Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co nesmí chybět žádnému gamerovi? Ergonomické herní křeslo

Co nesmí chybět žádnému gamerovi? Ergonomické herní křeslo

15. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Herní židle se od klasických kancelářských židlí odlišují tím, že jsou navrženy speciálně pro pohodlí hráčů. Při jejich výrobě se zohledňuje nejen to, jak hráči sedí, ale také, jak se pohybují. Nejlepší herní židle má celou řadu ergonomických vychytávek, díky kterým vás ani po několika hodinách „paření“ nebudou bolet záda. Na co se při výběru herní židle zaměřit?

K pohodlí a zdraví pomůžou ergonomické prvky

Ergonomie je nejdůležitějším aspektem, na který byste si při výběru herní židle k PC měli dát pozor. Právě kvůli ní si gameři herní křesla pořizují.

Co vlastně pojem ergonomie znamená? Jde o způsob, jakým je herní židle navržená. Při vytváření designu návrháři dbají na lidskou fyziologii a psychologii. Herní křesla jsou vyrobena tak, aby:
 
 • poskytovala pohodlí,
 • respektovala udržení fyzické kondice,
 • zkrátila reakční dobu při hraní.
Určitě nechcete, aby vás uprostřed herního maratonu začala bolet záda nebo za krkem. Ergonomické prvky jsou tu proto, aby eliminovaly jakoukoliv chronickou bolest, která by mohla kvůli sedavé aktivitě vzniknout.

Jak poznat, že se jedná o ergonomickou herní židli? Umožní vám nejrůznější výšková a směrová nastavení, má speciálně upravenou oblast v okolí bederní a krční páteře, je vyrobená z materiálů, které jsou vaší pokožce příjemné.

Pokud se věnujete činnosti, u které převážně sedíte, je důležité dodržovat pravidla správného sezení. Jen tak se vyhnete nepříjemným zdravotním komplikacím. Je důležité, abyste měli:
 
 • správně nastavený sedák a zádovou opěrku,
 • lokty v optimální výši,
 • možnost nastavení mechaniky herního křesla.

Pohodlné sezení a mechanika herní židle

Výška a poloha sedáku, ale také sklon a odpor opěradla se nastavují pomocí mechaniky. V jakém rozsahu je možné jednotlivé části nastavit, záleží na typu mechaniky. Nejčastěji se setkáte s těmito 3 mechanismy.
 1. Houpací mechanika – ovládá se pomocí otočného šroubu pod sedadlem. Můžete se díky ní houpat podobně jako v houpacím křesle. Někteří výrobci uvádí, že křeslo má pouze houpací mechaniku. Pokud si ale důkladně prostudujete parametry, můžete narazit na informace, že křesla umožňují také samostatné nastavení sklonu zádové opěrky nebo úhlu sedáku.
 2. Asynchronní mechanika – židle je vybavena třemi páčkami, pomocí kterých nastavujete výšku sedu, sklon sedáku a sklon opěráku. Můžete si tedy upravit úhel sedáku, přičemž zádová opěrka se může volně pohybovat a kopírovat vaše pohyby.
 3. Synchronní mechanika – jednotlivé části židle se přizpůsobují vašemu pohybu. Jestliže se zhoupnete dozadu, sedák se tomuto pohybu přizpůsobí.

Možnosti nastavení područek

Hráči během hraní potřebují skvělou ergonomickou oporu zápěstí. Pokud budete mít správně podepřenou spodní část paží a zápěstí, budete mít rychlejší reakční časy a zlepší se vaše herní výsledky.

Herní křesla jsou proto k dostání s nastavitelnými područkami, které si můžete upravit výškově, tedy vertikálně, ale také do stran, tedy horizontálně. Opěrky si tedy můžete nastavit tak, aby byly ve stejné výšce, jako je deska herního stolu. Právě toto nastavení je pro vaše tělo nejzdravější.

