Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Horní skříňky kuchyně – otevřené, nebo zavřené?

Horní skříňky kuchyně – otevřené, nebo zavřené?

23. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Kuchyňské linky bez horních skříněk jsou trendem, který si našel své místo i v našich domácnostech. Navzdory tomu takové uspořádání kuchyně ne každému vyhovuje. Pokud nejste ochotni vzdát se klasických horních skříněk, umíte si představit alespoň jejich otevřenou variantu, případně jejich nahrazení policemi? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení a pro jaké horní skříňky kuchyně se rozhodnout?
Mnozí si novou kuchyni představují jednoznačně s horními skříňkami. Horní skříňky dnes už ale nemusí být striktně stejné jako skříňky spodní. Trendový je spíše kontrast materiálů. Dokonce není nutné, aby měly stejný způsob nebo směr otevírání. Kolem spodních zásuvek a skříněk je totiž nutné mít určitý prostor pro manipulaci, který v horní části kuchyně není potřebný v takové míře. Výběr typu kuchyňských horních skříněk závisí i na tom, kolik úložného prostoru v kuchyni potřebujete. Způsob jejich otevírání si vyberte podle toho, aby se hodil nejen k prostoru a stylu kuchyně, ale i k vaší výšce.

Stará dobrá klasika

Skříňky s klasickými dvoukřídlými dvířky jsou stále oblíbené i proto, že přinášejí dostatek úložných prostor a jsme na ně zvyklí z minulosti. Zároveň se dokonale hodí do tradičních kuchyní s venkovským a rustikálním stylem. Styl kuchyňské linky podtrhnou právě čelní plochy – ať už to bude plné dřevo, výplň bílým a mléčným sklem, nebo dvířka s dělící mřížkou se sklem v rustikálním stylu. Pokud chcete, aby vaše kuchyňská linka byla v moderním duchu, tedy bezúchytková, můžete si u horizontálně členěných horních skříněk vybrat ze tří variant otevírání – integrovaná lišta do hrany nebo plochy dvířek, zafrézované úchytky ve žlábku dvířek, nebo bezúchytková dvířka, na jejichž otevření stačí jemný dotyk nebo lehké potlačení. Během vaření můžete nechat horní výklopné skříňky otevřené a vybírat z nich, co potřebujete – hlavou o ně totiž jistě nezavadíte.

Kuchyně Sylt

Hloubka i výška horních skříněk

Kuchyňské horní skříňky bývají standardně hluboké 35 cm. Pro vytvoření celistvého designu kuchyně a maximálního využití prostoru však někteří výrobci nabízejí i jiná řešení. Setkat se tak můžete například s nástavci na vysoké skříně s hloubkou 56 cm. Variabilní výška horních skříněk zajistí efektivní využití místa až ke stropu. Odpadává tím utírání prachu z horní plochy skříněk a zároveň získáte místo na odkládání sezónních věcí, klidně i vánočních nebo velikonočních ozdob.

Kuchyně Riva

Police jako moderní tvář kuchyně

Na druhé straně jsou tu otevřené skříňky a police, jejichž výhodou je rychlá dostupnost uložených věcí. Opticky odlehčí horní část kuchyňské linky a díky umístěným předmětům působí i dekorativně. Regály, tedy horní skříňky bez dvířek připomínají spíše poličky v obýváku a jsou jakýmsi kompromisem mezi plnými skříňkami a policemi. I v tomto případě slouží k odložení a vystavení pěkného porcelánu a doplňků. Jsou praktické a přehledné. Pro optické vyvážení kuchyně zkuste zakomponovat otevřené police i ve spodní části kuchyňské linky nebo na kuchyňském ostrově.

Kuchyně Structura

V denním provozu v kuchyni

Oblíbeným prvkem v moderních kuchyních je kombinování dvou až tří otevřených polic v řadě nad sebou. Přidržet je mohou konzoly, nebo je zapusťte rovnou do stěny. Toto řešení poskytuje dokonalý přehled o tom, co je kde uloženo. Na jednu stranu takto můžete vystavit například pěkné dózy a méně používané kuchyňské nádobí, na druhou stranu, pokud na ně umístíte často používané předměty, na ně ani nestihne sednout prach. Kuchyni v interiéru v industriálním stylu zas odlehčí kovový regál, který bude zajímavým prvkem. Zopakovat ho můžete i v jiné části interiéru. Ve spojení s klasickými horními skříňkami nebo s otevřenými policemi cíleně naruší linii kuchyně a bude dokonalým odkládacím prostorem například pro koření nebo kuchařské knihy. Oblíbené kuchyňské doplňky můžete vystavit i v úložných boxech, které vyskládáte dle svých priorit místo horních skříněk kuchyně.

Kuchyně Touch
Kuchyně Easytouch
Ať už se vám více líbí varianta s horními skříňkami, nebo s policemi, nechte si poradit od odborníků z kuchyňského studia, kteří vám pomohou optimálně využít prostor vaší kuchyně.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…