Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Červená barva v interiéru – využijte její potenciál naplno

Červená barva v interiéru – využijte její potenciál naplno

07. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Červená barva v interiéru je pro mnohé výzvou. Ve skutečnosti má ale tato barva velký potenciál, který dodá smyslnost a zároveň zútulní prostor. Jak to s ní nepokazit a kde všude se jí raději vyhýbat?
Červená není jen jednou z primárních barev, ale také jednou z prvních, kterou začali používat umělci – a to již v období pravěku. V období paleolitu byla totiž spolu s černou jednou z mála dostupných barev z přírody. Červená měla v průběhu dějin zvláštní význam pro kultury po celém světě, a to od oranžových odstínů až po tmavé odstíny vína. V antickém Římě měla mimořádné postavení, jejím zdrojem byl sulfid rtuťnatý, který těžili vězni a otroci ve španělském Almadénu.

Symbolika červené napříč kulturami

V období renesance a baroka si evropští malíři oblíbili rumělkovou červeň. Najdeme ji například na obrazech Da Vinciho, Rubense nebo Velázqueze. Její velkou výhodou je, že odolává působení světla a nepodepíše se na ní zub času. I proto jejich obrazy dodnes září jasnou červenou barvou. Jako teplá barva je červená v západní kultuře nejčastěji spojována s láskou, v některých kulturách symbolizuje radost a štěstí. Oblíbená je hlavně ve východní části světa. V mnohých asijských zemích nosí nevěsty červenou jako symbol plodnosti a štěstí, čínská novoroční výzdoba v červených tónech má přinášet štěstí a prosperitu. V Evropě se červená barva zase spojovala s aristokraty a duchovenstvím, zatímco v Jižní Africe měla status smuteční barvy.

Více než 20 odstínů

V prvotním významu červená symbolizuje krev a oheň a spojujeme si ji především s emočními stavy, jako hněv, vášeň a touha. Představuje energii, odvahu, sílu, ale může mít i erotický podtext. V závislosti na tom, s jakými barvami ji mícháme, vzniká mnoho odstínů, které mají své samostatné pojmenování (například šarlatová, karmínová, rubínová, korálová, rumělková, marsala atd.). Zaznamenaných je historicky více než 20 pojmenování různých odstínů červené. Za poslední dekádu byla jako barva roku vyhlášena společností Pantone čtyřikrát (plus dva roky jí zdárně sekundovala růžová v bledém a tmavém odstínu). V roce 2020 přidala společnost Pantone Color Institute do svého vzorkovníku dynamický a sytý odstín červené, připomínající krev a pojmenovaný Period. Podle viceprezidentky tohoto institutu má ženy povzbudit k hrdosti a bourat mýty ohledně menstruace.

Červená barva v interiéru

Jak si poradit s červenou v interiéru, kam se hodí a kde se jí raději vyhnout? Červená barva na stěně uzavře prostor a udělá ho intimnějším. Zároveň ho však opticky zmenší. Do takovéto místnosti zapadnou doplňky ve zlaté barvě nebo v odstínu taupe.
Měli byste se vyhnout červené na stěně v ložnici – jako stimulující barva zvyšuje dechovou frekvenci, což je přesný opak toho, čeho chceme v ložnici dosáhnout. Můžete ji v ní ale využít jako akcent na doplňcích a ložním povlečení pro zvýraznění romantického dojmu.
Přiměřené množství červených doplňků v interiéru je tou pověstnou zlatou střední cestou. Nic nepokazíte ani sedací soupravou v příjemném červeném odstínu nebo pohodlným křesílkem – jeden kus nábytku v rámci jednoho pokoje postačí. Efekt červené v interiéru vyvážíte bílou, krémovou nebo šedou. V zahraničí jsou v poslední době trendem i červené vchodové dveře. Už z dálky napovídají – zde žijí extroverti!

Tipy na použití červené v interiéru

  • V interiéru ji používejte s rozvahou, jde o výraznou barvu se silným emočním nábojem. Syté odstíny na velkých plochách mohou vyvolávat agresivitu nebo úzkost.
  • Na stěnách působí příjemněji tmavší odstíny červené – fialovočervené a hnědočervené. Jejich obliba sahá až do viktoriánského období.
  • Vyberte si ji do místností, v kterých realizujete nějaké aktivity, například do obývacího pokoje. V kuchyni nebo jídelně s ní podpoříte chuť do jídla. V ložnici ji využívejte jen minimálně.
  • Méně agresivně bude působit s jemnějšími barvami, například s pudrově růžovou. Tato paleta je inspirována 50. lety a v interiéru bude působit žensky a svěže.
  • V barevném spektru proti červené leží zelená barva, která ji perfektně doplňuje. Hodí se k ní i bílá a žlutá, pro odvážnější černá nebo hnědá.
  • Mladistvě působí spojení rajčatově zelené, azurově modré a zlatožluté. Tato inspirace pochází z malovaných fasád amsterdamských domů.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…