Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

30. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak energie vašeho domova ovlivňuje váš život? Čínské umění dobrého bydlení, fengšuej, je již poměrně známé, ovšem o indické vědě prosperujícího a harmonického života, tzv. vastu shastra, u nás mnoho lidí ještě neslyšelo. Jedná se přitom o starověké hinduistické učení, jež vám má do života přinést klid a prosperitu.
Vastu shastra je indický architektonický systém, jehož počátky sahají do pátého století našeho letopočtu. Cílem vastu je eliminovat negativní energie a naopak posílit ty pozitivní. V pozitivně nabitém bytě se koneckonců lépe bydlí, vztahy jsou harmoničtější a vy máte více energie. Podle tohoto systému si v negativně nabitém bytě koledujete o nemoci, neúspěch, neštěstí a v nejhorším případě i o smrt. Pojďme se ale podívat, jak žít v souladu s energií přírody a přinést si do života jen to dobré.

FILOZOFIE A PŮVOD VASTU SHASTRA

Indové věřili, že dům je živý organismus a je proto třeba k němu přistupovat s úctou. Duchu, který se domem proháněl, říkali Vastu Purusha. Každá světová strana má zase svého boha a podle něj i svou funkci. Například bůh, který pečuje o severovýchod, potřebuje v této části domu modlitební místnost nebo malý oltář.

Dům je navržen tak, aby co nejefektivněji přijímal energii ze Slunce, duše vesmíru, ale také z Matky Země. I kdybyste této teorii nevěřili, faktem zůstává, že domy ve stylu vastu shastra mají dobrou ventilaci, menší únik energií a lepší využití slunečního světla. Základem celé této vědy je v konečném důsledku lidský mozek.

Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

HLEDÁTE BYT NEBO DŮM?

Pokud byt momentálně sháníte, zkuste se zamyslet i nad těmito prvky: 
 

 • Byt nebo dům by měl mít klasický obdélníkový nebo čtvercový tvar. Pokuste se vyhnout jiným zvláštním tvarům. 
 • Vchod z jihozápadu, jihu nebo západu přináší neštěstí. Ideální pozice vchodových dveří je z východu nebo severovýchodu. 
 • Kuchyň by měla být ve východní nebo jihovýchodní části bytu a neměla by být otočená ke vchodovým dveřím. Kohoutek s vodou by měl směřovat na severovýchod. 
 • Balkony by neměly být v západní a jižní části bytu. 
 • Hlavní ložnice by měla být orientovaná v jihovýchodní části bytu. Pokud máte patrový dům, měla by být ve vrchním patře. Podmínkou je také rovný strop, aby energie zůstala v každé části stejná. 
 • Pro dětský pokoj zvolte západ nebo severozápad. Žádný pokoj by neměl být v jihozápadní části.  
 • Koupelna by měla být na západní nebo jižní straně a odtoky by měly směřovat na sever.  
 • Vchodové dveře by měly být největší ze všech a všechny dveře v domácnosti by měly směřovat do zdi.  
 • Okna by měla být v sudém počtu a měla by se otevírat směrem dovnitř, aby dovnitř rovněž proudila pozitivní energie.
Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

JAK SI VYLEPŠIT ENERGII, POKUD VÁŠ PŘÍBYTEK NENÍ V SOULADU S VASTU SHASTRA?

Pokud již ovšem dům nebo byt máte a právě jste zjistili, že není zcela „vastu“, nezoufejte. I pro vás máme několik tipů, jak snížit účinky negativní energie a podpořit energii pozitivní. 

 • Dejte televizi a počítač pryč z vaší ložnice. Ideální místo je jihovýchodní kout obývacího pokoje. 
 • Odstraňte z ložnice květiny, fontány nebo jiný zdroj vody. 
 • Zesvětlete rohy. 
 • Naaranžujte nábytek do kruhu nebo osmiúhelníku. 
 • Ozdobte si obývací pokoj rodinným portrétem.  
 • Vyhoďte obrazy s depresivní tematikou.  
 • Akvárium dejte do severovýchodní části obývacího pokoje. Mělo by obsahovat 9 zlatých rybek a jednu černou.  
 • Vaše nohy by v posteli měly směřovat na jih.
Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

STOJÍ TO ZA TO?

Vyznavači vastu shastra nedají na tento systém dopustit a tvrdí, že jim zlepšil život. Chcete-li svůj domov upravit podle této filozofie, může vás to stát nemálo úsilí, peněz a v některých případech to ani nemusí být možné. I vám se už ale možná stalo, že jste vešli do bytu a byli jste okouzleni dobrou energií. Upravte si tedy byt či dům dle vlastního uvážení, přičemž vastu vám může být inspirací.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…