Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co si můžete naplánovat u sedací soupravy na míru?

Co si můžete naplánovat u sedací soupravy na míru?

10. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Pořídili jste si bydlení, ve kterém chcete strávit déle než jeden nebo dva roky? Vybavte jej kvalitní sedačkou, která vám bude perfektně sloužit řadu let. Pokud vám záleží na každém detailu, plánovaná sedací souprava je pro vás to pravé. Na co pamatovat při výběru sedačky a o čem můžete u sedacích souprav na míru rozhodnout?

Na co se zaměřit při výběru nejvhodnější sedačky

Obývací pokoj je srdce domova, v kterém se odehrávají ty nejdůležitější události. Zároveň je to reprezentační místo, do kterého si přivádíte návštěvy. Sedací souprava by měla odpovídat nejen jeho velikosti nebo stylu, ale také vašim nárokům na pohodlí. Než se rozhodnete pro konkrétní model, odpovězte si na dvě základní otázky:

1.    Kolik osob bude sedačku využívat?
2.    Do jak velké místnosti ji plánujete umístit?

Počet míst k sezení je jedním z nejdůležitějších kritérií výběru. Pro menší rodiny o 3 členech, případně pro páry a singles, jsou ideální volbou dvoj- nebo trojsedáky, které můžete rozšířit o křesla a taburety. V případě většího počtu osob je nejlepší sáhnout po rohových sedačkách v provedení do tvaru L nebo U.

Vhodná velikost sedačky je klíčová především v uspořádání celého pokoje. Má ale vliv také na to, jak se budete v místnosti cítit. Kolem sedačky musí zůstat místo pro volný pohyb. Minimální velikost volného prostoru je 60 cm, ideální je ovšem 80 cm. Pamatujte také na to, že v malé místnosti s příliš velkou sedačkou se budete cítit stísněně.
Jestliže bojujete o každý kousek místa, je nejlepší sedačku umístit ke stěně. V případě velkých prostor se nebojte sedačku postavit do středu místnosti. Musí však být celočalouněná, resp. musí mít i záda očalouněná stejnou látkou, jakou je potažena z přední strany.

Výška sedací plochy

Výška sedací plochy ovlivňuje to, jak se na sedačce budete cítit a jak se vám z ní bude vstávat. Větší sedací soupravy mají výšku sedací plochy okolo 47 cm. Klasické a nižší pak ve výšce 45 cm. Vyšší sedací plochu ocení vysocí lidé, ale také osoby, které trápí problémy s pohybovým aparátem. Bude se jim na sedačku dobře usedat, ale také z ní bez námahy vstanou. Nižší sedací plocha vyzývá k lenošení a pohodlnému sledování filmů nebo ke čtení. Nižší sedák obvykle dosahuje výšky pod úrovní kolen.

Funkce

Moderní sedací soupravy vás překvapí celou řadou funkcí. Proto si před výběrem dobře rozmyslete, co od sedačky očekáváte. Mezi nejoblíbenější patří:
 
  • nastavení sklonu hlavové opěrky,
  • nastavení sklonu zádové opěrky,
  • výškové nastavení loketní opěrky,
  • nastavení hloubky sedu (může se ovládat i elektronicky),
  • elektronicky ovládaná relaxační funkce,
  • funkce lůžka (rozložení sedačky),
  • úložný prostor.
Kromě toho jsou oblíbené i technické doplňky, jako například zásuvky na 220 W nebo na USB. 

Vaše speciální požadavky splní gauč na míru

Přestože je nabídka sériových pohovek bohatá, ne vždy mohou splnit veškeré požadavky. Pokud při výběru nechcete dělat kompromisy, dejte si vyrobit sedací soupravu na míru. Tak si můžete nakonfigurovat jednotlivé prvky sedačky podle svých nároků a představ. O čem všem můžete rozhodovat?

Tuhost sedáků

Na životnost a pohodlí má významný vliv výplň a tuhost sedáků. Obecně platí, že měkčí výplně se rychleji opotřebují, a to zejména, pokud bude sedačku využívat osoba s hmotností nad 100 kg. Pohodlné sezení a dlouhou životnost zaručují spíše tužší výplně. V sedácích můžete mít:
 
  • bonellové pružinové jádro kombinované se studenou pěnou a doplněné o nosné vlnité pružiny,
  • studenou pěnu s nosnými vlnitými pružinami,
  • studenou pěnu a kombinaci bonellových, nosných a mikrotaštičkových pružin.

Podnoží

U pohovky na míru si můžete zvolit také styl a provedení podnoží, které bude nejlépe korespondovat se zařízením vašeho domova. Zvolit si můžete i výšku nožiček. Nižší měří okolo 3 cm, vyšší kolem 11 cm. Ve většině případů je však výška konstruována tak, aby bylo možné používat robotický vysavač. Pohovky s vyšším podnožím se hodí především do menších místností, jelikož přidají na dojmu celkové vzdušnosti pokoje. Zároveň výška nožiček ovlivňuje i samotnou výšku sedací plochy, o jejíž důležitosti jsme se již zmiňovali.

Můžete si vybrat, zda dáte přednost nožičkám z kovu, nebo dřeva, přičemž u dřeva jsou k dostání různé barvy a struktury. Také kovové nožičky se nabízejí v odlišných povrchových úpravách. Jejich tvar bude rovněž ve vaší režii.

Čalounění

Ve vaší režii je také barva a materiál čalounění. Rozhodnout se můžete pro textil, ale také pro čalounění přírodní nebo syntetickou kůží. Vybrat si můžete barvu i vlastnosti látky. Zejména do rodin s malými dětmi nebo domácími mazlíčky jsou nejlepší povrchy odolné proti ušpinění a vodě. U některých sedaček je možné se domluvit také na barvě prošití nebo použití dvou barev pro čalounění.

Kromě toho určíte, které části sedačky budou nebo nebudou čalouněné. Například se můžete rozhodnout pro očalounění ložné plochy lůžka stejnou potahovou tkaninou, jakou má čalouněná sedací souprava.
Ladící doplňky 
K sedačce je možné ještě objednat i různé dekorační, ale i funkční (např. bederní) polštáře, taburety, křesla a také metráž potahové látky nebo kůže, pokud by si chtěl zákazník očalounit něco, co už doma má, například židle.

Uspořádání a počet míst k sezení

Podle prostorových možností vašeho obývacího pokoje si můžete vybrat, z kolika sedáků se bude pohovka skládat. U rohové sedací soupravy na míru si také můžete zvolit pravé či levé provedení, ale i to, která strana bude delší a která kratší. Některé sedačky můžete kombinovat i s taburety či křesly stejného designu.

Funkce sedačky

Podle svých požadavků si můžete vybrat také funkce sedačky. Zvolit si můžete funkci lůžka a úložný prostor, ale i možnost nastavení sklonu hlavové či loketní opěrky. Ve vaší režii bude také funkce nastavení hloubky sedu, relaxační funkce nebo výběr výšky sedu.

Plánovaná sedací souprava

Možnost naplánovat si sezení podle prostorových a designových nároků je ideální pro všechny detailisty, kteří si chtějí dopřát dokonalost po vizuální i funkční stránce. Nakonfigurování sedačky podle vlastních požadavků sice zabere více času, odměnou je však sedací souprava, která bude vám a vašemu obýváku perfektně sedět. Samozřejmě, ne každý model nabízí všechno, co si jen člověk zamane. Je třeba vycházet z typových plánů, které udávají varianty provedení jednotlivých součástí vybrané sedací soupravy.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…