Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

Zavěste si na stěnu obraz, dodáte bytu správnou atmosféru

26. 01. 2023, SCONTO Nábytek
Obrazy do našich domovů nepochybně patří. Vybrat ty správné, které interiéru dodají duši, a současně je vhodně umístit, je už umění samo o sobě. Velký obraz na zdi v obývacím pokoji se stane rázem jeho dominantou, do kuchyně vám zase mohou více pasovat menší obrázky uspořádané do mozaiky. Máme pro vás několik tipů, jak podtrhnout atmosféru vašeho interiéru výběrem uměleckých doplňků.

Pestrobarevný velký obraz snadno sladíte s interiérem

Díky obrazům získáte paletu barev, se kterou můžete pracovat v celém interiéru. Není podmínkou, aby byly barvy z obrazu reflektované i na jednotlivých kusech nábytku či doplňků do bytu, takové propojení ale dodá celému interiéru kontext. Při výběru barvy a odstínů zvažte, jakou atmosféru a hloubku chcete dané místnosti dát.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru
Náš tip:
Vyberte si například jednu dominantní barvu i několik odstínů z vašeho oblíbeného obrazu a vybavte zbytek místnosti v těchto barvách.
Jestliže nechcete interiér ladit do jednoho odstínu a preferujete skandinávský minimalistický styl, vyberte si pestrobarevný velký obraz. Bílé stěny a jednoduchý dřevěný nábytek mohou působit chladně, kus umění v takovém interiéru skutečně vynikne a dodá mu pocit tepla domova. Dobře do tohoto stylu zapadají i různé černobílé skici. Dominantní barvu obrazu můžete kombinovat také s jinými barevnými prvky v bytě a vytvořit tak zajímavé kontrasty.

Vytvořte centrum pozornosti

Každá místnost by měla mít svoje centrum pozornosti. Tedy místo, které vás upoutá ve chvíli, kdy vejdete dovnitř. Umění dokáže tuto funkci zastat. Úžasně vynikne velký obraz nebo plakát nad čelem manželské postele, portrét nad krbem či na stěně proti vchodu.

Pohyb, nebo klid?

Jaký pocit chcete mít v dané místnosti? Potřebujete si odpočinout, nebo se naopak povzbudit k aktivitě? Umění má zázračnou schopnost ovlivňovat atmosféru. Pokud vybíráte obraz pro knihovnu nebo ložnici, zvolte statické umění. Pokud naopak hledáte něco do pracovny, vyberte raději obraz, který zachycuje pohyb.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

Kombinujte styly

Existuje mnoho způsobů, jak uchopit umění v domácnosti. Stejný obraz vyzní rozdílně v různých interiérech. A každý člověk má svůj styl, kterému dává přednost. Někdo miluje obrazy starých mistrů, další je fanouškem expresionismu, jiný je nadšený z avantgardy. Vyberte si obraz podle vlastního vkusu a nebojte se kombinovat různé styly. I v moderních interiérech si může najít místo středověký portrét v masivní rámu. Vedle starožitného nábytku naopak mohou vyniknout jednoduché hity současnosti.

Velikost obrazu je důležitá

Při výběru obrazu se vždy zamyslete nad jeho velikostí. Malý, i když nádherný obraz nebude vypadat dobře na velké bílé zdi. Velký obraz zase může malou místnost opticky ještě víc zmenšovat. Získal si vaše srdce menší obraz, který by však na stěně vypadal smutně? Zvažte vlastní galerii s několika obrazy.
Tip pro vás:
Do kompozice z obrazů můžete naaranžovat i prázdné rámy. Je to jeden z déletrvajících trendů. Vaší domácí galerii rámy dodají osobitost a zároveň plnost, a to s minimální investicí. Do prázdných rámů můžete zakomponovat i různé dekorace.

Symetrické rozmístění není nutností

Mnoho z nás v sobě má zakódováno, že obraz musí být vždy pěkně vycentrován, a automaticky ho tak zavěšujeme nad postel, sedačku, komodu nebo stěnu přesně na střed. Takové umístění působí harmonicky, uhlazeně a vytváří dojem pořádku. V současnosti je ovšem velmi populární i asymetrie, která prostoru dodává hravost, originalitu a dramatičnost. Obraz na sebe dokáže upoutat pozornost právě tím, že narušuje prostorem a nábytkem dané linie a „přirozený řád“. Symetrie se však netýká jen centrování obrazu v prostoru, ale také vzájemné pozice více obrazů. I zde můžete být kreativní a vnášet tak do místnosti různou atmosféru.

Když se vám nechce věšet

Přestože obrazům patří místo na stěnách, nemusíte je za každých okolností zavěsit. Hitem jsou obrazy na zemi, skříňkách, policích a podobně, a to volně opřené o zeď, často spolu s dalšími uměleckými díly nebo doplňky, dokonce vzájemně se překrývajícími. Interiéru to dodává ležérnost a vám volnost – kdykoli se vám zachce, pozici obrazu velmi snadno změníte. Využít se toho dá dobře zejména během různých sezón, kdy obrazy mohou být součástí výzdoby k danému časovému období.

Podpořte mladé umělce

Originální malba je obyčejně dražší, nákupem ale podpoříte ambiciózního umělce. A kdoví? Možná jednou prorazí a cena vašeho obrazu se znásobí. Printy jsou také skvělým způsobem, jak si oživit interiér a zároveň podpořit umělce, který je vytvořil. Místní umělci mohou dokonce ve své tvorbě zachytit vaše oblíbená místa. Pokud hledáte něco finančně nenáročného, nemusíte se bát. Na trhu je široká nabídka obrazů i plakátů. Určitě nebudete mít problém vybrat něco přesně podle svého vkusu, co bude zároveň ladit s vaším interiérem. Přečtěte si naše tipy na výběr dekorací do bytu tak, aby působil interiér pohodovým dojmem.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…