Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Černá barva v interiéru – dramatická i elegantní

Černá barva v interiéru – dramatická i elegantní

06. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Chcete se s černou trefit do černého? Tato barva vyžaduje odvahu, na druhou stranu je tak univerzální, že se hodí do interiérů všech stylů. Musíte ji ale umět použít.
Černá barva v interiéru patří v poslední době mezi oblíbené spolu s minimalistickými tóny bílé nebo šedé. Má s nimi ale společného mnohem víc. Všechno jsou to totiž achromatické barvy, tedy technicky bez odstínu. Na místě je otázka, jestli je černá vlastně barvou? Není totiž součástí tradičního barevného kola, které tvoří sekundární a terciární barvy. Černá pohlcuje všechny ostatní barvy viditelného spektra. Můžeme ji tedy považovat za neutrální a ladit ji se spoustou jiných barev.

Barva, která vyvolává silné emoce

Z psychologického hlediska jde o velmi silnou barvu i kvůli jejímu kulturnímu významu. Je vnímána jako nejtmavší ze všech, i proto vyvolává silné emoce a symbolizuje tmu, noc, tajemno, temnotu, vzdor či strach, nebo dokonce zlo a smrt. Obvykle má tedy negativní konotaci a je kontrastem k bílé, tedy jakýmsi protikladem ke světlu, čistotě a dobru. Na druhou stranu bývá považována za barvu elegance, prestiže, formálnosti a moci.

Černá barva v historii lidstva

První černé pigmenty v minulosti pocházely ze spalování dřeva nebo kostí, uhelné pigmenty byly součástí jeskynních maleb například v jeskynním komplexu Lascaux ve Francii. V mnoha starověkých kulturách byla černá symbolem smrti. Ve starověkém Egyptě byl strážcem podsvětí Anubis, černý šakal.

V Řecku zase svět živých od mrtvých oddělovala černá řeka Acherón. Hádes, vládce podsvětí, seděl na trůnu z černého ebenu. V německé a ve skandinávské kultuře bohyně noci Nótt křižovala oblohu na voze taženém černým koněm a bohyně Hel, hlídající království mrtvých, měla černou a červenou kůži.

V raném středověku černá barva představovala zlo. Na obrazech z tohoto období ji najdeme v podobě ďáblů a démonů (ti později dostali červenou barvu). Obrat nastal ve 14. století i díky výrobě kvalitních černých barev. Na oděvech ji začali nosit soudci a představitelé vlády, aby je oddělovala od světlých barev boháčů nebo fádních barev nižší třídy.

Ve viktoriánském období se černá spojovala se smutkem – známým příkladem je královna Viktorie, která nosila černou barvu po smrti svého milovaného manžela, prince Alberta, ještě dalších 40 let až do své smrti. Do světa módy černou barvu povýšila ve 20. letech 20. století Coco Chanel. V 50. letech se stala zase symbolem rebelie pro různé subkultury.

Dramatická i elegantní

Přestože byste to možná neřekli, i černá barva má své odstíny. Díky nim dokáže působit dramaticky i elegantně. Když ji smícháte s malým množstvím jiných barev, jako azurová nebo purpurová, dostane jemně odlišný charakter a vznikne studený, nebo teplý odstín. V souvislosti s černou známe například odstíny jako onyxová černá, která je pojmenována podle minerálu onyx, dále odstín černé uhlí nebo eben spojovaný se dřevem.
Věděli jste, že?

Za nejčernější barvu na světě je považován odstín vantablack. Vytvořili ho vědci z Massachusettského technologického institutu a je prý desetkrát tmavší než jakákoli černá barva, kterou jsme dosud znali. Je to také proto, že materiál s touto barvou pohlcuje až 99,995 % přicházejícího světla.

Černá barva v interiéru

Při kombinování barev je černá obzvlášť působivá ve spojení s kontrastními nebo neutrálními barvami, například bílou. Duo černá-bílá v geometrických vzorech působí nadčasově. V interiérovém designu bude černá působit více příjemně v kombinaci s jemnou růžovou, tmavomodrou nebo pastelovou žlutou. Pamatujte, že přestože je neutrální, dokáže převzít některé rysy barev, s kterými ji spojíte, což vytváří osobitou estetiku.
Například duo modrá a černá vytváří uklidňující schéma, zatímco v kombinaci s červenou vznikne energií nabitý prostor. Romantické růžové dodá punkový nádech, ale ve spojení se žlutou připomíná varovné zbarvení vosy a okamžitě upoutá pohled. Zajímavá monochromatická paleta vznikne v interiéru, kde je použitá černá barva a různé odstíny šedé.

Tipy na použití černé v interiéru

  • V běžném interiéru se černá nedoporučuje jako hlavní barva, je ale dobrou volbou jako doplňková.
  • V závislosti na funkci interiéru ji můžete použít i jako obklad na některou ze stěn, která bude akcentem a prostoru dodá dynamiku. Zajímavě bude působit i černý strop.
  • Černá může být akcentem v kuchyni, a to na nohách jídelního stolu, v podobě židlí, případně černého kuchyňského stolu. Moderně působí černé spodní skříňky kuchyňské linky například v kombinaci s dřevodekorem nebo šedou barvou na horních skříňkách.

  • V obýváku se osvědčí v podobě černých rámů obrazů na stěně, polštářů nebo jako černý příruční nebo konferenční stolek.
  • U černého nábytku pozor na prach – nábytkové kusy budou sice krásnou dominantou nebo akcentem prostoru, ale více než nábytek jiných barev vyžaduje pravidelnou a častou údržbu.
  • Odvážně bude působit cihla natřená načerno nebo černá barva na zdi. Na malých plochách nebude působit depresivně, ale jako akcent přitáhne zrak na správné místo. Zároveň nechá vyniknout bledý nábytek.

Čtěte také

Ukázat další články

7+1 rad, jak na stylovou předsíň

Prostor, který spatříme jako první, když vstoupíme do jakéhokoli bytu či domu, hraje mnohem důležitější roli, než si možná myslíme. Nejde jen o čtvereční metry, kde …

Jak složit ubrousky na velikonoční stůl

S velikonočními svátky se neodmyslitelně pojí i dobré jídlo. Požitek z něj, jak je dobře známo, umocňuje pěkně prostřený stůl. Tradičním, praktickým a zároveň ozdobn…