Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

07. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Obrazy do našich příbytků nepochybně patří. Vybrat ty správné, které interiéru dodají duši, a současně je správně umístit, je už umění samo o sobě. Máme pro vás několik tipů, jak podtrhnout atmosféru vašeho interiéru výběrem uměleckých prvků.

BAREVNÉ LADĚNÍ


Díky obrazům získáte paletu barev, se kterou můžete pracovat v celém interiéru. Není podmínkou, aby byly barvy z obrazu reflektované i na jednotlivých kusech nábytku či doplňků, ale takové propojení dodá celému interiéru kontext. Při výběru barvy a odstínů zvažte, jakou atmosféru a hloubku chcete dané místnosti dát.

Náš tip: Vyberte si jednu dominantní barvu a několik odstínů z vašeho oblíbeného obrazu a nadekorujte zbytek místnosti v těchto barvách.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru
Jestliže nechcete interiér ladit do jednoho odstínu a preferujete skandinávský minimalistický styl, vyberte si pestrobarevný velký obraz. Bílé stěny a jednoduchý dřevěný nábytek může působit chladně, kus umění v takovém interiéru skutečně vynikne a dodá mu pocit tepla a domova. Dobře však do tohoto stylu zapadají i různé černobílé skici. Dominantní barvu obrazu můžete kombinovat také s jinými barevnými prvky v bytě a vytvořit tak zajímavé kontrasty.
 
Pohovka NAPPA
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

CENTRUM POZORNOSTI

Každá místnost by měla mít svoje centrum pozornosti. Tedy místo, které vás upoutá ve chvíli, kdy vejdete dovnitř. Umění může tuto funkci v některých místnostech zastávat. Velký obraz či plakát nad čelem postele, portrét nad krbem či na stěně proti vchodu úžasně vynikne.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

POHYB, NEBO KLID?

Jaký pocit chcete mít v dané místnosti? Potřebujete si odpočinout, nebo se naopak povzbudit k aktivitě? Umění má zázračnou schopnost ovlivňovat atmosféru. Pokud vybíráte obraz pro knihovnu nebo ložnici, zvolte statické umění. Když naopak hledáte něco do pracovny, zvolte raději obraz, který zachycuje pohyb.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

KOMBINUJTE STYLY


Existuje mnoho způsobů, jak uchopit umění ve své domácnosti. Stejný obraz vyzní rozdílně v různých interiérech. A každý člověk má svůj styl, kterému dává přednost. Někdo miluje obrazy starých mistrů, někdo je fanouškem expresionismu, někdo je nadšený z avantgardy. Vyberte si obraz podle vlastního vkusu a nebojte se kombinovat různé styly. I v moderních příbytcích si může najít místo středověký portrét v masivní rámu, a naopak vedle starožitného nábytku mohou vyniknout jednoduché hity současnosti.
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

VELIKOST JE DŮLEŽITÁ

Při výběru obrazu se vždy zamyslete nad jeho velikostí. Malý, i když nádherný obraz nebude vypadat dobře na velké bílé zdi. Velký obraz zase může malou místnost opticky ještě víc zmenšovat. Jestli si ale vaše srdce získal menší obraz, který by však na stěně vypadal smutně, pouvažujte o vlastní galerii
Zavěste si na stěnu obraz a dodejte bytu správnou atmosféru

NEJEN ORIGINÁLY

Originální malba je obyčejně dražší, ale podpoříte ambiciózního umělce. A kdoví? Možná jednou prorazí a cena vašeho obrazu se znásobí. Printy jsou také skvělým způsobem, jak si oživit interiér a zároveň podpořit umělce, který je vytvořil. Místní umělci mohou dokonce ve své tvorbě zachytit vaše oblíbená místa. Pokud hledáte něco finančně nenáročného, nemusíte se bát, v tomto směru je na trhu opravdu široká nabídka a určitě si nebudete mít problém vybrat něco přesně podle svého vkusu a ladícího s vaším interiérem.

Čtěte také

Ukázat další články

Černá barva v interiéru – dramatická i elegantní

Chcete se s černou trefit do černého? Tato barva vyžaduje odvahu, na druhou stranu je tak univerzální, že se hodí do interiérů všech stylů. Musíte ji ale umět použít…

5 tipů do kuchyně ve venkovském stylu

Venkovská kuchyně nepatří jen na chalupy nebo vesnice – suverénně si vydobyla své místo všude tam, kde se očekává útulnost spojená s funkčností. Venkovský styl přiná…