Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / 4 důvody, proč mít koberec a trendy tip na závěr

4 důvody, proč mít koberec a trendy tip na závěr

15. 12. 2021, SCONTO Nábytek
Koberec je stylový doplněk každé domácnosti. Zajímavý design přitahuje pozornost a dokáže rozzářit i tu nejnudnější místnost. Jeho výhodou je, že má více funkcí. Kromě estetické mu nechybějí ani ty praktické. Proč se vyplatí mít koberec a jak ho zakomponovat do interiéru?

Dodává teplo hlavně během chladných měsíců

K vytvoření příjemné hřejivé atmosféry v domácnosti potřebujete vhodné doplňky. Jedním z nich je i koberec, který se postará o příjemné teplo od nohou hlavně během podzimu a zimy. Obzvlášť užitečný je na podlahách se studenou dlažbou nebo v domácnostech bez podlahového vytápění. Nemusí přitom být na celé ploše podlahy, postačí i menší modely položené na místech, kde se nejvíc zdržujete. Na jaře a v létě koberec sice potřebujete méně, ale rozhodně ho není nutné schovávat do skříně. Pokud vám překáží, přesuňte ho na méně využívaná místa, například do rohu nebo pod stůl.

Různé koberce jsou jako stvořené do obývacího pokoje a ložnice. Skvěle je však využijí i vaše děti v dětských pokojích. Pořiďte jim alespoň jeden větší model (ideálně snadno udržovatelný) a ujistěte se, že nebudou sedět na studené zemi.
Náš tip:
Kusové koberce v menších rozměrech si pořiďte i do předsíně. Zachytí veškeré nečistoty z obuvi a postarají se tak o řád v ostatních částech domu. Pokud navíc máte v předsíni dlažbu, mohou plnit i protiskluzovou funkci.

Ochrání podlahu před poškozením

Investovali jste do koupě kvalitních podlahových krytin a teď se o ně bojíte? Tak to máte další důvod ke koupi koberce. Jedná se o jednoduché řešení, jak se vyhnout škrábancům, poškození vodou a jiným vlivům na nejvíce ohrožených a frekventovaných místech domácnosti. Díky takové „maličkosti“ se můžete vyhnout zbytečným starostem. Na výběr máte z řady designů, navíc populární kusové koberce jsou dostupné v různých velikostech. Dokážete tak zakrýt přesně tu část podlahy, kterou potřebujete, a ochránit tak i ty nejvzácnější parkety.

Sníží hluk v domácnosti

Další praktickou vlastností koberců je jejich schopnost snížit hluk. Chůze po koberci představuje tichou alternativu k dupotu po nekryté podlaze. Skákání dětí, škrabot psích nebo kočičích drápů, pád různých věcí na zem – to vše bude méně slyšitelné a pro uši mnohem snesitelnější.

Koberce do ložnice nebo obýváku se také celkově postarají o lepší zvukovou akustiku. Od stěn se nebude odrážet ani hlas, hudba a další zvuky. Nemluvě o tom, že když bydlíte v bytě, měkký povrch ocení i sousedé pod vámi. Jednotlivé kroky nejdou slyšet tak jako na klasické tvrdé podlaze.

Dodá místnosti ráz

Koberec má kromě praktických funkcí také schopnost dodat místnosti požadovaný charakter, oživit ji nebo podtrhnout určitý styl. Obvykle to není malý doplněk, ale přesto platí, že se snadno mění za jiný, když vám ten současný zevšední a toužíte po změně.

Pokud se rozhodnete, že si zařídíte dům nebo byt, můžete sáhnout po různých trendy kouscích. Doporučené jsou hlavně nadčasové designy, které budou stylové i za několik let. Dobrou volbou jsou jednobarevná provedení, jelikož se snadno kombinují s jinými prvky v místnosti. Bát se ovšem nemusíte ani těch se vzory nebo geometrickými útvary. Místnost dokážou od základů změnit a dodat jí ten správný šmrnc.

Trendy tip na závěr: Vrstvěte

Rozhodnout se pro koberec a vybrat si podle vkusu a požadavků interiéru je jedna věc, pěkné zakomponování do prostoru věc druhá. Položit jeden kousek vedle sedačky a stolu je sice jedním z řešení, ale nabízí se i další, vskutku originální. Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste koberce vrstvili? Jde o trend, který se uplatní zejména v obývacím pokoji, ale zelenou má samozřejmě i v jiných místnostech.

Základem vrstvení je vybrat si minimálně dva navzájem ladící koberce. Nejlepší je zvolit barvy z podobné barevné palety. Pokud ale chcete něco výraznějšího, klidně vyzkoušejte kontrasty – ať už barev, nebo vzorů. Na podlahu položte nejprve koberec představující základ. Na něj následně položte druhý, doplňkový. Umístěte jej do středu, vedle nebo do kříže. Je to na vás. Moderní je kombinovat také klasické koberce s kožešinami a koberečky různých tvarů.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…