Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co zvážit při výběru varné desky?

Co zvážit při výběru varné desky?

13. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Pokud již máte v hledáčku svou vysněnou kuchyňskou linku, jistě přemýšlíte i nad výběrem spotřebičů. Snad nejdůležitější součástí technického vybavení kuchyně je varná deska. Co vše je třeba vzít do úvahy před její koupí?
V úvodu byste si měli ujasnit, jaký typ varné desky pro vás bude ideální. Nejdříve totiž budete volit mezi plynovou a elektrickou. V případě elektrické máte dále na výběr varnou desku s litinovými plotýnkami, sklokeramickou, nebo indukční. Nejdříve si však odpovězte na několik základních otázek:
 • Jak často v kuchyni plánujete vařit? Jste vášnivý amatérský kuchař, nebo u sporáku trávíte minimum času?
 • Kolik členů má vaše domácnost, resp. jaká množství pokrmů máte ve zvyku připravovat?
 • Chcete, aby sporák dokázal částečně suplovat i funkci trouby?
 • V jakém designu je navržena vaše kuchyňská linka, jakou povrchovou úpravu bude mít dřez?
 • Jaké rozměry varné desky jsou pro vaši kuchyni nejvhodnější?
 • Jaké ovládání vám nejvíce vyhovuje?
 • Záleží vám na úspoře energie?

Indukční varné desky

V současnosti představují nejpokrokovější typ varných desek. Na ohřev využívají elektromagnetické vlny, které ohřívají pouze dno nádoby. Díky tomu si samotná deska zachovává běžnou dotykovou, resp. vlažnou teplotu, zatímco teplo se shromažďuje přímo ve varné nádobě. Ohřev je zároveň v porovnání s běžným elektrickým dvakrát rychlejší.

Výhody

 • Hladká varná plocha vypadá elegantně a dobře se udržuje.
 • Nejrychleji se ohřívají, a tedy i vaření probíhá rychleji. Osloví lidi, kteří neradi postávají u hrnců.
 • Jsou inteligentní – ohřev funguje pouze tehdy, když rozpoznají nádobu a ohřívají jen její dno. To je také důvod, proč snižují riziko popálení v okolí varné desky.
 • Nevypouštějí do okolí téměř žádné zbytkové teplo – maximální ztráta je 10 %. I proto jsou nejúspornější ze všech typů varných desek. Skvěle se hodí lidem, kteří vaří velmi často.
 • Rychle vychladnou a zároveň uživatele informují o zbytkovém teple.
 • Vybrané modely disponují senzory, které signalizují riziko vykypění.
 • Jelikož samotná deska se nezahřívá, ani případné přetečení nemusí znamenat pohromu. Vylitý obsah hrnce se snadněji odstraňuje i čistí. Většinou postačuje čisticí prostředek a vlhký hadřík.
 • Umožňují nastavení přesné teploty, čímž lze předejít připalování jídel.
 • Obvykle nabízejí i řadu moderních funkcí, včetně bezpečnostních prvků.
 • Z hlediska technologie mají delší životnost než sklokeramické desky.
Věděli jste, že...?
Milovníky vaření mohou nadchnout i technologicky nejvyspělejší celoplošné indukční varné desky. Na rozdíl od přesně vymezených varných zón můžete hrnec či pánev položit kdekoliv na desku, a dokonce je libovolně přesouvat. Varná deska je pokaždé zaznamená a bude ohřívat jen dno každé nádoby bez ohledu na to, kde se nachází. Hravě si poradí i s většími pekáči. Některé modely zvládnou najednou ohřívat dokonce až šest nádob.

Nevýhody

 • Jsou poměrně křehké, může snadno dojít k poškození.
 • Vyžadují použití speciálních hrnců s feromagnetickým dnem, kuchyňské nádobí vás tak může vyjít dráž.
 • Jsou obvykle cenově náročnější než sklokeramické desky.
Náš tip
Pokud máte oblíbené pánve a hrnce, kterých se kvůli novému sporáku nechcete vzdát, můžete využít tzv. adaptér na indukci. Takto můžete na indukční varné desce využívat i hliníkové, nerezové, litinové, smaltované, keramické nebo skleněné nádobí.

