Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem

Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem

23. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Plánujete renovaci dětského pokoje nebo byste ho chtěli jen trochu vyzdobit a vylepšit? Pak se nebojte do tohoto procesu zapojit své děti. Protože se jedná o jejich pokojíček, nechte alespoň některá rozhodnutí na nich a zapojte je do výběru dekorací, případně jim pomozte vyrobit si nějaké vlastní, ze kterých budou mít o to větší radost.
Dětské pokojíčky jsou vskutku kouzelným místem. Hraje to v nich veselými barvami a vzory, probíhají tam souboje hrdinů z pohádek, dýchánky s neviditelným čajem i velkovýroba občas těžko identifikovatelných předmětů… Ale co, hlavně, že děti vědí, o co jde. Možnosti dekorace jsou takřka nekonečné, je však nutné myslet na to, že i dětský pokoj by měl působit harmonicky, a tedy je vhodné ladit ho do jistého stylu a vybírat doplňky, které odpovídají charakteru pokoje i dítěte. Rozhodně pokoj zbytečně nepřeplňujte – čím více věcí, tím těžší bude udržet pořádek a čistotu.

CO SE TI LÍBÍ?

To je základní otázka, kterou je potřeba zodpovědět při zařizování pokoje. Pokud nehledáte neutrální nábytek, který s dítětem poroste, pak můžete vybírat z provedení odpovídajících dětským tužbám – pokoj s tematikou závodní moto arény, princeznovské komnaty, džungle atd.

Program FORSAGE
Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem

Tip pro vás: Vymalování dětského pokoje

Pokud chcete dětský pokoj nejdříve vymalovat, není důvod, proč by vám děti neměly pomoci. Chtěli byste na zeď kromě základní barvy nakreslit nějaké motivy (květiny, mraky, slunce)? Jednoduše si vystřihněte tvar ze čtvrtky nebo kartonu, přidržte ho na stěně a nechte děti, aby ho obkreslily a uvnitř vybarvily. Zaručeně je to bude bavit.

DROBNOSTI, KTERÉ DODAJÍ ŠMRNC

Existuje spousta jednoduchých řešení, jak dětskému pokoji dodat hravou, veselou a útulnou atmosféru. Kromě rozličných obrázků, včetně těch, které si děti nakreslily samy, jsou vítány různé řetězy – světelné, textilní, papírové, táhnoucí se pokojem jako pavučiny z kouta do kouta, visící všude možně, podle libosti. Vyrobit je můžete spolu s dětmi – stačí staré triko nebo papír, z kterých vystřihnete ozdobné prvky, připevníte je na provázek a řetěz je na světě. Zajímavé pro děti jsou například také z kartonu vystřižené a následně vymalované oblíbené postavičky či zvířátka, které lze upevnit na motouz a pověsit je třeba nad postel či lustr. Jednodušší alternativou je pověsit na motouz nějakou hračku, například letadlo, které bude „létat“ pod stropem.

Pokud se vám doma nakupí množství malých polámaných barevných pastelek nebo voskovek, můžete z nich vytvořit nějakou koláž, třeba ve tvaru písmene, kterým začíná jméno dítěte. Přilepte tužky na tvrdý papír a zarámujte je. Budete mít další nevšední dekoraci, kterou bude vaše dítě určitě pyšně ukazovat kamarádům. Zároveň mu tak dáte malou „eko“ lekci, že ne všechno, co je opotřebované, musí nutně skončit na skládce.

Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem
Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem

Tip pro vás: lapače snů

Lapače snů jsou doplňkem nejedné ložnice. Jde o indiánský doplněk, který má za úkol odehnat a pohltit noční můry. Jeden takový si s dětmi můžete snadno vyrobit. Potřebujete pouze kartonový kruh, bavlnky, provázek a peříčka. Pokud si ho chcete udělat opravdu krásný, můžete ho doplnit o korálky nebo kamínky. Pak už ho jen zavěste nad postel a nechte děti sladce spát.

PRAKTICKÉ A HEZKÉ V JEDNOM

Do dětského pokoje se hodí mnohé doplňky, které jsou nejen hezkým zpestřením, ale také praktickým řešením. Patří jsem například závěsy a organizéry na postel, tabule, kde si děti mohou psát, nástěnky pro vystavení jejich oblíbených obrázků či vlastních uměleckých výtvorů nebo úložné boxy na drobnosti, které lze vyrobit například z krabic od bot.

Závěs k posteli ARNIKA SAFARI
Program LILO

Tip pro vás: Jak rostou

Další zajímavou vychytávkou může být dětský metr, na kterém můžete zaznamenávat, jak děti rostou, a který navíc bude vhodnou dekorací pokoje. Zároveň bude působit i motivačně – víme přece, že kdo nejí a nespí, neroste – a děti se měří tak rády. Existuje spousta možností, jak na to: namalujte ho přímo na zeď nebo na dveře, vyrobte ho z papíru, nebo ze dřeva. Děti vám v každém případě budou určitě rády asistovat a pomáhat s veškerým kreslením a vybíráním motivů.

Tohle je samozřejmě jen malá ukázka dekorací, kterými můžete ozdobit pokoj nebo si je vyrobit společně se svými ratolestmi. Důležité je dát dětem prostor realizovat se a možnost o sobě v rozumné míře rozhodovat. Podpořte je ve vlastní tvorbě a ukažte jim, že jejich výtvory mají hodnotu. Posílíte tím jejich sebevědomí, které, mají-li se v dnešní době prosadit, určitě budou potřebovat. A navíc, v pokoji, který je podle jejich představ, se budou určitě cítit velice dobře a bezpečně.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…