Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Čalouněné postele jsou příjemné na pohled i na dotek

Čalouněné postele jsou příjemné na pohled i na dotek

13. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Kdo by nechtěl každou noc usínat na měkoučkém obláčku? Přesně takový pocit evokuje čalouněná postel – královna dnešních ložnic. Dřevěný skelet obalený do poddajné pěny a oděný do moderních textilií umožňuje posouvat design postele na novou úroveň a měnit celkový pohled na místo našich snů.
První čalouněné postele se údajně objevily už v 17. století, kdy postupně nahrazovaly honosné postele s nebesy. V této době se začal klást větší důraz na celkový komfort a v ložnicích se ke slovu dostávala spíše intimita než pompéznost – ta byla v domě vyhrazena především pro společenské místnosti. Dnes je čalouněná postel první volbou lidí, kteří hledají spojení maximálního pohodlí, nevtíravého luxusu a hebkého designu, příjemného na pohled i na dotek.

Proč se rozhodnout pro čalouněnou postel?

  • Čalouněná postel je výrazným, často dokonce dominantním kouskem každé ložnice. I v malých rozměrech totiž vytváří dojem luxusního lůžka s velkým prostorem pro spaní.
  • Je vhodná zejména tehdy, pokud postel neslouží jen pro noční spánek, ale i pro celkový relax. Rádi při čtení knihy nebo sledování televize poleháváte? Oporu při takových činnostech nebo krátkém zdřímnutí během odpolední siesty poskytuje čalouněné záhlaví, které je obvykle součástí takové postele. Pokud toužíte po absolutním pohodlí, vybírejte si čalouněnou postel s roštem a se záhlavím, které lze polohovat.
  • Čalounění tlumí nárazy a bouchnutí, třeba když nechtěně zavadíte o některou z hran. Proto jsou i dětské hry v bezprostřední blízkosti takové postele mnohem bezpečnější – zvolit si můžete dokonce i čalouněnou postel do studentského či dětského pokoje.
  • Čalounění vytváří v místnosti příjemnou hřejivou atmosféru. Čalouněné čelo zároveň dobře tepelně izoluje od chladné stěny.

Designy, z kterých si vybere každý

Jednou z nesporných výhod čalouněných postelí je, že se dělají v mnoha designových provedeních. Ať už tedy preferujete jakýkoli styl bydlení, není problém vybrat si takový model, který do něj skvěle zapadne. Je to dáno jednak širokou paletou dostupných barev, jednak různými provedeními čalounění od hladkých minimalistických potahů až po ozdobná luxusní prošívání. Dělají se postele robustní, které se snadno stanou dominantou prostoru, ale i subtilní, vhodné také do menších ložnic. V současnosti jsou populární především postele s vysokými čely, které působí vysloveně majestátně.
Náš tip
Chcete-li mít ložnici co nejvíce nadčasovou, volte si postel v neutrálních barvách. Dá se sladit prakticky s čímkoliv a kromě toho se její celkový dojem dá rychle a snadno změnit vhodnými doplňkovými ložními textiliemi. Pokud ale toužíte po něčem nevšedním, vhodné budou postele ve výrazných barvách. Jedná se zároveň o trendy řešení, které z postele činí ústřední, nepřehlédnutelný prvek ložnice.

Co si uvědomit ještě před koupí?

Je dobré vzít v úvahu, že čalouněné postele vyžadují větší péči než dřevěné nebo kovové. Přestože technologie výroby textilií pokročila natolik, že snesou i časté namáhání nebo rozličné druhy znečištění, jejich údržba by se neměla zanedbávat. Takové čalounění se vyplatí alespoň jednou týdně vysát (s nástavcem, který je k tomu určený), aby se v potahu zbytečně neusazoval prach. Zde je třeba zmínit, že právě zachytávání prachu v čalounění činí z těchto postelí méně vhodný nábytek pro alergiky. Pokud se často opíráte o měkké záhlaví, věnujte mu také dostatečnou pozornost – po delší době se na něm mohou objevit stopy potu nebo mastnoty, které je potřeba vyčistit prostředkem na čalouněné povrchy.

Volba čalouněné postele je sporná zejména tehdy, když máte domácí mazlíčky. Chcete-li předejít čištění chlupů, vyberte si jiný typ ložního rámu, potah se snadnou údržbou nebo svému čtyřnohému příteli zkrátka odepřete vstup do vaší ložnice.

