Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak čistit pohovku, abychom nepoškodili potah?

Jak čistit pohovku, abychom nepoškodili potah?

15. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Ačkoli žijeme v době, které vládne termín „bezúdržbový“, péči o nábytek se stejně nevyhneme. Minimálně proto, abychom na dlouhé roky zachovali jeho pěkný vzhled. To samé platí i o sedacích soupravách. Víte, jak je čistit?

Sedačky jsou v centru společenského dění každého domu, proto se obvykle nevyhnou drobným nehodám, jako jsou rozlité nápoje, fleky od jídla nebo stopy po dětských barvičkách. Pozornost byste ale měli věnovat především samotné údržbě, nejen „hašení požárů“. Pravidelnou péčí se výrazně zvyšuje životnost jakéhokoliv nábytku. Prvním krokem je odstranit ze sedací soupravy všechen prach, který se na ní pravidelně usazuje. Kožené sedačky a nábytek z eko kůže stačí přetřít navlhčeným hadříkem. Textilní soupravy můžete vysát vysavačem nastaveným na nízký sací výkon, abyste nepoškodili strukturu tkaniny. 

Speciální péče 

Výrobci radí, abyste kožené sedačce dopřáli alespoň jedenkrát za rok odborné čištění, tedy s použitím speciálních čisticích prostředků. Obzvlášť důležité je, abyste ji pravidelně ošetřovali přípravky na zjemnění a ochranu před prasklinami.

JAK SE STARAT O TEXTILNÍ POTAHY?

V případě sedacích souprav se způsob čištění odvíjí od typu materiálu, kterým jsou čalouněné. Textilní sedačky jsou na znečištění náchylné podobně jako oblečení, ačkoliv současné potahové materiály mají porovnatelně vyšší odolnost než v minulosti. Oblíbené je například mikrovlákno, které mnohdy vyčistíte jen obyčejnou čistou vodou, případně s použitím jemného šampónu nebo mýdla. Velkou výhodou některých sedacích souprav jsou odnímatelné potahy, které můžete svléct a vyprat v pračce nebo v čistírně.

Při kupování čisticích prostředků hledejte takové, které jsou určeny výhradně na textil a čalounění. Při čištění vždy platí zlatá zásada, že méně je více, každá potahová látka je totiž citlivá na chemikálie, jako jsou rozpouštědla, ředidla, bělidla, benzín nebo alkohol. Nepomohli byste jí ani prostřednictvím past, sprejů, olejů nebo silných čisticích prostředků s obsahem rozpouštědel. Stejně tak se nikdy nespoléhejte na sílu – přehnané drhnutí kartáčem může potah poškodit.
Sedací souprava IMOLA-SE

NÁŠ TIP


Chcete-li eliminovat starosti s údržbou, můžete si pořídit pohovku s extrémně odolnou potahovou látkou. Tuto soupravu najdete pod označením Aquaclean. Co to znamená? Že povrch sedací soupravy vyčistíte ve většině případů hravě – jen obyčejnou vodou.

Látkové sedací soupravy byste určitě neměli čistit saponátem určeným na nádobí. Může se lehko stát, že vás skvrny nebo mapy po zaschnutém jídle nejenže nezbaví, ale navíc ještě sníží efekt následného profesionálního čištění. V případě závažnějšího znečistění, například od mastnoty, oleje, vosku nebo fixů, byste měli zvážit odborné strojové čištění. S běžnými přípravky se totiž flek nebo mapa mohou zbytečně rozšířit na větší plochu.4 dobré rady

  • Pokud pohovku čistíte konkrétním přípravkem poprvé, nikdy ho nepoužijte na celou plochu. Udělejte nejdříve test na malém kousku, ideálně na takovém, který běžně není na očích, tedy například na zadní části soupravy otočené ke stěně. Pokud po čistění nedojde ke změně barvy ani struktury látky, můžete přípravek směle použít.
  • V domácnosti je dobré mít vždy po ruce kvalitní utěrky, které dobře sají, v případě nehody je jen jemně přiložte na čerstvou skvrnu, aby vpily větší část špíny.
  • Nikdy nečistěte pouze místo, na kterém se vyskytla špína – ošetřujte vždy celistvou část, například celé sedadlo nebo opěrku – předejdete tím vzniku zaschnutých okrajů.
  • Vzniknutý flek (například od kečupu) se snažte odstranit hned, jak vznikl, tedy dokud nečistota nezaschne.

