Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Důležité je nejen svítidlo, ale i barva světla

Důležité je nejen svítidlo, ale i barva světla

28. 01. 2021, SCONTO Nábytek
Výběr osvětlení je často poslední bod při zařizování bytu. Lustry a lampy mají přece být pomyslnou třešničkou interiéru. Mnozí zkušení architekti a designéři vám ale řeknou, že otázky o světelném systému vaší domácnosti je potřeba řešit jako první. Proč tomu tak je?
Do světelného systému nepatří jen lustry a lampy, ale i funkční osvětlení kuchyňské pracovní desky, pracovního stolu, schodiště nebo umyvadel v koupelně. Systém osvětlení ve velké míře ovlivňuje to, jak se v konkrétním prostoru budeme cítit, jak se nám v něm bude pracovat nebo oddychovat. Pokročilé technologie, například LED, se postaraly nejen o širší výběr svítidel a nekonečné možnosti osvětlení vnitřních prostorů, ale i o další dilema – jakou kvalitu světla zvolit? Ta totiž nejvíce ovlivňuje celkovou atmosféru v interiéru.

Barva a teplota světla

Základní barva světla je vždy bílá. Její tón a celkové působení však určuje především její teplota. Odborně se nazývá teplota chromatičnosti a udává se v Kelvinech (K). Čím je hodnota Kelvinů vyšší, tím je světlo bělejší, chladnější a má modravý nádech. Směrem k nižším hodnotám má naopak teplejší, tmavší tón, přičemž ladí do žluta. Všeobecně máte vždy na výběr ze tří základních možností – teplé bílé, neutrální, nebo studené bílé světlo.

Zatímco teplé bílé světlo se pohybuje do 3 500 K, neutrální bílé světlo od 3 500 do 5 000 K. U všech hodnot nad 5 000 K už můžeme mluvit o studeném bílém světle. Světlo nad 7 000 K už je pro běžné fungování v domácnosti přílišné, lidskému oku se jeví jako mrazivé a nepřirozené.
Věděli jste, že...?

Světlo obyčejné svíčky má hodnotu přibližně 1 900 K, zatímco klasická žárovka má „sílu” srovnatelnou se západem a východem slunce (2 700 K). Přirozené denní záření má kolem 5 000 K, při zamračené obloze dokonce kolem 7 000 K. Světlo sterilizační UV lampy, která ničí bakterie a viry, může dosahovat hodnot až 20 000 K.

Teplé světlo pro relax

Pokud v regálech prodejny narazíte na žárovku s hodnotou 2 200 K, budete vědět, že pokoj naplní teplým žlutým světlem. Bude tedy nápadně připomínat klasické staré žárovky. Teplé bílé světlo místnostem propůjčuje útulnější ráz, na pohled působí měkce a jemně, evokuje pocit bezpečí. Je proto ideální do prostor, které jsou určené k odpočinku, jako jsou ložnice, dětské pokoje, relaxační koutky v obývacích pokojích, ale i do jídelny. Takové světlo je nejlepším společníkem ve večerních hodinách, protože má uklidňující charakter – oko se při něm totiž rychleji unaví a tělo se automaticky nastaví na noční spánek.

Univerzální světlo pro nerozhodné

Pokud nechcete nic pokazit, můžete zvolit neutrální bílé světlo. Má přirozené vyzařování, je proto ideálním řešením na osvětlení všech bytových prostor. Dokáže udržet vaši pozornost u rozličných činností, stejně tak je ale dostatečně „teplé“ na to, abyste u něj dokázali relaxovat. Takové světlo se často používá i v pracovnách, studovnách nebo kancelářských prostorách.

Studené světlo pro koncentraci

Studené bílé světlo představuje doslova životabudič. Nejenže rozjasňuje barvy v interiéru, které díky tomu působí zářivěji, ale stejně tak funguje povzbudivě a stimulačně pro organismus, takže pomáhá překonávat únavu a naopak zvyšovat koncentraci a produktivitu. Díky větší ostrosti je vhodné i do místností bez oken, jako jsou chodby, sklady, dílny, sklepy nebo toalety. Stejně dobře slouží i v kuchyních a koupelnách, kde se klade velký důraz na perfektně osvětlené plochy.
 
