Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Jak do moderního designu obývacího pokoje včlenit černý kov?

Jak do moderního designu obývacího pokoje včlenit černý kov?

19. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Při navrhování interiéru obývacího pokoje se lidé černé barvě spíše vyhýbají. Důvodem jsou často negativní konotace, které se s touto ponurou barvou pojí. Víte ale, že kovové prvky v černé barvě dodají vašemu obýváku šmrnc? Poradíme, jak s černými kovovými doplňky správně pracovat.

Proč byste kovu měli dát šanci?

Na první pohled může kov působit chladným a odosobněným dojmem. Pokud jej ale zkombinujete se správnými barvami a materiály, propůjčí vašemu obývacímu pokoji styl a mladistvost. Jaké jsou jeho další přednosti?
  • Ohromná odolnost – kov je vysoce odolný. Na rozdíl od jiných materiálů odolává opotřebování mnohem lépe a dokáže snést i velkou zátěž. Kovové podnoží nábytku se dá při stěhování demontovat. Při opětovném sestavení se nemusíte obávat kývání nebo vrzání. Kov si své vlastnosti zachovává po dlouhou dobu.
  • Recyklovatelnost – kovové doplňky a vybavení jsou z pohledu ekologie výbornou volbou. Tento materiál je totiž 100% recyklovatelný.
  • Splynutí s interiérem – kovové prvky budou ladit s jakkoliv zařízeným interiérem. Své místo si najdou ve všech místnostech. Jsou totiž k dostání v různých barvách a povrchových úpravách. Dáte přednost černé, zlaté, stříbrné, nebo bronzové barvě? Povrch může být matný, leštěný i kartáčovaný.
  • Jednoduchá údržba – prvky z kovu se snadno udržují. Obvykle postačí jen oprášení prachovkou.

Druhy kovů aneb není kov jako kov

Bytový design zná celou řadu kovů, které se hodí nejen do obývacího pokoje, ale také do jiných prostor. Se kterými se setkáte nejčastěji?
  • Litina – je hladká na dotek. Jde o druh kovu, který se jako jeden z mála může pochlubit tepelnou vodivostí. Jde o odolný materiál, který se snadno tvaruje. Vyrábí se z ní složité konstrukce, zdobné prvky a podobně. Obvykle se používá na kovové nohy stolů a židlí.
  • Ocel – v interiérovém designu se nejčastěji používá klasická měkká a nerezová ocel. Je k dostání v různých barvách, ale nejčastější je jemně až holubově šedý tón. Ocel se v obývacím pokoji může objevit v podobě doplňků.
  • Bronz a měď – jde o měkké kovy, ze kterých se nejčastěji vyrábí dekorace. Pokud hledáte cenově dostupnější provedení, můžete sáhnout po výrobcích, které tvoří levnější kov v bronzové či měděné barvě.
  • Hliník – pro své vlastnosti se používá hlavně ve stavebnictví. Místo si ale našel také v interiéru. V interiérovém designu zaměřeném na obývací pokoje se z něj vyrábí obložení, dekorace nebo prvky nábytku.
  • Stříbro a zlato – nejčastěji se v interiéru používají pouze v podobě nátěru nebo pozlacení jiných materiálů. S těmito barvami se to nesmí příliš přehánět. Mohli byste dosáhnout nechtěného laciného vzhledu.

Černý kov nesluší jen nábytku

Moderní design obývacích pokojů často pracuje se spojením černých kovových prvků a masivu nebo materiálu s dřevěným dekorem. Zatímco hřejivého dřeva není v interiéru nikdy dost, s chladným kovem je potřeba šetřit. Pokud by kovové prvky v obývacím pokoji převažovaly, mohl by celý interiér působit chladným a neosobním dojmem. Při správném poměru ale s dřevem nebo jinými hřejivými strukturami můžete dosáhnout neobyčejně útulné až romantické atmosféry.
Kombinace kovu a dřeva je oblíbená především díky své protichůdnosti. Zatímco dřevo je považováno za teplý materiál, kov za studený. Právě proto je jejich spojení tolik atraktivní, a hodí se i do menších prostor. Kov totiž dokáže dřevo odlehčit. Místnost tedy nebude působit přeplácaným, ale spíše vzdušným dojmem. Ostatně právě kvůli vzdušnosti jsou kovové prvky tolik oblíbené, a to nejen na nábytku. Kde se nejčastěji uplatňují?

Černá podnoží nábytku

Nejčastěji se s černým kovem potkáte u konferenčních stolků, obývacích stěn, jídelních stolů nebo sedaček či židlí. Kromě toho, že je černý kov trendy, má velkou nosnost, což je právě u těchto typů nábytku důležité.

Černé kování

V nábytkářství se pojmem kování označují panty, úchytky i pojezdy. S černým kováním se můžete setkat například u dveří. Dominantní je rozetové kování, které se skládá z kliky a části pro zámek. V černé barvě je dostupné i štítkové kování, kdy jsou klika a prostor pro klíč spojeny v jeden celek. U skříní a skříněk se můžete setkat s černými panty. Zásuvky a dvířka obvykle zdobí černé úchytky z kovu.

Černé kovové konstrukce

Vzdušnosti obývacímu pokoji dodá jednoduchý kovový regál v černé barvě. Černou kovovou konstrukcí se však mohou pyšnit například i knihovny, police nebo stojany na květiny atd.

Kovová svítidla v černé barvě

Černý kovový prvek snadno vnesete do interiéru obývacího pokoje i pomocí svítidel. Zvolit můžete stojací lampy s kovovou konstrukcí. K dostání jsou také závěsná svítidla, která kombinují černý kov například s měkkým dřevem. Oblíbená jsou i kovová drátěná stínítka v černé barvě.

Černé kovové doplňky

Vzhled obývacího pokoje bez pochyby utvářejí doplňky. Jestliže v obývacím pokoji nechcete mít nábytek s kovovými prvky, můžete sem tento materiál dostat v podobě doplňků. K dostání jsou například velké kovové hodiny, stojany či držáky na květiny, různé sošky, vázy, svícny a podobně.

Jak v interiéru pracovat s černou barvou?

Černá barva může být vzrušující a dramatická. Pokud se jí ale použije moc, působí depresivně. Pamatujte, že se jedná o barvu, která pohlcuje světlo, a tak se hodí spíše do větších a světlých prostor. Do malých pokojů ji v přiměřené míře dostanete pomocí jednoduchých doplňků. Vzhledem k tomu, že se jedná o neutrální barvu, ji snadno zkombinujete s dalšími barvami a materiály.

Hledáte, čím ozvláštnit svůj obývací pokoj? Vyzkoušejte černé kovové prvky, které působí esteticky, dodají šmrnc a místnost zbytečně nezaplní.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…