Ve čtvrtek 28.9.2023 budou naše obchodní domy zavřené.

Retro pohovky

Retro pohovky jsou velkým hitem současného nábytkového designu. Nemusí však automaticky jít o starší renovovaný kousek. Mnozí výrobci přinášejí na trh pohovky ve stylu, který byl moderní před několika desetiletími. Jejich nadčasový vzhled se snoubís moderními materiály a několika přídavnými funkcemi. Číst dál
Dostupnost
Vyberte prodejny Vyberte prodejny
Cena

Retro pohovky do vašeho domova

Termínem retro nábytek označujeme veškerý mobiliář, který byl populární před několika dekádami a ukrývá v sobě nádech nostalgie. Nese znaky popkultury, někdejší módy a grafického designu. A přestože je dnes kulturně zastaralý, z hlediska stylu je aktuálně velmi trendový a žádaný. Obvykle sem zahrnujeme nábytek, který vznikl v období 50. až 80. let minulého století, ale také nábytek, který se podle tohoto stylu vyrábí taky v současnosti.  

Co bylo typické pro nábytek z předchozí éry? 

Nábytek z 50. let charakterizovaly uhlazenější a štíhlejší linie doplněné výraznými barevnými grafikami a tapetami a novými moderními materiály, jako například překližka, plast, vinyl a chrom. V 60. letech se přidaly inovace ve formě plastového nábytku odlévaného v jednom kuse a zářivé, často geometrické, až psychedelické vzorky. V 70. letech nábytek získal na objemu, v módě byly zavalitější kousky a zemité tóny, jako avokádová, barva obilí, oranžová a hnědá. Samostatnou kapitolou je skandinávský styl, který ve velké míře čerpá z bohaté designérské tradice druhé poloviny 20. století.  
 

Jak poznáte současné retro pohovky? 

Retro pohovky, které můžete vidět taky v současné nabídce prodejců nábytku, mají obvykle jemné pastelové barvy nebo odstíny bílé, šedé, antracitové a černé, které se objevují zejména na kouscích ve skandinávském stylu. Takový nábytek má často jednoduché tvary a méně nápadnou podstavu - sedací část nebo čalouněná "skořápka" často stojí na subtilních nožičkách z bukového nebo jiného dřeva, případně z pevného kovu. Typické bývá i výrazné prošívání zádové opěrky.  

Není potřeba hledat v bazarech 

Pohovku v retro stylu nemusíte náročně hledat na bleších trzích či speciálních zahraničních stránkách. Takový kousek v moderní podobě si můžete zakoupit také u nás. Výhodou je, že nemusíte strávit čas náročnou renovací, která může být poměrně zdlouhavá i drahá. Dalším plusem jsou šikovné funkce, jako například úložný prostor či rozkládání do lůžka.  
Bonusem hotové retro pohovky je nejen kvalitní provedení, ale i delší životnost, odolné čalounění a v neposlední řadě i pohodlné sezení, které může být tvořeno například pružinovým jádrem v kombinaci s polyuretanovou pěnou. Takové pohovky mají často celočalouněné záda, takže je klidně můžete umístit i do prostoru. Některé jsou dokonce koncipovány jako jednoduché čalouněné "lavice" bez bočních područek.  
 

Kam je umístit? 

Retro pohovky jsou zařazeny k menšímu sedacímu nábytku, společnost vám proto udělají v obývacím pokoji, ale také v dětském pokoji, pracovně či jako doplňkové sezení v hale či společenské místnosti. Přitom není nezbytné, abyste celou místnost zařídili v retro stylu. Takové pohovky se budou vyjímat v eklektických interiérech, ve kterých se snoubí kombinace různých stylů, protože si stejně dobře "rozumí" s minimalistickým moderním, ale také romantickým venkovským či bohatě zdobeným historizujícím nábytkem.  
Retro styl vás taky osloví i svou variabilitou a nekonečnými možnostmi designu. Můžete zvolit nadčasové kousky s čistými liniemi, geometricky přesné pohovky v pestrých či pastelových barvách nebo maximálně komfortní pohovky, které mají podobu třímístného ušáku. V případě potřeby vám při výběru ochotně pomohou i naši poradci.
 

Filtry