Sklokeramické desky

Tento druh varných desek využívá principu topných spirál, které se nacházejí přímo pod určenými varnými zónami. Po nahřátí tak přivádějí teplo k samotné nádobě. Ve srovnání s indukčními varnými deskami trvá nahřátí o něco déle a stejně tak si chvilku počkáte, dokud zcela nevychladnou. Jejich výkon je však mnohem lepší než v případě klasických plynových sporáků.

Výhody

 • Design mají podobný s indukčními varnými deskami, jsou hladké, elegantní a pěkně se vyjímají na kuchyňské desce.
 • Jsou cenově dostupnější než indukční desky a technologicky vyspělejší než klasičtější plynové varné desky.
 • Neomezují uživatele při výběru varných nádob.
 • Nabízejí řadu moderních funkcí, které usnadňují vaření.

Nevýhody

 • Čištění může být náročnější, zejména pokud vám obsah hrnce „vyteče“ přímo na desku a zbytky jídla se na něm připečou.
 • Jsou stejně křehké jako indukční desky, vyžadují tedy opatrnější manipulaci s hrnci.
 • Oproti indukci mají vyšší spotřebu.
 • Varné zóny zůstávají horké delší dobu.

Plynové varné desky

Mohou se jevit jako zastaralejší, profesionální kuchaři však na tuto klasiku nedají dopustit. Jednak proto, že nejsou natolik křehké jako elektrické varné desky, takže jim nevadí ani „hrubší“ zacházení, jednak kvůli tomu, že dokáží skvěle regulovat ohřev. Grilovat maso je podle gastronomických mistrů ideální právě na tomto typu varné desky. Pokud máte strach z plynu, při současných modelech se opravdu nemusíte obávat. Mají například bezpečnostní pojistky proti úniku plynu, pojistky hořáků i praktické elektrické zapalování.

Výhody

 • Jsou cenově nejdostupnější variantou varné desky.
 • Pokud se chcete stát kulinářským mistrem, určitě jsou nejlepší volbou.
 • Dokáží se poměrně rychle zahřát a umožňují snadno regulovat plamen.

Nevýhody

 • Mají složitější instalaci – je nutný přívod plynu.
 • Ve srovnání s elektrickými varnými deskami jsou náročnější na údržbu.
 • Destičky/rošty chladnou velmi pomalu.
 • Nejsou tolik úsporné, protože množství tepla uniká zpod hrnců do místnosti.
Náš tip
Plynové varné desky obvykle nabízejí čtyři varné zóny. Sofistikovanější modely jich ovšem mohou mít i víc, případně jsou lepší a praktičtěji rozložené. Některé typy dokonce nabízejí i wok hořáky pro efektivnější přípravu pokrmů z asijské kuchyně.

Ostatní typy varných desek

Někteří lidé volí kombinované varné desky, které obvykle spojují výhody dvou typů, například sklokeramické a indukční, případně elektrické a plynové. Od této volby vás však může odradit vyšší cena. V malých kuchyních jsou zase ideálním řešením tzv. domino desky, které obsahují jen dvě varné zóny, takže nezabírají mnoho místa. Své místo si najdou v garsonkách nebo na chalupách. Taková možnost přijde samozřejmě vhod i zaneprázdněným lidem, kteří většinou nevaří, ale příležitostně si něco připraví.

Počet varných zón

Standardní čtyři plotýnky mohou některé modely rozšiřovat až na osm varných ploch. Destičky se obvykle liší velikostí plochy, ale i výkonem. Zatímco nejmenší varná zóna může mít maximální výkon 1 200 W, největší „hořák“ až 4 000 W. Zajímavým vylepšením jsou dvouokruhové plotýnky, které dokáží přizpůsobit ohřev varné plochy velikosti hrnce. U některých modelů se setkáte i s tzv. flexibilními zónami, které v případě potřeby spojí dvě samostatné varné plochy do jedné, takže sem klidně vměstnáte i menší oválný pekáč či větší hrnec se zavařeninami.

