Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Zlaté detaily dodají bytu glanc

Zlaté detaily dodají bytu glanc

19. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Vzácný kov se slunečním odleskem byl odjakživa symbolem prosperity, luxusu, úspěchu, ale také štědrosti, stálosti a trvanlivosti. Zlatá barva je díky svému teplému tónu vášnivá a přívětivá, v lidech vzbuzuje radost a pozitivní emoce. Zlaté dekorace a doplňky do bytu jsou proto skvělé prvky, které interiéru dodají eleganci i hřejivost.

Velké plochy a matné tóny

Už v úvodu je třeba říct, že zlatá je trošku zrádná. Pokud to s dekoracemi přeženete, může váš interiér ve finále vypadat kýčovitě. Pokud tedy nechcete nic pokazit, zvolte raději jemné akcenty. Současní designéři ovšem se zlatou umí zacházet i na velkých plochách, a přitom se dokážou vyhnout okázalému dojmu. Rádi si hrají zejména s matnými či sametovými verzemi zlaté, které nejsou tak zářivé a nesou v sobě náznak lehké patiny. Tento odstín se objevuje na kuchyňských skříňkách, komodách, křeslech nebo pohovkách. Často v podobě úchytek, dekoračních lišt nebo na podnožích.
Náš tip
V koupelnách a kuchyních mohou být krásným a luxusním doplňkem také baterie ve zlaté barvě. Interiéru sluší i zlaté kliky, vypínače a zásuvky.

Interiér jako šperkovnice

Zlato je pro lidi přitažlivé i z toho důvodu, že je automaticky spojováno s klenoty. Bytový doplněk v tomto tónu tak klidně může připomínat vzácný šperk. Jednoduše zařízený interiér v neutrálních tónech snadno rozzáříte například dominantním zlatým svítidlem nebo lustrem. V tomto případě nebudete potřebovat ani další zlaté dekorace.
Náš tip
Světla a lampy se zlatým nádechem nejlépe vyzdvihne žárovka s teplým světlem.

Zlatá džungle

Pokud milujete styl urban jungle nebo exotickou atmosféru, můžete do spleti zemitých tónů a smaragdové zeleně přimíchat i pár zlatých kousků, nejlépe v podobě botanických nebo zvířecích motivů. Lampa se zlatou podstavou ve tvaru žirafy nebo zlaté sošky exotických ptáků či zvířat – to vše dodá vašemu obývacímu pokoji nebo ložnici nezaměnitelný šarm. A pokud nic podobného nenajdete, svou práci odvedou i různé jiné zlaté dekorace, stojany na květiny nebo květináče se zářivým odleskem, v kterých se budou skvěle vyjímat například vznešené orchideje či monstery.

Vesmírná odysea

Když popustíte uzdu své fantazii, můžete se prostřednictvím vhodných doplňků ocitnout i na misi mimo naší sluneční soustavu. Pohrajte si s kulatými a zaoblenými objekty, například mísami a svítidly, která budou připomínat hvězdy a planety, a doplňte je nábytkem a prvky evokujícími létající vesmírné objekty. Zlatá jen podtrhne záři „nebeských těles“.

Skandinávie s dávkou luxusu

Pokud vás omrzel minimalistický severský styl, můžete ho oživit právě odlesky vzácného kovu. V tomto případě myslete zejména na kombinace teplých tónů dřeva s různými odstíny šedé, béžové a bílé. Dobrou službu vám udělá například zlatý konferenční nebo příruční stolek, případně další nábytek se zlatými nožičkami nebo úchytkami, ale i zlaté rámečky, zrcadla, svícny a podobně.
Náš tip
O zajímavý detail se postarají také zlaté doplňky do koupelny, nejen v podobě organizérů na kosmetiku, stojanů na hygienické potřeby, háčků, ale také nástěnných polic s kovovými detaily. A nemusíte se bát ani zlatých doplňků do kuchyně. Stačí na prostřený stůl položit zlatý příbor a slavnostní atmosféra bude zaručená.

Honosný industriál

Zlaté odstíny dokážou udělat zázraky i s interiérem, který nese odkaz průmyslového dědictví. V tomto případě designéři často pracují zejména s kombinací černé a zlaté, která na první pohled může působit těžkopádně. Pokud ji ale dobře „namícháte“ s ostatním nábytkem a jemnějším pozadím, může v interiéru pěkně vyniknout.

Moderní art deco

Éra 20. a 30. let minulého století je v oblasti designu nesmrtelnou inspirací. Právě pro toto opulentní období byly typické zlaté prvky na nábytku i dekoracích a bohaté zastoupení geometrických vzorů. Vzácné kovy se v tomto stylu s oblibou pojí s krásou kamenných povrchů, jako je například mramor nebo travertin, ideálně v kombinaci bílé a zlaté.

V romantickém duchu

Růžovou v interiérech rozhodně šetřit nemusíte. Tušili jste ale, že kombinace této barvy se zlatou je typická pro éru mileniálů? A v interiéru funguje opravdu skvěle. Můžete vyzkoušet různé odstíny růžové, od romantického baby pink odstínu přes broskvovou až po cyklámenovou. V tomto barevném tandemu se nejlépe vyjímá zlatá s vysokým leskem.
Co na to řeknete? Věříme, že jste se přesvědčili o tom, jak je snadné zakomponovat do interiéru zlaté doplňky a dekorace. Pohrajte si s odstínem nejvzácnějšího kovu i vy a povyšte svou domácnost na působivý prostor s dávkou luxusu.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…