Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Co všechno musí splňovat šatní skříň do ložnice?

Co všechno musí splňovat šatní skříň do ložnice?

15. 01. 2024, SCONTO Nábytek
Šatní skříň do ložnice
Při výběru skříně do ložnice jsou důležité nejen rozměry, ale také vnitřní prostorové uspořádání. Pamatujte, že úložného prostoru není nikdy dost, takže čím větší skříň, tím lepší. U vnitřního uspořádání si odpovězte na otázku, zda potřebujete oblečení věšet, nebo jej budete skládat do komínků. Na co dalšího myslet při výběru toho nejvhodnějšího kousku?

Přestože je design šatní skříně důležitý, začněte rozměry

K čemu vám bude dokonalá designová skříň, když zjistíte, že se vám nevejde do ložnice? Než začnete přemýšlet nad jejím vzhledem a vnitřním uspořádáním, zjistěte, s jakými prostorovými možnostmi pracujete. Dobrá rada nad zlato zní: čím větší, tím lepší. Úložného prostoru není nikdy dost, a proto vždy zvolte co největší šatní skříň.

Pokud ložnici teprve zařizujete, rozmístěte nábytek tak, aby nejdelší stěna zůstala prázdná a mohla u ní stát šatní skříň. Jestliže již máte ložnici zařízenou, vyberte pro skříň největší prostor, který vám pokoj nabízí.

K dostání jsou velké skříně do ložnice se šířkou až 360 cm. Abyste maximálně využili úložný prostor, měla by skříň dosahovat až ke stropu. Podle norem by místnosti v rodinných domech měly mít minimální výšku 2,5 m, v bytových domech je výška lehce vyšší, a to 2,6 m. V nabídce šatních skříní najdete bez problémů takové, které dosahují výšky nad 230 cm. Skříň můžete i vystavět prostoru na míru, a to kombinací různých dílů ze skříňových programů.
Hloubku šatní skříně ovlivňují nejen prostorové možnosti ložnice, ale také typ oblečení, který do šatníku budete ukládat. Optimální hloubka je kolem 56 cm. Tato hloubka odpovídá šířce šatního ramínka s oblečením (zimní kabát nebo bunda). K dostání jsou případně i skříně s vysouvatelnou tyčí na zavěšení oblečení, která se používá ve skříních menší hloubky. Policové skříně mívají hloubku, která obvykle začíná na 30 cm. V případě, že zvolíte rohovou skříň do ložnice, je třeba počítat s hloubkou i více než 100 cm.
Náš tip: Pokud si ohledně rozměrů chcete být naprosto jistí, vyznačte si na podlaze pomocí maskovací pásky šířku a hloubku skříně. Navíc budete mít jasnější představu o tom, kolik prostoru skříň zabere a jaký manipulační prostor vám kolem ní zůstane.

Šatní skříně do ložnice s otočnými, nebo posuvnými dveřmi?

Výběr dveří není jen otázkou vkusu, ale především prostorových možností ložnice. Jak se rozhodnout pro nejvhodnější řešení?

Skříně s posuvnými dveřmi

Posuvné dveře jsou ideální volbou do menších ložnic, v kterých bojujete o každý kousek místa. Vzhledem k tomu, že se dveře otevírají odsunutím doprava nebo doleva, nepotřebují prostor pro otevření dveří do prostoru. Skříně s posuvnými dveřmi jsou ale elegantním řešením i do ložnic, ve kterých je místa dostatek. Patří totiž mezi moderní a minimalistické kousky. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že část skříně zůstane vždy zavřená, a tak o uložených věcech nemáte žádný přehled.
 

Skříně s otočnými dveřmi

Toto provedení můžete označit jako klasické. Skříně s otočnými dveřmi se hodí do ložnic, ve kterých nemáte problém s nedostatkem prostoru, protože se otevírají směrem do místnosti. Pro některé je manipulace s těmito dveřmi příjemnější v porovnání s dveřmi posuvnými. Výhodou je, že po otevření všech dveří máte kompletní přehled o všech věcech. K dostání jsou dveře s klasickými úchytkami, ale pokud patříte mezi milovníky minimalismu, oceníte bezúchytkový systém (tzv. push to open), případně vyfrézované úchytky, které nevystupují do prostoru.
 

Kombinované dveře

K dostání jsou samozřejmě také skříně s kombinovanými dveřmi. Mají tedy jak otočné, tak posuvné dveře. Za posuvnými se obvykle skrývá šatní tyč, za otočnými policový systém.