JAK SI PORADIT S KŮŽÍ?

V případě kůže závisí postup čištění na jejím typu. Jinak se totiž ošetřuje broušená, pigmentovaná nebo anilinová kůže. Všeobecně se ale jedná o úžasný materiál, který si dlouhodobě zachovává svou pružnost a jemnost, je tedy relativně nenáročná na údržbu. Lehce se z ní odstraňují i fleky nebo skvrny, dokonce i ty od červeného vína – stačí vzít měkkou bavlněnou textilii navlhčenou ve vlažné vodě a dané místo ihned přetřít. Běžně dostupné čisticí prostředky by ji však mohly poškodit.
Nevěřte ani heslu: „Co je dobré pro mou pokožku, bude dobré i pro sedačku.“ I když vás mnozí budou přesvědčovat, že problém vyřeší dětský olej nebo indulona, nevěřte tomu – tato mastná kosmetika může kůži postupně znehodnotit. Prostředky na čištění kůže by měly mít neutrální pH, v opačném případě by kůže mohla změnit barvu nebo vyblednout. Pokud tedy potřebujete pýchu svého obývacího pokoje vyčistit svépomocí, kupujte výhradně přípravky, které vám doporučí samotní prodejci. Čistěte ji jemným kartáčkem, houbičkou a utěrkou z mikrovlákna. Prostředek opatrně rozetřete po povrchu, a to nejen na viditelných plochách, ale také ve skrytých záhybech.
Kožená sedací souprava EC 38

JAK OŠETŘOVAT SYNTETIKU?

Sedací souprava ROYAL
Eko kůže je jako napodobenina pravé kůže vyhledávána hlavně díky výhodné ceně a svým údržbovým vlastnostem. I v tomto případě však zapomeňte na agresivní čisticí prostředky. Nejlépe uděláte, pokud na čistění skvrn použijete jen čistou vodu v kombinaci s mýdlem. Nikdy se ji nesnažte sušit horkým vzduchem, třeba pomocí fénu, mohla by popraskat. Stejně tak ji chraňte před horkými předměty, jako je hrnek s kávou. Některých typů skvrn je nejlepší se úplně vyvarovat, protože jejich čištění je velmi obtížné, ba někdy dokonce nemožné – jde například o inkoust, fixy nebo zabarvení od nekvalitního oblečení.

ZÁVĚR

Ideální je samozřejmě zabezpečit, aby nábytek nepřišel do kontaktu se žádnou špínou nebo zbytky potravy, ale ani s lidským potem, rozličnými kosmetickými přípravky nebo dalšími nečistotami v domácnosti, které by ho mohly poškodit. Stejně tak pohovku zbytečně nevystavujte přímému slunečnímu záření, které může některé části soupravy zesvětlit. Dbejte o svůj nábytek a on se vám odmění tím, že vám bude dlouhodobě bez problémů sloužit.

Čtěte také

Ukázat další články

Regál do domácnosti: funkční doplněk, který poslouží v každé místnosti

Regál patří k multifunkčním kouskům nábytku. Jeho podoby jsou velmi rozmanité, takže ho lze využít v malých i velkých prostorách, a to v interiérech každého stylu. K…

Jak skladovat chléb a pečivo: ideální je chlebník, ale…

Chléb ani jiné druhy pečiva nepatří do lednice ani do neprodyšného plastového sáčku. Neměli byste je nechávat volně položené venku ani v chlebníku. Jak tedy skladova…