Stimulační efekt studeného bílého světla může ovšem být v určitém čase pro lidské tělo vyloženě nevhodný, protože negativně ovlivňuje spánkový cyklus. V podvečerních hodinách byste se mu proto měli vyhýbat.
Náš tip

Pokud jde o místnosti, jako jsou koupelny nebo kuchyně, zajímejte se o tzv. index podání barev (CRI), který je udáván v jednotkách Ra od 1 do 100. Tento údaj hovoří o tom, jak reálně budou barvy osvětlovaných věcí nebo prostorů zobrazené, což ocení hlavně ženy během líčení. Nejvyšší hodnota se rovná osvětlení slunečním světlem. Kvalitní osvětlení má vždy hodnotu vyšší než 80 Ra.

Intenzita světla

Dalším aspektem, kterého je třeba si všímat, je intenzita světla. Základní veličinou je zde světelný tok, který se uvádí v lumenech (lm). Stručně řečeno, vyjadřuje, jaké množství světla vyzařuje světelný zdroj. I zde platí, že svítivost je tím vyšší, čím je větší počet lumenů. Když jeden lumen přepočítáme na plochu jednoho metru čtverečního, zjistíme, jaká je intenzita osvětlení, resp. osvětlenost. V jednotlivých typech místností bychom intenzitu osvětlení měli vybírat hlavně podle typu činností, které se v nich vykonávají:
 • vnitřní chodby a haly – 100 luxů,
 • koupelny – 200 luxů,
 • jídelny – 300 luxů,
 • ložnice – 300 luxů,
 • obývací pokoje – 300 luxů,
 • dětské pokoje – 500 luxů,
 • kuchyně – 500 luxů,
 • pracovní stůl – 500 luxů.

Několik dobrých rad na závěr

Světlo má větší moc, než mu připisujeme. Dokáže ovlivnit nejen atmosféru v místnostech, ale i naše vnímání předmětů a barev. Není však striktně dáno, jakou barvu světla musíte použít. Každý je totiž vnímá subjektivně, a proto si sami vyberte, které tóny budou nejvíce vyhovovat vaší domácnosti. Určitě neuděláte krok vedle, pokud svůj výběr prodiskutujete s odborníkem. A jako malou pomůcku připojujeme následující doporučení:
 • Světlo si vždy vybírejte s ohledem na funkci místnosti nebo osvětlovaného prostoru.
 • Přemýšlejte nad tím, kde budou stát jednotlivé kusy nábytku, které plochy nebo body budou vyžadovat více světla.
 • Při volbě světla sehrávají důležitou roli i barvy stěn. Bílá a světlé odstíny nejlépe odrážejí světlo, takže ve výrazně osvětlených prostorách dojem zářivého a opticky zvětšeného prostoru znásobují. Pokud chcete chladné světlo „zkrotit”, vyzkoušejte teplé odstíny žluté.
 • Tmavé barvy stěn pro změnu světlo pohlcují, takže budou vyžadovat svítidla jasné chladnější barvy, které vykompenzují pocit stísněnosti.
 • Do úvahy vždy berte i vlastnosti povrchových materiálů – strukturované povrchy totiž mají tendenci světlo pohlcovat, zatímco hladké, lesklé a světlé spíše odrážet.
 • Při výběru světla záleží i na stylu interiéru. Chladné barvy s modrým nádechem se určitě nehodí k rustikálnímu stylu, v moderních interiérech však působí čistě a elegantně.
 • Nikdy se nespoléhejte jen na jeden světelný zdroj. Ideální je, pokud má jedna místnost více možností osvětlení, od hlavního světla (lustry nebo bodové zářivky zabudované ve stropě), které je nejvýkonnější, až po doplňkové osvětlení v podobě stolní nebo samostatně stojící lampy (případně i různého do nábytku zakomponovaného podsvícení), které může sloužit k vytvoření intimnější atmosféry.
 • V současnosti jsou k dispozici i stmívatelné žárovky, které umožňují měnit teplotu a intenzitu osvětlení. V tomto případě jde o tzv. dynamickou bílou, přičemž se světlo dá plynule tlumit nebo zesvětlovat.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…