Nepodceňujte vnitřní uspořádání šatní skříně do ložnice

Vnitřní uspořádání znamená vybavení:
 
  • šatní tyčí,
  • policemi,
  • zásuvkami.
Rozložení a uspořádání šatní skříně se odvíjí od oblečení, doplňků a dalších věcí, které do ní budete chtít ukládat.

Šatní tyč

Šatní tyč bude důležitá pro ty z vás, kteří nosíte společenské oblečení: sako, šaty, kostýmky a kabáty. Jde o oblečení, které se neskládá do komínků, ale věší se na ramínka, aby se nezmuchlalo. K dostání jsou šatní skříně do ložnice, které mají pouze šatní tyče.
Šatní tyč by měla být umístěná ve výšce, která bude odpovídat dlouhému nebo krátkému střihu oblečení.
 
  • Délka dámského kabátu s ramínkem je 135 až 145 cm.
  • Pánská a dámská saka i s ramínky měří 85 až 100 cm.
  • Dlouhé dámské šaty s ramínkem měří 160 cm.
  • Nepřeložené kalhoty s ramínkem měří 130 cm.
  • Kalhoty přeložené v polovině mají společně s ramínkem délku 70 cm.

Police

Policové systémy ocení všichni, kteří si své oblečení skládají do komínků. Hloubku a šířku polic vybírejte podle velikosti složeného oblečení. Hloubka by neměla být příliš velká, protože se vám k oblečení uloženému vzadu bude hůř dostávat. Například složená pánská košile měří 30 až 40 cm, čemuž by měla odpovídat hloubka police. Šířku vybírejte podle toho, zda budete oblečení skládat do jednoho, nebo dvou komínků.

Z praktického hlediska je výhodné, pokud můžete měnit výšku polic v závislosti na tom, jak objemné oblečení do prostoru ukládáte.
 

Zásuvky

Ne každá skříň je vybavena zásuvkami. Jestliže v ložnici nemáte komodu, je praktické si zásuvkami vybavit šatní skříň. Nejméně by měly být tři. Z ergonomického hlediska se doporučuje, aby byly umístěny zhruba 120 cm od země. Používají se nejčastěji k uložení spodního prádla. Pokud je ale doplníte o praktický organizér, získáte úložný prostor pro šperky, opasky a další doplňky.
 

Kombinace vnitřního uspořádání

Vybírat můžete mezi provedeními, které mají pouze šatní tyč, nebo jen policový systém. Samozřejmě nechybí ani nabídka kombinovaného vnitřního uspořádání, která je nejpraktičtější. Takové šatní skříně nabízí závěsné tyče, police i zásuvky.

Vhodné jsou nejen bílé skříně do ložnice aneb hleďte i na design

I když je skříň praktickým kouskem nábytku, nemusíte se spokojit s jakýmkoliv jejím designem. Jde o dominantní kousek, který ovlivní atmosféru ložnice a to, jak se v ní budete cítit. Jakmile tedy budete vědět, jak velkou skříň do ložnice dostanete a jaké vnitřní uspořádání potřebujete, pouvažujte i nad stylem, který vám vyhovuje.

Klasikou jsou bílé skříně, které ložnici opticky prosvětlí a zvětší. Navíc působí čistým a minimalistickým dojmem. Pro pocit tepla, které vyzařují, jsou oblíbené skříně s dekorem dřeva. Dekor dřeva je univerzální a rozumí si snad s každým bytovým designem.

Velké oblibě se těší také kombinace dekorů a barev. K dostání je dřevěný dekor v kombinaci s bílou či antracitovou barvou nebo imitace dřeva v kombinaci s dekorem betonu. Nechybí ani nabídka skříní se zdobením pomocí frézování. Oblíbené jsou rovněž zrcadlové šatní skříně, které jsou praktické zejména tam, kde už není místo pro samostatné zrcadlo. Navíc opticky zvětšují místnost.
Pokud chcete, aby všechen nábytek v ložnici dokonale ladil, vybírejte z ložnicových programů, které obsahují skříň, postel, komody i noční stolky v jednom designu. Ozvláštnění do místnosti pak vnesete zajímavými solitéry, svítidly, textilními doplňky (závěsy, ložní prádlo, dekorační polštářky, koberec) a různými dekoracemi.

Čtěte také

Ukázat další články

Dopřejte si maximální komfort v boxspringové posteli

Pokud vás srdce táhne za královským lůžkem, které by dobře vypadalo a zároveň nabízelo dostatek prostoru a pohodlí, rozhodně byste měli uvažovat nad boxspringovou po…

Populární truhlice – naházet, zavřít a je uklizeno

Kdo by si nepamatoval starodávné truhlice, které na půdě mívali naši prarodiče? Myslíte si, že jim už odzvonilo? Právě naopak. Truhly se znovu těší velké popularitě,…