Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Záclony a závěsy v interiéru

Záclony a závěsy v interiéru dodají vašemu domovu šmrnc

21. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Záclony a závěsy jsou nejen praktickým, ale také estetickým doplňkem. Tlumí světlo, brání zvědavým pohledům zvenčí a dotváří atmosféru interiéru. Dobře poslouží dokonce i jinde než jen na oknech. Na co se zaměřit při jejich výběru?

Hlavní rozdíly mezi záclonou a závěsem

Slova záclona a závěs používají mnozí jako synonyma, jsou mezi nimi ale jasné základní rozdíly. Záclony jsou obvykle prodyšnější, tenčí a někdy zakrývají jen část okna. Jsou vyrobené ze vzdušného materiálu, nestíní, ale brání pohledu z exteriéru do interiéru. Mohou mít různé barvy i motivy.

Závěsy jsou oproti záclonám většinou silnější. Jejich hlavním úkolem je stínění, mají však také designovou funkci. Obvykle se setkáte se dvěma druhy závěsů:

  • Dimout závěsy disponují 70 až 75% nepropustností světla. Výborně se hodí do obýváků i ložnic.
  • Blackout závěsy, známé jako zatemňovací závěsy, nepropustí 95 až 100 % světla. Kromě toho plní také tepelně-izolační funkci. V létě zabraňují pronikání tepla dovnitř a v zimě snižují jeho únik. V naší nabídce Sconto máme závěsy s různou mírou zatemnění a v rozmanitých barevných provedeních.


 

Závěsy. Zdroj: Sconto

Stylové jsou ve správné šířce a délce

Záclony i závěsy vypadají elegantněji, když jsou nařasené. Zvolte proto raději jejich větší šířku. Pokud je garnýž jeden metr široká, šířka záclony by měla být minimálně dvojnásobná. Ideální řasení představuje poměr 1:2. Při koupi látky je třeba počítat i s několika centimetry navíc pro zapošití boků. Pokud si zvolíte menší šířku, záclona nemusí působit elegantně a na okně bude jen neforemně viset. Pro pravidelné řasení můžete použít také tzv. řasící pásku. Šířku závěsů vypočítáte tak, že délku kolejničky nebo garnýže vynásobíte číslem 1,5. V nabídce Sconto máme záclony v šířce až 260 cm.

Délka záclony závisí na stylu vašeho interiéru. Do kuchyně nebo na chatu můžete zvolit vitrážky, tedy krátké záclony zakrývající jen část okna. Elegantnějším dojmem působí dlouhé záclony a závěsy. Viset by měly alespoň tři centimetry nad zemí.
Co se týče samotné garnýže, měla by mít oproti šířce okna přesah 10 až 30 cm na každé straně. Díky tomuto jednoduchému triku opticky zvětšíte okno a zároveň vám záclona nebude překrývat výhled, když ji stáhnete na jednu stranu.
Pamatujte si: Přestože se doporučuje, aby závěsy nebo záclony visely několik centimetrů nad zemí, toto pravidlo se často nedodržuje. Mnohým se líbí, když sahají až k zemi, resp. jsou ještě delší a jejich dolní část jakoby „leží“ na podlaze. Jedná se o vizuálně pěkný efekt, ale nepraktický pro údržbu podlahy a také platí, že se závěs v této části přirozeně rychleji znečistí.

Na materiálu záclon záleží

Existuje několik typů záclon. Každý z nich může být vyroben ze syntetické tkaniny nebo z luxusnějšího materiálu. Nejčastěji se setkáváme se záclonami vyrobenými ze 100% polyesteru a ačkoli to nezní jako lákavá možnost, tento materiál má řadu výhod. Snadno se udržuje, rychle schne a je cenově dostupný.

Voálové záclony jsou mimořádně oblíbené pro pocit lehkosti, který navozují. Kromě toho jsou vzdušné. Tkanina je mřížkovaná a vyrábí se z příze pocházející z vlny, hedvábí, bavlny nebo syntetických vláken.

Elegancí disponují organzové záclony, které se vyrábějí z hedvábí nebo umělých vláken. Často jsou barevné a vzorované. Hedvábí je jemnější a lehčí, ale také dražší. Žakárové záclony jsou většinou zhotovené z polyesterových hedvábných vláken. Jsou tlustší než organza nebo voál. Vyznačují se výrazným vzorováním a nemusíte je pravidelně žehlit.

Druh látky určuje u závěsů míru propustnosti světla

U závěsů máte na výběr, podobně jako u záclon, z více materiálů. Ty se od sebe odlišují vzhledem, vlastnostmi a cenou. Pokud vás ruší zvuk zvenčí, sáhněte po silnějších materiálech, jako jsou samet a len. Velkou část sortimentu závěsů tvoří ty vyrobené ze 100% polyesteru nebo z kombinace polyesteru s jinými materiály. Závěs ze směsi polyesteru a viskózy působí elegantně a okouzlí vás svým vzdušným dojmem. Problémy ale může nadělat jeho srážlivost.

Závěsy zhotovené z bavlny a polyesteru jsou příjemnější na dotek než čistě polyesterové. Jelikož bavlna je přírodní materiál, i tento směsný materiál se vyznačuje vyšší mačkavostí. Pokud upřednostňujete luxusnější závěsy, dobrou volbou mohou být závěsy s obsahem lesknoucího se hedvábí. Měli byste však vědět, že jsou náročné na údržbu a pohybují se ve vyšších cenových hladinách.

Vzor a barvu vybírejte s ohledem na zařízení interiéru

Záclony a závěsy jsou designovým prvkem, který doplní interiér jakéhokoliv stylu. Vhodným výběrem barvy a vzoru můžete podle potřeby interiér opticky zvětšit nebo zmenšit. Záclony a závěsy ve světlých barvách, které propouštějí dostatek světla, s nenápadnými vzory jsou ideální do malých pokojů. Díky nim budou působit prostorněji.

Naopak tmavé a studené barvy závěsů z těžkých materiálů velkou místnost opticky zmenší. Lze je sladit s ostatními textiliemi v místnosti - koberec, potahy, dekorační polštáře - ale mohou být i nenápadným společníkem oken (například v barvě stěn), který celkově zjemní a zútulní místnost, ale hlavně bude plnit účel stínění nebo ochrany před pohledy zvenčí. Skvěle také bude vypadat, pokud bude barvě závěsů dominovat ložní povlečení.

Závěsy a záclony nemusí být jen na oknech

I jinde v interiéru mohou posloužit závěsy a záclony jako dekorace nebo praktický doplněk. Použít je můžete například jako baldachýny, romantické zkrášlení stropů či stěn, přepážkový prvek v otevřeném prostoru, jednoduchou náhradu bytových nebo nábytkových dveří a podobně. Barevná a vzorová variabilita záclon a závěsů je tak velká. Určitě nebude problém najít takový, který bude designově odpovídat místu použití a splní svoji funkci na výbornou. Jednoduchou alternativou k závěsům i záclonám jsou praktické rolety do oken s různou mírou intenzity zatemnění.

Dejte jim u vás doma šanci

Záclony a závěsy jsou vděčným praktickým i designovým kouskem v interiéru. Dají se použít různými způsoby a při jejich výběru můžete popustit uzdu fantazii. A pokud náhodou trefíte vedle, snadno je vyměníte za nové.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…