Ovládání a funkce

Při výběru varné desky vás může ovlivnit i způsob ovládání. Plynové desky potěší ty, kdo raději otočí knoflíkem, sklokeramika a indukce vyjdou vstříc nadšencům digitálních dotykových displejů, které doplňují i ​​senzory a zvukové signály.
 
Z hlediska funkcí patří k nejpoužívanějším tzv. booster (nazývaný také sprintstart), který krátkodobě maximalizuje výkon konkrétní varné plochy, takže i studená voda ve velkém hrnci začne vřít rekordně rychle. Chcete-li nastavit automatické vypnutí varné zóny po určitém čase, můžete využít funkci časovače. Potřebujete pro změnu odběhnout od sporáku, například kvůli převzetí zásilky od kurýra? Poslouží vám funkce, pomocí které dočasně snížíte výkon varné zóny tak, abyste udrželi mírný ohřev a pokrm se ani nepřipálil, ani nevychladl.
Věděli jste, že...?
Sofistikovanější modely mohou být pomocí bezdrátového přenosu dat propojeny s digestoří, takže se spuštěním varné desky automaticky zapne i odsavač par. Jiné varné desky mají dokonce integrovanou digestoř, která se obvykle vysouvá zdola. Šetří prostor i peněženku, je tišší a efektivněji odvádí všechny pachy i výpary. Vrcholem jsou pak varné desky, které lze propojit pomocí Wi-Fi se smartphonem nebo asistentem vaření.

Bezpečnost

Ačkoliv současné spotřebiče mají díky inteligentním funkcím a promyšlené technologii mnohem lepší bezpečnostní atributy, určitě si tyto možnosti před koupí ověřte. Rodičů bude zajímat zejména dětský zámek, pomocí kterého zablokují tlačítka varné desky. Díky tomu nehrozí riziko náhodného spuštění varných zón nebo změny nastavení. Stejně tak zvyšují bezpečnost i výrobci plynových varných desek, které bývají vybaveny speciální pojistkou. Ta zastaví přívod plynu, pokud dojde k náhodnému zhasnutí plamene.

To nejkrásnější na závěr – design varné desky

Máte už v hlavě alespoň přibližnou představu o tom, co všechno by měla splňovat vaše varná deska? Pak přichází na řadu její design. Plynové varné desky mohou být zhotoveny ze smaltu, skla či nerezavějící oceli. Barvu elektrické varné desky vybírejte podle odstínu kuchyňské desky, aby s ní buď pěkně ladila, nebo vytvářela efektní kontrast. Obvykle jsou dostupné v černém a bílém provedení, ale dnes už natrefíte i na hnědé nebo pastelové barvy. Rozhodnout se můžete také mezi matnou a lesklou úpravou.

Kuchyně Sylt
Moderní varnou desku dokážete sladit is kuchyňskou linkou v rustikálním stylu. Zdroj: Sconto/kuchyně Sylt
Důležitým detailem je také orámování – některé modely jsou totiž vyrobeny jako bezrámové, jiné doplňuje rámeček, který je chrání před mechanickým poškozením. Varné desky bez rámu jsou elegantnější, protože splývají s pracovní plochou kuchyňské linky, jsou však zároveň háklivější na případné poškození. Design takové desky obvykle dokreslují i ​​samotné hrany, které mohou být zkosené, zaoblené, nebo šikmo zbroušené. V případě indukčních varných desek je ještě možnost zapustit je přímo do pracovní desky, díky čemuž varná i kuchyňská deska vytvoří elegantní jednolitou plochu.

Ať si už vyberete jakoukoliv varnou desku, myslete na to, aby byla vaším dokonalým kuchyňským pomocníkem a zároveň dokonale zapadla do celkového designu vaší kuchyňské linky.

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…