlit.

Tip: I když polyester nepatří k nejlákavějším materiálům, má mnoho výhod. Dobře se pere a rychle uschne.

Záclony a závěsy v interiéru

Podobně jako u záclon i při výběru materiálu na závěs se vám nabízejí lacinějí i luxusnější alternativy. Jestli vás vyrušuje zvuk zvonku, sáhněte po silnějších materiálech, jako jsou samet a len. Mnoho závěsů je vyrobených ze 100 % polyesteru nebo z kombinace polyesteru a bavlny, viskózy nebo hedvábí. Hedvábné závěsy se však nemůžou prát v automatické pračce. Kombinace bavlny a polyesteru je příjemnější na dotek, musíte však počítat i s mačkavostí a častějším žehlením. Závěsy s příměsí viskózy jsou splývavé a elegantní, problémy však mohou být se srážlivostí.

NEJEN NA OKNA

Závěsy a záclony se s oblibou využívají nejen na okna. V interiéru dokážou vytvořit úžasnou atmosféru. Co říkáte těmto nápadům, necháte se inspirovat?

Baldachýn nad postelí

Se záclonami si můžete pohrát například v ložnici. Můžete z nich vytvořit stylové baldachýny nebo jednoduše zavěsit za čelo postele.

Záclony a závěsy v interiéru
Záclony a závěsy v interiéru

Trochu soukromí

Oddělte část místnosti záclonami. Vytvoříte tak podle potřeby soukromý prostor bez nutnosti stavět příčky. Závěs může posloužit jako jednoduchá, avšak stylová dekorace.

Záclony a závěsy v interiéru
Záclony a závěsy v interiéru

Skryjte to, co nechcete mít na očích

Poličky nebo i celou pracovnu. Elegantním závěsem skryjete vše, co potřebujete.

      Záclony a závěsy v interiéru

Čtěte také

Ukázat další články
Přírodní odstíny v interiéru – neutrální i uklidňující

Přírodní odstíny v interiéru – neutrální i uklidňující

Přírodu do interiéru dostanete nejen materiály, tvary a strukturami, ale především barvami. Inspirujte se barvou mechu, jehličí, písku, oblohy, kamenů nebo půdy. Ukl…
Číst dál
4 důvody, proč mít koberec a trendy tip na závěr

4 důvody, proč mít koberec a trendy tip na závěr

Koberec je stylový doplněk každé domácnosti. Zajímavý design přitahuje pozornost a dokáže rozzářit i tu nejnudnější místnost. Jeho výhodou je, že má více funkcí. Kro…
Číst dál