Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Jednobarevná je nudná? Pár tipů, jak vymalovat stěnu

Jednobarevná je nudná? Pár tipů, jak vymalovat stěnu

29. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Chystáte se vymalovat obývací pokoj nebo ložnici a jednobarevné stěny vám připadají nudné? Svému bydlení dodáte šmrnc díky těmto malířským technikám s výrazným efektem, které zvládnete i svépomocí.

OMBRÉ


Není to tak dávno, co ombré efekt dobyl nejen svět módy, ale také účesů nebo úpravy nehtů. Tato technika přitom pochází ještě z 19. století z Francie, kde se využívala při barvení látek. Jejím principem je postupné prolínání odstínů jedné barvy od nejsvětlejšího po nejtmavší, případně prolínání vícerých kontrastních barev, které spolu harmonizují. Ombré technika si našla své místo i v interiérovém designu. Můžete ji využít při malování stěny a opticky tím prodloužit nebo zkrátit výšku místnosti.
Jednobarevná je nudná? Pár tipů, jak vymalovat stěnu

Jak na to? 

Dokonalého výsledku stupňování intenzity barvy na stěně dosáhnete pečlivým výběrem barevných tónů. Z oblíbené barvy si kupte tři odstíny -- světlý, středně tmavý a tmavý. Na celý povrch stěny naneste malířským válečkem nejsvětlejší barvu. Po jejím zaschnutí aplikujte na spodní část stěny nejtmavší odstín v podobě silného vodorovného pásu. V dalším kroku smíchejte středně tmavý a tmavý odstín a natřete ním další část stěny směrem nahoru. Poslední sekce stěny bude nést středně tmavý odstín vybrané barvy. Nakonec zatřete místa přechodů štětcem, houbičkou nebo rozprašovačem, aby nebyly viditelné ostré hranice a odstíny se prolínaly, nebo můžete opatrně použít mix dvou sousedních barev.

FAUX PAINTING


Tento pojem zahrnuje skupinu malířských technik, pomocí kterých vznikají na stěně strukturované efekty s použitím pomůcek jako štětec, váleček, houba, kousek látky, noviny… Patří sem tupování, tedy šmouhatý vzhled dosažený tupovacím štětcem, které je oblíbené ve středomořských krajinách. Trochu více zručnosti už vyžaduje batikování stěny kusem látky nebo pokrčenými novinami. Efekt tkaniny na stěně zase vytvoří česání pomocí štětce s tvrdými štětinami.
Jednobarevná je nudná? Pár tipů, jak vymalovat stěnu

Jak na to? 

U většiny těchto technik je vyžadováno míchání barev s vodou nebo emulzním prostředkem. Během tupování si dávejte pozor, abyste štětec přitláčeli na stěnu pomalu a kolmo. Po každém otlačení ho utřete dosucha. Batikování má dvě alternativy – buď na suchou stěnu otlačujete vyždímanou látku namočenou v akrylátové barvě, nebo na stěnu nanášíte barvu, kterou odebíráte suchou houbičkou. Česání je zase malířská technika, která se dělá štětcem nebo zubatou špachtlí do vlhké barvy. Dělejte ním krátké oblé pohyby, které se budou navzájem překrývat.

BENÁTSKÝ ŠTUK


Tato štukatérská technika vznikla v Itálii. Jednoduše řečeno, je to více vrstev omítky, která se nanáší špachtlí. Výsledkem je dokonalá imitace mramoru s efektem různého povrchu – saténového, lesklého nebo intenzivně lesklého. Na benátském štuku se nedrží prach a lehce se umývá, proto je s vrstvou speciálního vosku vhodný také do kuchyněkoupelny nebo sauny, kde nahradí keramické obklady.
Jednobarevná je nudná? Pár tipů, jak vymalovat stěnu

Jak na to? 

Na vytvoření benátského štuku je potřeba zakoupit si akrylátový penetrační prostředek na vyrovnání savosti a zpevnění podkladu před aplikací, dále samotný benátský štuk, který je vlastně tenkovrstvou barvou, tónovací pigment ve zvoleném barevném odstínu a impregnační vosk na ochranu povrchu. Reliéfní struktury dosáhnete nanášením štuku špachtlí v různých směrech. Přebytečnou hmotu po zaschnutí odstraňte, případně zabruste velmi jemným smirkovým papírem. Po dokonalém zaschnutí naneste barevný štuk v jedné až dvou vrstvách. Poslední vrstvu po zaschnutí zabruste a dokonale vyleštěte krouživými pohyby ocelovou špachtlí. Pro dosažení voděodolnosti nakonec aplikujte vosk.

VZORY


Jak vymalovat stěnu, pokud toužíte po vzorech? Bez komplikovaného vyměřování a lepení tapet dosáhnete žádoucího efektu díky malířským válečkům a šablonám. Vzorované válečky upadly v posledních desetiletích v nemilost, pokud je ale použijete jen na jednu stěnu, a ne v celé místnosti, budou působit stylově a nemusíte se bát vzhledu socialistického retro obývacího pokoje. Na vymalování dominantní stěny se hodí i šablony na stěnu. Jsou vyrobené z pružného plastu a můžete je použít opakovaně.
Jednobarevná je nudná? Pár tipů, jak vymalovat stěnu

Jak na to? 

Aby vám váleček během práce neklouzal, tlačte na něj rovnoměrně, natrénovat si to můžete na papíru. Každý druhý pás vzoru by měl být pootočený o půl otáčky. Zajistíte to tím, že si na čistý váleček uděláte perem značky na viditelné místo. Celistvého vzoru na stěně dosáhnete tak, že vždy navážete na kresbu předchozího pásu a jemně do něj zajedete. Pokud se rozhodnete pro šablonu, na stěnu ji přichytíte oboustrannou lepicí páskou. Pěnovým válečkem namočeným v barvě přejíždějte přes šablonu, aby se vzor otlačil, ne ale příliš silně, aby se barva nedostala po okraje šablony. Pokud máte vzor, který se opakuje, začínáte malovat vždy odshora.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…