Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit moderní dětský pokoj, ze kterého dítko nevyroste?

Jak zařídit moderní dětský pokoj, ze kterého dítko nevyroste?

06. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Zařizování moderního dětského pokoje přímo vyzývá k tomu, abyste se kreativně vyřádili. Jenže pozor na to! Ani nemrknete a z vašeho miminka bude batole, školák a dospívající teenager. Abyste nemuseli každou chvíli místnost znovu kompletně zařizovat, vyplatí se dětský pokoj zařídit nadčasově, ale moderně. Věku a zálibám dětí jej snadno přizpůsobíte pomocí doplňků. Jak by měl moderní pokojíček vypadat?

Barevná paleta, na které převládají neutrální tóny

Vybírat barvy podle pohlaví a zažitých představ, že modrá je barva klučičí a růžová holčičí, je dávno passé. Malování je finančně i časově celkem náročná záležitost, a proto se vyplatí vybrat neutrální světlé barvy, které se hodí jak pro kluka, tak pro holku, a navíc budou trendy několik let bez ohledu na věk vašeho dítka. Pokud budete muset malovat, tak leda proto, že se na stěnách objeví umělecké kousky vytvořené pastelkami nebo barvami vašich dětí. K neutrálním barvám, které se hodí do moderního pokoje pro holku i kluka, se řadí například šedá, bílá, krémová a pastelové odstíny.

To, že zvolíte neutrální barvy, však neznamená, že pokojíček bude nudný. Pestrost a hravost do něj vnesete pomocí doplňků, které snadno vyměníte a pokoj tak přizpůsobíte věku nebo zálibám svého potomka. Platí pravidlo, že čím menší pokoj je, tím světlejší barvy by se v něm měly objevovat.

Jak barvy kombinují designéři?

Moderní dětské pokoje by neměly připomínat barevný cirkus. Pestré a neladící barvy by děti mohly vnímat jako rušivé, a to jak při odpočinku, tak později při učení. Tóny by spolu měly ladit. Jak toho dosáhnout? Řiďte se pravidlem designérů 60–30–10.
 • 60 % – základní barva v pokoji převládá. Měla by se objevit na podlaze a většině výmalby.
 • 30 % – doplňkovou barvou může být vymalovaná jedna stěna a může se objevit na velkých či malých kusech moderního nábytku do dětského pokoje.
 • 10 % – akcentující barva se objevuje na doplňcích, které jednoduše vyměníte. Typicky se jedná o dekorace, textilie a doplňky.

Moderní nábytek do dětského pokoje

Pokojíček, který bude připomínat nějakou pohádku, děti z počátku nadchne, jenže se brzy omrzí. Až budou děti starší, budou se stydět do „miminkovského“ pokoje přivést kamarády. S tím, jak děti rostou, se mění funkčnost i vzhled pokoje.

Proto se vyplatí investovat do základu a obměňovat pouze doplňky. Myslete dopředu a moderní dětský pokojíček vybavte nadčasovým nábytkem, který se bude líbit nejen školáčkům, ale také studentům. Vsaďte na dětské nábytkové programy, ze kterých si můžete pokojíček poskládat na míru.

Programy tvoří bohatá nabídka jednotlivých kousků nábytku, a vy tak vybavení jednoduše přizpůsobíte potřebám dítěte. Nábytek má stejný design; když tedy budete k posteli potřebovat pořídit knihovnu, jednoduše spolu tyto kousky sladíte.

Barevnost a dekory rostoucího nábytku

Moderní nábytek do dětského pokoje, který nepodléhá výdobytkům designových trendů, je nejčastěji bílý, krémový, šedý, antracitový. Oblíbené jsou také barevné kombinace, které oživuje dekor dřeva. Nábytek v dekoru dřeva je vyhledávaný pro svoji nadčasovost. Kromě toho pokoj zútulňuje a vyvolává pocit tepla. Nejoblíbenější barevné kombinace jsou:
 • šedá a bílá,
 • bílá a dřevo,
 • bílá, šedá, dřevo,
 • antracit a dřevo.

Nábytek klasických rozměrů

Pokoj, který roste s dítětem, byste měli vybavit nábytkem klasických velikostí. Jakmile miminko odroste z postýlky, pořiďte mu klasickou postel o velikosti 90 × 200 cm, ideálně s vyměnitelnou matrací. Samozřejmě v pokoji nesmí chybět šatní skříň, stůl a židle.

Pokoj můžete vybavit klasickým stolem s pevnou výškou 75 cm a pracovní deskou o velikosti 120 × 60 cm. Malým dětem poskytne dostatek místa pro kreativní tvoření, školákům na počítač a učení. Zvolit můžete i výškově nastavitelný stůl.

Několik praktických tipů

O barevnosti, rozměrech a dekorech už máte jasno. Teď už jen vybrat doplňky, které můžete jednoduše měnit podle toho, jak dítě roste.
 • Nálepky – neutrální nábytek snadno přizpůsobíte věku nebo zálibám svých dětí. Můžete jej vyšperkovat speciálními samolepkami s obrázky zvířat, sportovců nebo pohádkových postaviček. Samolepky na nábytku nezanechávají žádné stopy.
 • Úchytky – malé děti si zamilují barevné úchytky na nábytku, které mohou mít třeba tvar zvířátek. Dospívající ocení trendy vintage keramické úchytky.
 • Pohovka – pokud je v pokoji dostatek prostoru, doplňte jej praktickou pohovkou. Dětem poskytne místo pro lenošení a jejich kamarádům lůžko na spaní. Sáhnout můžete po výrazné barvě a z pohovky udělat solitéra pokoje.
 • Kusový koberec – do dětského pokoje jsou nejlepší dřevěné, korkové nebo vinylové podlahy, které jsou teplé. Malým dětem pokojíček ozvláštněte hravým kobercem například s motivem silnic, školáčkům se bude líbit motiv zvířátka a teenageři ocení jednobarevný koberec s vyšším vlasem.
Přestože zařizování moderního dětského pokoje bude zejména ve vaší režii, nechte prostor i dětem. Ať si ony vyberou doplňky a obrázky. O to více budou své království milovat.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…