Možné úpravy sedáku

U sedáku se zaměřte nejen na materiál polstrování a čalounění, ale také na možnosti nastavení. Některé herní židle k PC umožňují nastavení jeho hloubky, odpružení i tuhosti. Nastavení výšky je samozřejmostí.

Nastavení v bederní a krční oblasti

Během několikahodinového hraní můžete pociťovat tlak v okolí beder a krční páteře. Proto se poohlédněte po herním křesle, které má v těchto částech speciální opěrky. Bederní opěrka je preventivním opatřením před krátkodobou, ale také chronickou bolestí zad. Opěrka přiléhá k bedrům, a tak podporuje přirozené zakřivení páteře, správné držení těla a krevní oběh. Hlavové opěrky se hodí zejména tedy, když si chcete odpočinout a uvolnit napětí v této části těla. Hlavové a bederní opěrky mají nejčastěji podobu polštářků.

Materiály konstrukce a maximální nosnost

Kromě ergonomie pamatujte při výběru herní židle také na výrobní materiály a nosnost. Konstrukce židle může být kovová, nebo plastová. U kovu se obvykle jedná o odolnou ocel nebo hliník. Herní křesla s kovovou konstrukcí bývají dražší než ta s konstrukcí plastovou. Opěrky na ruce jsou obvykle z plastu, ale nechybí měkčení.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto židle na kolečkách, nezapomeňte vybrat taková, která budou odpovídat podlaze u vás doma. Tvrdá kolečka jsou vhodná spíše na koberec, rozhodně se nehodí na dřevěnou podlahu. Kolečka měkčená gumou můžete bez obav používat na dřevěné podlaze. Abyste podlahu kolečky nepoškodili, můžete si pod židli pořídit speciální podložku.
Nezapomeňte si zjistit, jakou má židle maximální nosnost. Standardně je nosnost okolo 100 kg. Pokud patříte do těžší váhové kategorie, hledejte herní křesla s nosností 120 nebo 150 kg.

Materiál čalounění a polstrování se odrazí na pohodlí

Výběr materiálu přizpůsobte svým preferencím a tělesným vlastnostem. Pro polstrování herních křesel se nejčastěji používá PU nebo paměťová pěna.

Materiál čalounění neboli potahu bude ovlivňovat to, jak se při hraní budete cítit. Z jakých materiálů můžete vybírat?
 
 • Syntetická kůže – označuje se také jako PU kůže. Vyrábí se ze štípenky a polyuretanového materiálu. Díky této kombinaci je prodyšnější než například PVC kůže. Svým vzhledem i na omak připomíná pravou kůži. Výhodou je snadná údržba. Není vhodná pro osoby, které se hodně potí.
 • Tkanina – látka je nejběžnějším materiálem, kterým se herní židle čalouní. Látkové čalounění je prodyšnější než kožené, ale hůř se udržuje.
 • Síťovina – jde o nejprodyšnější materiál, který chladí. Má ovšem nejkratší životnost a není tak příjemná na dotek. Je ideální volbou například pro čalounění zádové opěrky.

Design v čele pozornosti

Obecně se při výběru nábytku doporučuje dbát zejména na kvalitní výrobní materiály a až poté na vzhled. Jenže u herního křesla je i vzhled často stejně důležitý jako výrobní materiály a ergonomie. Ať už jste streamer, nebo patříte mezi lepší hráče, herní křeslo na sebe poutá pozornost. A pokud vysíláte online, jsou výrazné doplňky zkrátka nezbytností.

Sáhnout můžete po RGB podsvícených židlích, po židlích se zabudovanými reproduktory nebo po výrobcích, které vypadají jako sedačky závodních aut. Sportovně laděná herní křesla kombinují různé barvy, nejčastěji se jedná o černou, červenou a bílou. Oblíbené je ale i nenápadné konzervativnější provedení v jedné barvě nebo ladění tón v tónu.
Pokud si chcete gaming maximálně užít, pořiďte si herní křeslo. Vaši misi nebudou komplikovat bolesti zad a díky ergonomickému zpracování budete mít perfektní reakční dobu.

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…