Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

30. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak energie vašeho domova ovlivňuje váš život? Čínské umění dobrého bydlení, fengšuej, je již poměrně známé, ovšem o indické vědě prosperujícího a harmonického života, tzv. vastu shastra, u nás mnoho lidí ještě neslyšelo. Jedná se přitom o starověké hinduistické učení, jež vám má do života přinést klid a prosperitu.
Vastu shastra je indický architektonický systém, jehož počátky sahají do pátého století našeho letopočtu. Cílem vastu je eliminovat negativní energie a naopak posílit ty pozitivní. V pozitivně nabitém bytě se koneckonců lépe bydlí, vztahy jsou harmoničtější a vy máte více energie. Podle tohoto systému si v negativně nabitém bytě koledujete o nemoci, neúspěch, neštěstí a v nejhorším případě i o smrt. Pojďme se ale podívat, jak žít v souladu s energií přírody a přinést si do života jen to dobré.

FILOZOFIE A PŮVOD VASTU SHASTRA

Indové věřili, že dům je živý organismus a je proto třeba k němu přistupovat s úctou. Duchu, který se domem proháněl, říkali Vastu Purusha. Každá světová strana má zase svého boha a podle něj i svou funkci. Například bůh, který pečuje o severovýchod, potřebuje v této části domu modlitební místnost nebo malý oltář.

Dům je navržen tak, aby co nejefektivněji přijímal energii ze Slunce, duše vesmíru, ale také z Matky Země. I kdybyste této teorii nevěřili, faktem zůstává, že domy ve stylu vastu shastra mají dobrou ventilaci, menší únik energií a lepší využití slunečního světla. Základem celé této vědy je v konečném důsledku lidský mozek.

Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

HLEDÁTE BYT NEBO DŮM?

Pokud byt momentálně sháníte, zkuste se zamyslet i nad těmito prvky: 
 

 • Byt nebo dům by měl mít klasický obdélníkový nebo čtvercový tvar. Pokuste se vyhnout jiným zvláštním tvarům. 
 • Vchod z jihozápadu, jihu nebo západu přináší neštěstí. Ideální pozice vchodových dveří je z východu nebo severovýchodu. 
 • Kuchyň by měla být ve východní nebo jihovýchodní části bytu a neměla by být otočená ke vchodovým dveřím. Kohoutek s vodou by měl směřovat na severovýchod. 
 • Balkony by neměly být v západní a jižní části bytu. 
 • Hlavní ložnice by měla být orientovaná v jihovýchodní části bytu. Pokud máte patrový dům, měla by být ve vrchním patře. Podmínkou je také rovný strop, aby energie zůstala v každé části stejná. 
 • Pro dětský pokoj zvolte západ nebo severozápad. Žádný pokoj by neměl být v jihozápadní části.  
 • Koupelna by měla být na západní nebo jižní straně a odtoky by měly směřovat na sever.  
 • Vchodové dveře by měly být největší ze všech a všechny dveře v domácnosti by měly směřovat do zdi.  
 • Okna by měla být v sudém počtu a měla by se otevírat směrem dovnitř, aby dovnitř rovněž proudila pozitivní energie.
Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

JAK SI VYLEPŠIT ENERGII, POKUD VÁŠ PŘÍBYTEK NENÍ V SOULADU S VASTU SHASTRA?

Pokud již ovšem dům nebo byt máte a právě jste zjistili, že není zcela „vastu“, nezoufejte. I pro vás máme několik tipů, jak snížit účinky negativní energie a podpořit energii pozitivní. 

 • Dejte televizi a počítač pryč z vaší ložnice. Ideální místo je jihovýchodní kout obývacího pokoje. 
 • Odstraňte z ložnice květiny, fontány nebo jiný zdroj vody. 
 • Zesvětlete rohy. 
 • Naaranžujte nábytek do kruhu nebo osmiúhelníku. 
 • Ozdobte si obývací pokoj rodinným portrétem.  
 • Vyhoďte obrazy s depresivní tematikou.  
 • Akvárium dejte do severovýchodní části obývacího pokoje. Mělo by obsahovat 9 zlatých rybek a jednu černou.  
 • Vaše nohy by v posteli měly směřovat na jih.
Zařiďte si byt podle vastu shastra, indické vědy o bydlení

STOJÍ TO ZA TO?

Vyznavači vastu shastra nedají na tento systém dopustit a tvrdí, že jim zlepšil život. Chcete-li svůj domov upravit podle této filozofie, může vás to stát nemálo úsilí, peněz a v některých případech to ani nemusí být možné. I vám se už ale možná stalo, že jste vešli do bytu a byli jste okouzleni dobrou energií. Upravte si tedy byt či dům dle vlastního uvážení, přičemž vastu vám může být inspirací.

 

Čtěte také

Ukázat další články

5 rad, jak se zbavit pavouků v našich domovech

Spousta očí a množství končetin z nich pro mnohé lidi dělají na pohled nepříliš hezká stvoření. Ano, mluvíme o pavoucích. Celý život posloucháme, že se bojí více nás…

Co do kterého odpadkového koše aneb Jak třídit odpad

Pokud chceme zanechat tuto planetu i pro další generace, recyklace a třídění odpadu by měly být naší každodenní samozřejmostí a rutinou. Přesto ale mnozí z nás mají …