Dne 28.11. do 12:00 bude z technických důvodů uzavřen výdej zboží na obchodním domě v Brně.
Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Záclony a závěsy v interiéru

Záclony a závěsy v interiéru

21. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Záclony a závěsy jsou nejen praktickým, ale také estetickým doplňkem. Tlumí světlo, brání zvědavým pohledům zvenčí a dotváří atmosféru interiéru. Dobře poslouží dokonce i jinde než jen na oknech.

Jelikož slova záclona a závěs mnozí používají jako synonyma, hned na úvod je třeba uvést, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Záclony jsou obvykle prodyšnější, tenčí a někdy zakrývají jen část okna. Jsou vyrobené ze vzdušného materiálu, nestíní, ale brání pohledu z exteriéru do interiéru. Mohou mít různé barvy i motivy.

Závěsy jsou oproti záclonám většinou silnější. Jejich hlavním úkolem je stínění, mají však také designovou funkci. Obvykle se setkáte se dvěma druhy závěsů. Dimout závěsy disponují 70 až 75% nepropustností světla. Výborně se hodí do obýváků i ložnic. Blackout závěsy, známé jako zatemňovací závěsy, zatemní světlo na 95 až 100 %. Kromě toho plní také tepelně-izolační funkci. V létě zabraňují pronikání tepla dovnitř a v zimě snižují jeho únik.

Závěsy. Zdroj: Sconto

Stylové jsou ve správné šířce a délce

Záclona, ​​ale i závěs vypadají elegantněji, když jsou nařasené. Zvolte proto raději větší šířku. Pokud je garnýž jeden metr široká, šířka záclony by měla být minimálně dvojnásobná. Při koupi látky je třeba počítat i s několika centimetry navíc pro zapošití boků. Ideální řasení představuje poměr 1:2. Pokud si zvolíte menší šířku, záclona nemusí působit elegantně a na okně bude jen neforemně viset. Pro pravidelné řasení můžete použít také tzv. řasící pásku. Šířku závěsů vypočítáte tak, že délku kolejničky nebo garnýže vynásobíte číslem 1,5.

Délka záclony závisí na stylu vašeho interiéru. Do kuchyně nebo na chatu můžete zvolit vitrážky, tedy krátké záclony zakrývající jen část okna. Elegantnějším dojmem působí dlouhé záclony a závěsy. Viset by měly alespoň tři centimetry nad zemí.
Co se týče samotné garnýže, měla by oproti šířce okna mít přesah 10 až 30 cm na každé straně. Díky tomuto jednoduchému triku vizuálně zvětšíte okno a zároveň vám záclona nebude překrývat výhled, když ji stáhnete na jednu stranu.
Pamatujte si: Přestože se doporučuje, aby závěsy nebo záclony visely několik centimetrů nad zemí, toto pravidlo se často nedodržuje. Mnohým se líbí, když sahají až k zemi, resp. jsou ještě delší a jejich dolní část jakoby „leží“ na podlaze. Jedná se o vizuálně pěkný efekt, ale nepraktický pro údržbu podlahy a také platí, že se závěs v této části přirozeně rychleji znečistí.

Na materiálu záleží

Existuje několik typů záclon. Každý z nich může být vyroben ze syntetické tkaniny nebo z luxusnějšího materiálu. Nejčastěji se setkáváme se záclonami vyrobenými ze 100% polyesteru a ačkoli to nezní jako lákavá možnost, tento materiál má řadu výhod. Snadno se udržuje, rychle schne a je cenově dostupný.

Voálové záclony jsou mimořádně oblíbené pro pocit lehkosti, který navozují. Kromě toho jsou vzdušné. Tkanina je mřížkovaná a vyrábí se z příze pocházející z vlny, hedvábí, bavlny nebo syntetických vláken.

Elegancí disponují organzové záclony, které se vyrábějí z hedvábí nebo umělých vláken. Často jsou barevné a vzorované. Hedvábí je jemnější a lehčí, ale také dražší. Žakárové záclony jsou většinou zhotovené z polyesterových hedvábných vláken. Jsou tlustší než organza nebo voál. Vyznačují se výrazným vzorováním a nemusíte je pravidelně žehlit.

U závěsů máte na výběr podobně jako u záclon z více materiálů, které se od sebe odlišují vzhledem, vlastnostmi a cenou. Pokud vás ruší zvuk zvenčí, sáhněte po silnějších materiálech, jako jsou samet a len. Velkou část sortimentu závěsů tvoří závěsy vyrobené ze 100% polyesteru nebo z kombinace polyesteru s jinými materiály. Závěs ze směsi polyesteru a viskózy působí elegantně a okouzlí vás svým vzdušným dojmem. Problémy ale může nadělat jeho srážlivost. Závěsy zhotovené z bavlny a polyesteru jsou příjemnější na dotek než čistě polyesterové. Jelikož bavlna je přírodní materiál, i tento směsný materiál se vyznačuje vyšší mačkavostí. Pokud upřednostňujete luxusnější závěsy, dobrou volbou mohou být závěsy s obsahem lesknoucího se hedvábí. Měli byste však vědět, že jsou náročné na údržbu a pohybují se ve vyšších cenových hladinách.

Vzor a barva

Záclony a závěsy jsou designovým prvkem, který doplní interiér jakéhokoliv stylu. Vhodným výběrem barvy a vzoru můžete interiér opticky zvětšit nebo zmenšit. Záclony a závěsy ve světlých barvách, které propouštějí dostatek světla, s nenápadnými vzory jsou ideální do malých pokojů. Díky nim budou působit prostorněji. Naopak tmavé a studené barvy závěsů z těžkých materiálů velkou místnost opticky zmenší. Lze je sladit s ostatními textiliemi v místnosti (koberec, potahy, dekorační polštáře), ale mohou být i nenápadným společníkem oken (například v barvě stěn), který celkově zjemní a zútulní místnost, ale hlavně bude plnit účel stínění nebo ochrany před pohledy zvenčí.

I mimo okna

Závěsy a záclony nemusí být nutně jen na oknech. I jinde v interiéru mohou posloužit jako dekorace nebo praktický doplněk. Použít je můžete například jako baldachýny, romantické zkrášlení stropů či stěn, přepážkový prvek v otevřeném prostoru, jednoduchou náhradu bytových nebo nábytkových dveří a podobně. Barevná a vzorová variabilita záclon a závěsů je tak velká, že určitě nebude problém najít takový, který bude designově odpovídat místu použití a splní svoji funkci na výbornou.

Dejte jim šanci

Záclony a závěsy jsou vděčným praktickým i designovým kouskem v interiéru. Dají se použít různými způsoby a při jejich výběru můžete popustit uzdu fantazii. A pokud náhodou trefíte vedle, snadno je vyměníte za nové.

Čtěte také

Ukázat další články

Černá barva v interiéru – dramatická i elegantní

Chcete se s černou trefit do černého? Tato barva vyžaduje odvahu, na druhou stranu je tak univerzální, že se hodí do interiérů všech stylů. Musíte ji ale umět použít…

5 tipů do kuchyně ve venkovském stylu

Venkovská kuchyně nepatří jen na chalupy nebo vesnice – suverénně si vydobyla své místo všude tam, kde se očekává útulnost spojená s funkčností. Venkovský styl přiná…