Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit byt levně aneb 4 kroky, jak neutratit více, než je nutné

Jak zařídit byt levně aneb 4 kroky, jak neutratit více, než je nutné

09. 05. 2022, SCONTO Nábytek
Plánujete se osamostatnit, čeká vás předělávka, stavíte nebo kupujete nový byt? U všech těchto životních momentů nastává otázka – jak zařídit nové bydlení? Ceny nemovitostí neustále rostou, s pronájmem bytu to také není nejjednodušší a na vybavení nezbývá tolik financí, jako bychom chtěli. Poradíme vám, jak zařídit váš domov levně, a přesto stylově, respektive tak, abyste neutratili více, než je nutné.

1. Plánujte si rozpočet

Hned v začátku je nejlepší si určit, kolik financí můžete vyčlenit na zařízení vašeho příbytku. Sedněte si a naplánujte si rozpočet. Na úvod si udělejte seznam, co všechno budete potřebovat. Jděte podle místností. Začněte největšími kusy nábytku, spotřebiči a postupně přejděte až k doplňkům. Rozdělte si finance na základní zařízení, bez kterého neumíte fungovat, a část financí odložte stranou na dekorace a doplňky, které nejsou nezbytné, ale váš domov zútulní a zkrášlí.
TIP: Vizualizujte
Na papír si udělejte nákres půdorysu vaší nemovitosti. Věci ze seznamu si do něj nakreslete, abyste si uměli lépe představit, jak bude nábytek rozmístěn. Uvidíte tak, kde vám něco chybí, na co jste možná zapomněli. Na podobné nákresy existují i různé programy, kde si můžete provést 3D vizualizaci vašeho bytu.
Když už víte, co všechno budete potřebovat, začíná průzkum cen. Otevřete prohlížeč a prohlédněte si internetovou nabídku. Jeden druh nábytku seženete v různých cenových relacích. Někdy narazíte i na stejné kusy nábytku za diametrálně odlišné ceny. Právě proto je průzkum trhu jednou z nejdůležitějších rad pro každého, kdo chce ušetřit.
 
Výborným pomocníkem jsou vyhledávače, kde na jednom místě naleznete nabídku z více e-shopů a značek. Můžete si tak porovnat různé druhy zboží a podle preferencí vyselektovat ten, který odpovídá vašim cenovým možnostem.

2. Držte se seznamu

Rada nad zlato. Každý z nás to zná, jdeme do supermarketu se seznamem pěti potravin, které nám doma chybí, a odjíždíme se dvěma plnými taškami. Držet se seznamu je klíč k šetření vašich peněz. Pokud se ho nebudete držet, velmi snadno se můžete dostat do situace, kdy zjistíte, že váš rozpočet nepokryje veškeré náklady a koupě zařízení se zbytečně prodraží.

3. Vybírejte si cenově dostupné materiály

Při výběru zařízení nám záleží na materiálu, z kterého je vyrobeno. Už dávno ale neplatí, že kvalitní materiály musí být nutně drahé. Dnes na trhu naleznete kvalitu za dobrou cenu. Pokud vám to finance nedovolí, nemusíte například sahat po jídelním stole (nebo jiném nábytku) z masivního dřeva, vyberte si stůl z kompozitu.
TIP: Čím nahradit masivní dřevo?
Obvyklou náhražkou za masivní dřevo je například laminovaný a lakovaný dřevěný materiál nebo MDF desky. Tyto kompozitní materiály se vyznačují pevností, různými možnostmi povrchové úpravy a dlouhou životností.
Stejně můžete postupovat i u dalších materiálů. Luxusní, ale drahou kůži skvěle nahradíte textilem, sklo zase plastem, keramiku polyresinem atp. Neznamená to přitom automaticky se vzdát kvality a krásy. Současné alternativy bývají často k nerozeznání od materiálů, které imitují, a přitom mají i velmi dobrou životnost. Široký výběr materiálů a nové technologie dávají spotřebiteli možnost zařídit si domov v normální ceně, a přece designově.

4. Kupujte v akcích

Kdo nemá rád akce? Těžko věřit, že by se někdo takový našel. Akce, slevy a sezónní či mezisezónní výprodeje jsou ideální způsob, jak ušetřit. Hlavně u velkých nábytků, jako jsou skříně, sedačky, postele nebo kuchyňské linky, pro vás mohou akce být hotovou výhrou – lze je totiž zakoupit často i s více než 50% slevou. Do výprodeje se přitom dostávají i luxusní, vysoce kvalitní produkty, jejichž koupě v akci je mimořádně výhodná investice.
 
Cestou k šetření je také využívání množstevních slev. Setkáváme se s nimi zejména u doplňků, dekorací či výbavy domácnosti. Například, když koupíte dva ručníky a třetí máte zdarma. V neposlední řadě doporučujeme sledovat letáky a odebírat novinky na e-mailovou adresu – tak se vždy dozvíte o aktuálním výprodeji nebo probíhajících akcích. Dostat se takto můžete i k různým slevovým kuponům.
TIP: Filtrujte
Ve Sconto nábytku nemusíte čekat na ohlášení výprodeje, můžete si jednoduše vyfiltrovat produkty ve slevě. Potřebujete novou manželskou postel? Vyhledejte postel a označte ve filtru sekce Akce, Cenový HIT a Výprodej, kde vždy najdete produkty za nejlepší ceny.

Vyhraďte si dostatek času

Už sepisujete seznam, otevíráte prohlížeč a začínáte průzkum cen materiálů? Vybírejte rozumně – nadčasové barvy, vzory, které vás neomrzí a budou dlouho sloužit. Držte se seznamu, který si sepíšete na začátku, a sledujte slevy. Zařídit si domov nemusí být drahé, věnujete-li tomu svůj čas. A když už jsme u toho času – čím více si ho na zařízení domova vyhradíte, tím více můžete ušetřit. Hledání toho pravého nábytku za přiměřenou cenu vyžaduje trpělivost. Nechtějte vše zařídit za týden. Málo času obvykle znamená hodně kompromisů (cenových i designových) a hodně kompromisů nakonec vede k nespokojenosti.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…