Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak sladit podlahu s nábytkem

Jak sladit podlahu s nábytkem

09. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Podlaha je nezbytný základ každého interiéru, který dotváří jako celek. Do značné míry určuje jeho styl a formuje atmosféru. Nepřímo může mít vliv i na náladu a pocity obyvatel. Výběr přitom komplikuje množství dostupných materiálů a dekorů a také požadavky kladené na kvalitu povrchu a vzhled podlahy. Z jakých základních druhů krytin máme na výběr a jak sladit podlahu k nábytku?
Pokud se pouštíte do výběru podlahové krytiny, v první řadě je potřeba si určit její druh. Je vám více sympatická keramická, dřevěná, laminátová, nebo vinylová podlaha? Který povrch vám vyhovuje vzhledově, pocitově, ale také vlastnostmi materiálu? Kromě toho je třeba vzít do úvahy, v jaké místnosti se bude krytina nacházet, nároky na kvalitu, odolnost vůči zatížení a poškození i způsob údržby.

Druh podlahové krytiny

Keramická dlažba je určitě vhodnou volbou do větších a otevřených prostor. Působí chladněji, ale zároveň elegantně. Oproti jiným povrchům je stálejší a odolnější vůči oděrům či jiným mechanickým poškozením. Vyznačuje se velmi snadnou údržbou. Jelikož má velmi dobré předávání tepla, je vhodná i pro podlahové topení. Plusem keramické podlahy je také výběr mezi lesklým a matným povrchem. Dlažbu se doporučuje používat pouze v denní části interiéru, kde její dobré povrchové vlastnosti pro údržbu ocení asi každý. V noční části domu jako ložnice a dětský pokoj se tato dlažba nedoporučuje kvůli pocitu pohodlí a tepla.
Dřevěná podlaha je považována za nejoblíbenější přírodní materiál. Nejenže vyvolává pozitivní pocity, ale má také výborné tepelné a izolační vlastnosti. Působí elegantně díky své nepravidelné kresbě a struktuře, interiéru přitom dodává hřejivý a útulný charakter. Tento druh krytiny je o něco náchylnější k poškození, ale zato jde snadno opravit jednoduchým přebroušením a nově ošetřit ochranným olejem nebo lakem. Dřevěná podlaha se nedoporučuje do vstupních prostor interiéru, kde je největší riziko, že podlaha přijde do styku s vodou a nečistotami z exteriéru. Jak se starat o parketovou podlahu jsme pro vás sepsali v dalším článku.
Laminátová podlaha je považována za nejčastější a nejvhodnější výběr, co se týče poměru kvality a ceny. Designově umí dokonale imitovat dřevěnou podlahu. Sestává z více vrstev, přičemž vrchní vrstvy určují její vzhled a odolnost vůči oděru. Výhodou takového druhu podlahy je jednoduché kladení. Podobně jako dřevěná, tak ani laminátová podlaha není vhodná do vlhkých prostor nebo na místa, kde je častý a velký kontakt s vodou.
Vinylová podlaha je považována za velmi kvalitní a trvanlivou podlahovou krytinu. Poskytuje širokou škálu vzorů, barev, textur a také rozměrů. Tak jako laminátová podlaha, i vinylová se vyznačuje poměrně jednoduchou pokládkou. U této podlahy však musí být důkladně rovný povrch, jinak pocítíte i malé nerovnosti na podlaze a v neposlední řadě podlahu používáním poškodíte. Výhodou podlahy je, že je vysoce odolná a její použití je vhodné také do vstupních nebo vlhkých prostor. Povrch podlahy je poměrně teplý a měkký, což jistě uvítají rodiny s dětmi.

Jak sladit nábytek?

Celkovým laděním podlahy s nábytkem vytváříte atmosféru místnosti. Když si navrhujete a zařizujete své interiéry, už máte nějakou představu o tom, jak bude asi vypadat. Proto k němu ladíte také podlahu. Ale co když takovou možnost nemáte, protože jste si koupili nemovitost, kde už je podlaha její součástí a do nové investovat nechcete? V tomto případě musíte interiér ladit k podlaze.

První dobrou zprávou je, že nabídka nábytku na trhu je široká, co se materiálů i barevnosti týče. Tou druhou je, že už dávno neplatí, že všechno musí být z jednoho materiálu nebo barvy. Dokonce i ladění stejného dřeva nebo dřevodekoru na podlaze i nábytku může v prostoru působit nudně a monotónně. Přestože se často setkáváme s takovým laděním v přesvědčení majitelů, že tímto nic nezkazí a interiér bude zároveň působit vkusně, pravdou je, že v tomto případě spolu může vše splynout a ztratit kouzlo a originalitu. Naopak mícháním více povrchů a tónů prostor nabude jisté hloubky a nechá vyniknout šarmu a jedinečnosti jednotlivých prvků. Interiér bude zajímavější a hravější.
Je však důležité sladit jednotlivé tóny a podtóny, které se vzájemně ovlivňují a měly by se sebou spolupracovat. Každý podtón podlahy – teplý, studený nebo neutrální – určuje její charakteristiku. Pokud má podlaha teplý žlutý nebo oranžový podtón, pak je potřeba i nábytek ladit v podobných teplých podtónech. Ke chladným podtónům podlahy se hodí spíše nábytky v šedých odstínech. Za takové neutrální podtóny jsou považovány béžové barvy a vzhled bez jakéhokoli zásadního zabarvení. Ale pozor, podtóny nediktují tmavost nebo světlost podlahy.
Odstíny podlahy určují, zda jsou světlé, nebo tmavé. A jak vybrat nábytek ke světlé nebo tmavé podlaze? Máte-li tmavou podlahu, je vhodné interiér zařídit světlejším nábytkem a naopak. Jedná se o vyvážení tmavých tónů světlejšími, čímž se vytvoří jakási harmonie a také hloubka prostoru. Pokud by nenastala taková harmonie, může se stát, že interiér bude celý tmavý, čímž bude působit „těžce“. Stačí vybrat nábytek jen o pár odstínů světlejší a tomuto nedostatku se vyhnete. U světlého interiéru to až tak závažný problém není. Naopak, pokud máte tmavou místnost, světlá podlaha a světlý nábytek se určitě doporučují.
Světlá podlaha a světlý nábytek udržují interiér vzdušný a světlý. Světlé odstíny obecně působí nenuceně a příjemně. Při takové světlé kombinaci je určitě potřeba používat o pár stupňů odlišné odstíny, aby prostor působil zajímavěji. V takovém případě se také doporučuje například použití výraznějšího koberce, který celkovou „světlou“ kompozici rozbije.
Kombinací a laděním podlahy s nábytkem můžete vytvořit teplý i chladný interiér. Nemusíte se držet jednoho materiálu nebo barvy, vytvořte si prostor vám blízký. Stačí se držet pár základních pravidel a při zařizování se určitě nic nezkazí.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…