Nakupujte bezpečně on-line! Všechny informace o aktuálním provozu najdete zde.

Chystáte se pronajmout si byt? Na co si dát pozor

Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Chystáte se pronajmout si byt? Na co si dát pozor
Česko je podle statistik Evropské unie jednou ze zemí s nadstandardním podílem obyvatel vlastnících svoje bydlení, ať už jde o přímé vlastnictví, nebo hypoteční úvěr. Svoje vlastní bydlení má 4 z 5 Čechů. Sentiment vlastnit nemovitost je u nás mimořádně rozvinutý. Jednou z možností, jak bydlet, je však také pronájem bytu. Na co si dát pozor, když si hledáte byt na pronájem?
Bydlení v pronajatém bytě si oblíbili hlavně studenti a mladí lidé, kteří ho vnímají jako dočasné řešení, ale také ti, kteří se nechtějí vázat na jedno místo, případně tak řeší dojíždění do zaměstnání. Pronájem bytu je také řešení pro lidi, kterým podmínky bank nedovolí dosáhnout na vlastní bydlení. Dnešní situace přeje investování do nemovitostí. Když hledáte byt na pronájem, pravděpodobně to bude nemovitost ve vlastnictví soukromé osoby. Z celkového bytového fondu u nás tvoří nájemní byty len 22 % oproti Rakousku, kde činí 42 %. V západních zemích je přitom bydlení v nájemních bytech úplně běžné a je tomu přizpůsobený i trh s nájemními byty a startovacími byty pro mladé. Nájemní bydlení zde nemá žádné stigma.

IDEÁLNÍ PRONÁJEM

Jak vypadá atraktivní pronájem z pohledu nájemníka? Byt by měl být určitě čistý, v dobré kondici, příjemně zařízený (ať u částečně, nebo úplně), v dobře dostupné lokalitě a za přijatelnou cenu. Někdo dává přednost kompletně zařízenému bytu, do kterého si doveze jen oblečení a hygienické potřeby. Jsou však lidé, kteří si dlouhodobý pronájem rádi zútulní vlastními kousky nábytku a přispějí v rámci interiérového designu vlastními nápady. V rámci hledání vhodného bytu je třeba se zaměřit na jeho stav – jestli se nachází v novostavbě, ve starším bytovém domě, je-li zrekonstruovaný – a potrápit vás mohou i podmínky pronajímatelů, kteří netolerují například kuřáky nebo nájemníky s domácími mazlíčky.
Chystáte se pronajmout si byt? Na co si dát pozor

NÁJEMNÍ SMLOUVA JE ZÁKLAD

Nájem a podnájem bytu patří k chráněným vztahům a upravují ho zvláštní předpisy občanského zákoníku. Abyste se vyhli sporům a případným problémům, je důležité sepsat nájemní smlouvu. Měl by ji vypracovat profesionál čili právnická kancelář nebo realitní kancelář, která smlouvu přímo garantuje. To, jestli ji chcete uzavřít na dobu určitou, nebo neurčitou, záleží na vzájemné dohodě. Pokud hledáte dlouhodobý podnájem, smlouva na neurčitou dobu bude dobrým řešením. Pozor však na podmínky, za jakých je možné takovou smlouvu ukončit.
Chystáte se pronajmout si byt? Na co si dát pozor


Nájemní smlouva musí obsahovat v první řadě specifikaci smluvních stran, předmět a účel podnájmu, rozsah používání, výši nájemného a datum jeho splatnosti, výši zálohových plateb za energie, způsob placení a dobu, na kterou se smlouva uzavírá.

Ke smlouvě by měla být přiložena i kopie listu vlastníka, aby bylo jasné, o kterou nemovitost se jedná. Její přílohou jsou i protokoly o převzetí a předání bytu, kde se zapíše stav elektroměru, vodoměru, ale i poškození zdí a nábytku.

Zpoždění platby nájemného

V případě, že se nájemce opozdí s platbou za nájemné o více než 5 dní, je povinný uhradit tzv. poplatek ze zpoždění platby v zákonem stanovené výšce.

VYPLATÍ SE VĚDĚT

Zařízení bytu

Většina nemovitostí se u nás předává zařízených, nájemci upřednostňují byty vybavené aspoň základními kusy nábytku (postel, skříň, sedačka, jídelní stůl a židle) a kuchyní s kuchyňskými spotrebiči. Například v Německu je trend opačný, většina nemovitostí je nezařízených a nábytek si lidé jednoduše lacině seženou z druhé ruky.

Chystáte se pronajmout si byt? Na co si dát pozor

Rekonstrukce a zásahy do bytu

S majitelem bytu se můžete dohodnout i na vymalování některých místností nebo potřebné rekonstrukci koupelny. Rekonstrukce by měla být písemně oboustranně potvrzená. Můžete ji provést i na své náklady, ale nemáte právo od pronajímatele žádat kompenzaci ani v případě ukončení nájmu.

Zaplacení kauce

V nájemní smlouvě může být zakotvena kauce, která je pro pronajímatele jakousi zárukou během celé doby pronájmu. Odpovídá výšce jednoho nebo dvou měsíčních nájmů a po skončení pronájmu se vrací, pokud nebylo zařízení poškozené nebo nevznikly dluhy na nájemném.

Nedoplatky za energie

Náklady na užívání bytu nejvíce ovlivňují platby za teplou užitkovou vodu a topení. Nejčastějším způsobem platby za energie je hrazení měsíčních záloh a jejich vyúčtování jednou do roka anebo po ukončení nájmu. Pokud nechcete při ukončení nájmu doplácet, průběžně byste měli vyrovnat všechny případně vzniklé nedoplatky.

Chystáte se pronajmout si byt? Na co si dát pozor


Zvíře v pronájmu

V nájemní smlouvě je třeba jasně vymezit, co můžete dělat a co ne. Majitel nemovitosti si do ní může zakotvit požadavek, že si v bytě nepřeje zvíře. Tento požadavek musíte respektovat, jeho porušení je důvodem k okamžité výpovědi smlouvy.

Právo na soukromí 

Pronajímatel nemůže do bytu vcházet kdykoli se mu zachce, musí vám zajistit plné a nerušené užívání bytu. V nájemní smlouvě by mělo být ustanoveno, že smí do bytu vejít jen za účelem opravy nebo údržby.  

Ukončení nájmu

Jako nájemník máte právo vypovědět smlouvu bez udání důvodu, odejít však nemůžete ze dne na  den. Majitel nemovitosti by od vás mohl požadovat kompenzaci. Nejpozději v den ukončení nájmu musíte vystěhovat své osobní věci. Podepisuje se předávací protokol. Pokud byl byt poškozen, jste povinen uhradit škody na vlastní náklady.

Výpovědní lhůta

Výpovědní lhůta začíná plynout prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla doručena výpověď. V případě výpovědi dané pronajímatelem nesmí být kratší než 3 měsíce.

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Vybíráme jednolůžkovou postel

Vybíráme jednolůžkovou postel

Jednolůžkové postele jsou obvykle součástí dětských a studentských pokojů, využití však najdou i v pokojích pro hosty, pracovnách nebo menších bytech, které obývají …
Číst dál
Oživte pokoj geometrickými tvary

Oživte pokoj geometrickými tvary

Geometrické tvary jsou v interiérovém designu velmi oblíbené. Kruhy, čtverce, obdélníky, trojúhelníky, různé křivky a jejich kombinace v nespočetném množství barev v…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací