Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Kuchyňská linka, nebo plánovaná kuchyně?

Kuchyňská linka, nebo plánovaná kuchyně?

28. 12. 2021, SCONTO Nábytek
Při rekonstrukci nebo zařizování nové kuchyně máte na výběr ze dvou možností. Buď si koupíte kuchyňskou linku, nebo si necháte vyrobit kuchyni na míru. Obě varianty mají plusy i minusy, které je třeba zvážit. Rozhodnutí by se nemělo brát na lehkou váhu, a proto vám s ním rádi pomůžeme.

Kuchyňská linka pro zaneprázdněné

Nechce se vám řešit, kam z hlediska správnosti umístit kuchyňský dřez, jaká barva kuchyňské linky se hodí k různým typům kuchyňské desky nebo co je v rámci designu kuchyní momentálně moderní? Pak je pro vás jako stvořená hotová kuchyňská sestava.
Výhodou takové linky je její okamžitá dostupnost – stačí jen přijít do obchodu, ukázat prstem na model, který si vás získal, a linku můžete mít doma bez dlouhého čekání na její výrobu. Rovněž odpadá zdlouhavý proces navrhování a vybírání. To potěší zejména nerozhodné, kteří mají problém vybrat si z více variant. Kompaktní rozměry hotových kuchyňských sestav je předurčují hlavně do menších kuchyní.

I toto řešení má ovšem své nevýhody. Tou největší je, že hotový nábytek už nelze měnit a přizpůsobovat. Je to však přijatelná protihodnota za ušetřený čas a rychlý nákup bez dlouhého vybírání jednotlivých komponent.
Náš tip:
Pokud si chcete být jistí, že kuchyně bude vypadat dobře a navíc opticky neubere prostor v místnosti, vsaďte na bílou kuchyňskou linku. Jedná se o univerzální a nadčasovou barvu, kterou snadno zkombinujete s dalším zařízením kuchyně.

Jaké možnosti při výběru kuchyňských linek máte?

Kuchyňská linka se dělí na dva základní typy. Prvním jsou sektorové kuchyně, které se skládají ze samostatných skříněk. V praxi to znamená, že skříňky umíte uložit podle svých potřeb. Kombinujete je tak, jak se vám líbí a jak je to pro vás pohodlné.

Ve větší míře se u nich používají volně stojící spotřebiče. Některé sektorové kuchyně mají skříňky s pracovní deskou, což může být bohužel nevýhoda vzhledem k viditelným spojům mezi jednotlivými skříňkami. Jiné jsou bez pracovní desky, která se dokupuje samostatně ve standardizovaných rozměrech a podle potřeby se při montáži zkracuje.
Druhým typem jsou kuchyňské bloky. V tomto případě mají skříňky své pevné místo a nelze je umístit dle potřeby. Zní to jako nevýhoda, ale pro nerozhodné nebo zaneprázdněné lidi je to rychlé a jednoduché řešení situace. Po koupi nemusíte přemýšlet, jak kuchyni sestavit. V některých případech je možné dokoupit si k nim samostatné skříňky, jako například skříňku na lednici nebo potravinovou skříň. Samozřejmě, před koupí je potřeba znát rozměry místa, kam je určená, a také rozmístění přívodů vody a plynu, aby model odpovídal vašemu prostoru.
Oba typy kuchyňských linek se v porovnání s plánovanými kuchyněmi na míru vyznačují relativně omezeným výběrem skříněk a nižší až střední kvalitou použitého kování.
Věděli jste, že…
… hotové kuchyňské linky jsou jednoduché na sestavení? Po koupi to zvládnete i sami, bez pomoci odborníka.

Proč sáhnout po hotové kuchyňské lince?

 • Rychlá dostupnost,
 • desítky různých provedení,
 • jednoduché sestavení,
 • univerzálnost,
 • výběr bez nutnosti navštívit kuchyňské studio.

Plánovaná kuchyně pro detailisty

Právě kuchyně patří k nejčastějším typům nábytku, který se vyrábí na míru. U tohoto řešení můžete její funkční uspořádání přizpůsobit svým individuálním potřebám. Sami si určujete výšku pracovní plochy, hloubku skříněk a rozmístění spotřebičů. Další výhodou je maximální využití prostoru a případně i celé světlé výšky místnosti. Kuchyně na míru je tím nejlepším řešením pro ty, kteří chtějí mít linku přizpůsobenou svým požadavkům a nárokům.
 
Velkým plusem je také to, že do kuchyně na míru není problém umístit skrytá řešení, jako vestavěnou lednici s mrazákem, popelnice nebo dokonce dveře do spíže, které se tváří jako klasická vysoká skříňka. Připravte se ale na delší lhůty čekání na finální produkt.
Věděli jste, že...
... klasická nebo rohová kuchyně na míru dokáže vyřešit spoustu problémů spojených s netradičním prostorem. Může to být například snížený strop, výklenek nebo příčka zasahující do místnosti.
 

Kuchyně na míru, nazývané také plánované kuchyně, splní požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků. Vyrábějí se v závodech specializovaných na individuální zakázky. Na výběr máte z velkého množství řešení, designů a vnitřního vybavení skříněk. Kuchyně na míru ověřených značek v sobě spojují výhody vysoce kvalitní výroby, excelentních materiálů a nejkvalitnějšího kování.

Kvalita výroby a použitých materiálů se u malých řemeslníků mnohdy nedá porovnat s profesionální výrobou u velkého specialisty. Velcí výrobci mají po technické stránce promyšlená řešení, která opakovaně používají. Při správném naplánování tak odpadá riziko překvapení, že něco nefunguje, případně zjištění, že kuchyně není do detailů taková, jak jste původně chtěli.

Tento typ kuchyní má ovšem i řadu dalších výhod. Jednou z nich je i fakt, že se při jejich plánování radíte s odborníkem, který má řadu zkušeností, a tak umí navrhnout optimální řešení pro konkrétní prostor. Pokud máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem (nebo jinou místností), ve vybraných kuchyňských studiích si dokonce můžete nechat vyrobit nábytek ze stejného materiálu a barvy. Tímto způsobem si zajistíte jednotný design a ucelený vzhled interiéru.
Náš tip
Kuchyně na míru je vynikající i pro lidi s malým prostorem. Dokáže totiž využít celou výšku i šířku stěny. Tím získáte tolik úložného a pracovního místa, jak jen to v daném prostoru jde.

Proč sáhnout po kuchyňské lince na míru?

 • Unikátní design,
 • maximální využití prostoru,
 • řešení přesně podle vašich představ,
 • schopnost přizpůsobit se individuálním potřebám osob i prostoru,
 • možnost volby z množství dekorů, barev,
 • výběr z různých typů skříněk a jiného úložného systému,
 • jednodušší ladění s jinými částmi interiéru.

Stylová kuchyně pro každého

Kuchyně už dávno není jen praktickou místností, kde se vaří. Je to místo, které reprezentuje náš životní styl a esteticky nijak nezaostává za ostatními místnostmi domácnosti. Často je centrem rodinného dění, kde si rodina vedle vaření posedí, popovídá si, děti si udělají úkoly nebo si pohrají, dokud nepřijde jídlo na stůl. Důraz se tedy klade nejen na praktičnost, ale také pohodlnost a multifunkčnost zařízení. Při zvažování jednotlivých možností berte tedy v úvahu i to, co je běžné pro váš „kuchyňský“ život. Kuchyňská linka se nekupuje na rok ani na dva – vyplatí se tedy zvážit všechny plusy a minusy jednotlivých řešení, aby vám přinesla maximální užitek, komfort a zároveň udělala z kuchyně příjemné místo s tou správnou atmosférou.

Pokud ještě nemáte jasno jakou povrchovou úpravu kuchyňské linky zvolit, doporučujeme přečíst si další článek, kde se věnujeme lesklým a matným povrchům kuchyňské linky.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…