Výběr potahového materiálu

Při koupi čalouněné postele je klíčový výběr vhodného materiálu, a to především v případě, že v ní plánujete trávit čas i během dne. Měl by být vysoce odolný, pevný a vydržet i občasný „útok“ vašich ratolestí, které někdy po měkkých postelích s radostí skáčou. Zvolit si můžete mezi přírodními nebo syntetickými textiliemi i přírodní či umělou kůží, která je k nerozeznání od originálu – její údržba je však jednodušší. Vhodná je i úprava látky, díky které lze povrch snadno čistit, například pomocí čisté vody.
Atmosféra podle nálady
Čalounění postele funguje stejně jako potah sedačky – žádaný dojem lze vytvářet kombinováním textilních doplňků (polštáře, deky, prostěradla, ložní prádlo) v různých barevných, tvarových a vzorových provedeních.

Praktické válendy

 
Kompletně čalouněné bývají i takzvané válendy, které jsou ideální především pro prostory dětských pokojů. Mají jednoduchý tvar, obvykle i praktický úložný prostor a často i zajímavé pestrobarevné motivy potahu. Pokud jsou kombinovány se záhlavím, mohou dokonce suplovat roli jednoduché pohovky, která je využitelná i během dne – ať už pro návštěvy, nebo k odpočinku. Dnes seženete válendy v krásných designových provedeních, uplatní se tedy i v pokojích, nebo dokonce obývácích, kde mohou plnit funkci doplňkového sezení i lůžka pro návštěvy.

Dobré rady na závěr

Pokud si pořizujete postel s čalouněným záhlavím, dejte si opravdu záležet na jeho výběru. Čelo postele totiž dokáže výrazně ovlivnit design celé místnosti. Existují postele s extra vysokým záhlavím, ale také s čelem, které po bocích „objímá“ postel z obou stran a zčásti tak připomíná křesla typu ušák. Vodorovné pásy čalouněné opěrky zase postel opticky rozšíří.
Náš tip
Příjemný akcent posteli dodá také prošívání se vsazenými knoflíčky nebo krystalky. Prošívání přitom může být horizontální, vertikální i diagonální ve stylu chesterfield.
Pokud toužíte po čalouněné posteli, ale máte malou ložnici, volte raději světlejší barvy potahu, nenápadné drobné motivy a méně výrazné textury. Ty se postarají o to, že postel nebude působit příliš mohutně. Naopak, ve velkých místnostech si můžete dovolit tmavší barvy potahu i více extravagance – vyzkoušejte například postel se vznešeným vysokým záhlavím nebo se širším čalouněným okrajem, které obepíná samotnou matraci a rozšiřuje celkovou plochu postele.
Čalouněné postele mají často robustní podstavu, výjimkou ale nejsou ani modely na vyšších nožičkách, které celý objem rámu opticky odlehčí. Při výběru si všímejte jak materiálu nožiček, tak jejich tvaru a barevného odstínu. Může to být detail, který rozhodne například o ladění postele s ostatním nábytkem.
Samostatným typem čalouněných postelí jsou tzv. postele boxspring (označované také jako kontinentální nebo americké postele). Jedná se o speciální modely, které využívají více vrstev matrací. Poskytují tak nejen zvýšený komfort během spánku, ale i elegantní vyvýšené lůžko, které umožňuje snazší vstávání z postele.
Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na úložný prostor – výhodou je, že ním mnohé čalouněné postele disponují, takže se kromě svého elegantního vzhledu mohou pochlubit tím, že představují funkční nábytkový solitér. Čalouněný rám rafinovaně a elegantně skryje všechny odkládací boxy pod matrací. Získáte tedy nejen lůžko, ale také místo navíc, které oceníte zejména pokud bydlíte v malém bytě. Zvolíte-li úložný prostor, který je ve formě šuplíků, myslete na to, že pro jejich otevírání budete v okolí postele potřebovat dostatek místa.
Při výběru nočních stolků k čalouněné posteli vás v podstatě nic neomezuje. Vybrat si můžete z klasických provedení, ale u tohoto druhu postelí se dobře vyjímají také různé příruční stolky. Můžete je ladit k nožičkám postele, jinému nábytku nebo doplňkům v ložnici. K některým modelům postelí lze pořídit také čalouněné noční stolky, které jsou v dokonalé harmonii s postelí.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…