Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Znáte nábytek? Otestujte se v kvízu

Znáte nábytek? Otestujte se v kvízu

05. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Jak dobře znáte nábytek, jeho jednotlivé druhy nebo jejich historii? Ověřte si své vědomosti v našem kvízu. Možná budete znát odpovědi na všechny otázky, možná ale ne. V tom případě se něco nového naučíte.
1. Název tohoto nábytku pochází z francouzštiny a v překladu znamená dlouhá pohovka. Charakterizuje ho vysoké opěradlo a konstrukce s vyvýšenou částí pro nohy, která supluje úlohu taburetu. Jeho původ sahá až do faraonského Egypta a velké oblibě se těšil ve starověkém Římě, kde ho nazývali římským lehátkem. Tento sedací nábytek se v originálu jmenuje:
A) chaise lounge
B) otoman
C) divan
2. Má nezaměnitelný styl a teorie o jeho původu jsou různé. Tento nábytek údajně vznikl díky anglickému hraběti jménem Lord Philip Stanhope, který byl uznávaným politikem a spisovatelem. Jako pravý gentleman si vyžádal sedací nábytek, na kterém by mohl sedět vzpřímeně, bez pomačkání obleku. Pokud se bavíme o jeho originálním designu, charakterizují ho válcová opěradla, která jsou ve stejné výšce jako záda. Bývá čalouněný tmavou kůží s výraznými knoflíky na opěradle. Poznáváte ho?
A) křeslo ušák 
B) pohovka Chesterfield
C) taburet
3. Miloval ho dokonce i americký prezident John F. Kennedy. Historie tohoto nábytku však zůstává zahalená tajemstvím a neví se, kde a kdy přesně vznikl. Jedna z verzí říká, že tento kousek pochází ze Severní Ameriky z počátku 18. století a používal se v zahradě. Později se dostal do Anglie, kde se stal velmi populárním, a odtud do zbytku světa. Podle jiné verze je jeho tvůrcem Benjamin Franklin. O jakém druhu nábytku je řeč?
A) lenoška
B) klekačka
C) houpací křeslo
4. Nejstarší typ tohoto nábytku byl objeven v jeskynním komplexu v jižní Africe a pochází z období přibližně 3 600 let před naším letopočtem. Ze země ho zvedli egyptští faraoni, kteří se tak chtěli chránit před hmyzem. Ve starověkém Římě dostal netradičně tři nohy, dokonce se na něm hodovalo, a jeho označení z krajin od Egejského moře dalo původ slovu poliklinika. Dramatik William Shakespeare tento kousek dokonce odkázal své dceři v rámci dědictví. Poznáváte ho?
A) postel
B) gauč
C) jídelní stůl
5. Jednou z významných událostí v historii nábytku bylo, když se Michaelovi Thonetovi v 19. století jako prvnímu podařilo experimentováním dospět až k technice, při které namočil svazek dýh do koupele horkého klihu, povařil ho a vložil do předem připravené formy. Později byl tento postup zdokonalen, takže se dnes buková kulatina vkládá do syté páry a po vytažení do tvárnice, kde se ukotví speciálním pásem. Díky popisovanému postupu vznikají:
A) dýhované židle
B) laminované židle
C) židle z ohýbaného dřeva
6. Tomuto nábytku se v Itálii říkalo banco. Byl společníkem středověkých obchodníků při jejich finančních operacích, a když se jim nedařilo, svůj hněv dokázali projevit tak, že ho v zuřivosti rozbili. Podle jiné legendy jim ho ničili rozzlobení věřitelé. Italská fráze, která pojmenovává tento rozbitý druh nábytku (banca rotto), se v evropských jazycích stala synonymem platební neschopnosti – bankrotu. O kterém druhu mobiliáře mluvíme?
A) stolek
B) lavice
C) stolička
7. V minulosti byl elementárním kusem zařízení domácnosti nejširších vrstev a univerzálním úložným prostorem. Lidé do něj obvykle ukládali to nejcennější. V případě nebezpečí se dal totiž snadno přenášet. Jeho původ najdeme ve starověkých kulturách – u některých, jako například u Egypťanů, plnil i funkci trezoru. Jeho název pochází z němčiny, nebudeme ho však jmenovat ani překládat, protože byste hned uhodli, že tento kus nábytku je:
A) příborník
B) truhla
C) skříň
8. Vliv na design tohoto nábytku měl modernismus a hnutí Bauhaus, které kladlo důraz na funkci. Nový typ sedacího nábytku se vyznačoval subtilní konstrukcí z lehkých ocelových trubek. S konceptem této dvojnohé kovové židle přišel na počátku 20. století holandský architekt a designér Mart Stam. O jaký druh sedacího nábytku jde?
A) kancelářská židle
B) židle sussexského typu
C) konzolová židle
Správné odpovědi: 1A, 2B, 3C, 4A, 5C, 6B, 7B, 8C

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…