Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Jak udržovat domácnost čistou a neztrácet zbytečně moc času

Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak udržovat domácnost čistou a neztrácet zbytečně moc času
Uklízení je běžnou součástí života. Ale i velkým „žroutem“ času. Náš rychlokurz uklízení se vám hodí během každodenní pravidelné údržby i před nečekanou návštěvou. S těmito čtyřmi tipy bude vaše domácnost vypadat stále čistá.

PLÁNUJTE

Každý den si vyčleňte čas na jednu aktivitu, které se budete věnovat důkladně a hloubkově. V jeden den vyperte prádlo, druhý se věnujte utírání prachu v celé domácnosti, následující umyjte všechny podlahy, další si vyhraďte na čištění sanity… Vyhnete se tak velkému čištění během víkendů, které umí zabrat celé hodiny. Své uklízení si můžete i naplánovat předem podle toho, jaké budou vaše ostatní aktivity během dne. Samozřejmě existují činnosti, kterým je potřeba se věnovat na denní bázi, ať už je to umývání nádobí, nebo vysávání, hlavně pokud máte malé děti nebo zvířátka v domácnosti.
Jak udržovat domácnost čistou a neztrácet zbytečně moc času
Plánování pomůže i tehdy, kdy je ve vás ještě stále zakořeněná povinnost tradičního velkého jarního nebo předsvátečního uklízení. Tento zvyk pro mnohé z nás znamená stres, kterému se je lehké vyhnout, pokud domácnost udržujeme čistou průběžně a jednotlivé, hlavně náročnější aktivity, jako tepování koberců, sedačky nebo umývání oken, děláme postupně, ne „nárazově“ před svátky.

PŘIJMĚTE POMOCNOU RUKU

Péče o domácnost umí zabrat hodně času, hlavně pokud leží na ramenou jediné osoby. Zapojte do domácích prací i ostatní členy rodiny. Časy, kdy se o domácnost staraly výhradně ženy a muži ji zabezpečovali jen finančně, jsou dávno pryč. Méně náročné úlohy, jako vynesení smetí nebo utření prachu, zvládnou i děti. Podle výzkumů na Kalifornské univerzitě jim tím dokonce pomůžete – děti, které častěji pomáhaly v domácnosti, se považovaly za šťastnější v porovnání s vrstevníky. Pokud děti nebo partnera nemáte, nestyďte se najmout si na uklízení placenou výpomoc. Nemusíte jí přitom svěřit vše – někdy pomůže už jen to, že se zbavíte jedné náročnější činnosti, jakou je například umývání oken.
Jak udržovat domácnost čistou a neztrácet zbytečně moc času

NEZTRÁCEJTE ČAS

Rychlé uklízení má jednoduché pravidlo: Nepřítelem pořádku jsou předměty, které nejsou na svém místě nebo jsou jen tak volně položené všem na očích – například časopisy na stole, nádobí a hrnce v kuchyni, hračky rozházené po pokoji nebo oblečení přehozené přes křeslo a židli. Vezměte si koš na prádlo (nebo jinou velkou nádobu, která se dobře nosí) a umístěte do něj vše, co není na svém místě. Po rychlé obchůzce po domácnosti dejte předměty na své místo, nebo je úplně odkliďte (například staré noviny). Už jen tímto jednoduchým krokem vnesete do domácnosti dojem uspořádanosti a pořádku.

Myslete také na to, že o čas přicházíme často i opožděným řešením věcí. Pokud se vám například na sedačku podaří vylít víno, okamžitým zásahem ho odstraníte s největší pravděpodobností snadno během pár minut. Pokud se však rozhodnete nechat to tak a vyčistit sedačku až druhý den, čištění čalounění se „zažraným“ a zaschnutým vínem budete muset určitě věnovat podstatně více času.

Jak udržovat domácnost čistou a neztrácet zbytečně moc času

BUĎTE MODERNÍ

Technologie změnily naše životy ve všech oblastech. Podle průzkumu Currys PC World se dnes díky nim věnujeme domácím pracím během celého týdne až o 55 hodin méně v porovnání s 50. lety 20. století. Myčky, pračky, sušičky se staly běžnou součástí domácností. Život však umí zjednodušit i robotické vysavače a mopy, které udrží domácnost čistou, zatímco jste v práci nebo mimo domov. Zdatně jim sekundují parní čističe a robotické čističe oken, které šetří čas a posouvají uklízení na novou úroveň. Nebojte se technologií a ušetřený čas raději věnujte společným chvílím s rodinou a přáteli.
Jak udržovat domácnost čistou a neztrácet zbytečně moc času
 

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy ne…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací