Retro pohovky

Retro pohovky jsou velkým hitem současného nábytkového designu. Nemusí však automaticky jít o starší renovovaný kousek. Mnozí výrobci přinášejí na trh pohovky ve stylu, který byl moderní před několika desetiletími. Jejich nadčasový vzhled se snoubís moderními materiály a několika přídavnými funkcemi. Číst dál
Styl:
Dostupnost
Cena
Barva
Antracitová
Béžová
Bílá
Bordó
Černá
Červená
Fialová
Hnědá
Modrá
Oranžová
Petrolejová
Přírodní
Růžová
Šedá
Stříbrná
Tyrkysová
Vícebarevná
Vínová
Zelená
Žlutá
Šířka
cm
cm
Výška
cm
cm
Hloubka
cm
cm
Rozkládání do lůžka
Úložný prostor
Vhodné pro každodenní spaní
Počet míst k sezení

Retro pohovky do vašeho domova

Termínem retro nábytek označujeme veškerý mobiliář, který byl populární před několika dekádami a ukrývá v sobě nádech nostalgie. Nese znaky popkultury, někdejší módy a grafického designu. A přestože je dnes kulturně zastaralý, z hlediska stylu je aktuálně velmi trendový a žádaný. Obvykle sem zahrnujeme nábytek, který vznikl v období 50. až 80. let minulého století, ale také nábytek, který se podle tohoto stylu vyrábí taky v současnosti.  

Co bylo typické pro nábytek z předchozí éry? 

Nábytek z 50. let charakterizovaly uhlazenější a štíhlejší linie doplněné výraznými barevnými grafikami a tapetami a novými moderními materiály, jako například překližka, plast, vinyl a chrom. V 60. letech se přidaly inovace ve formě plastového nábytku odlévaného v jednom kuse a zářivé, často geometrické, až psychedelické vzorky. V 70. letech nábytek získal na objemu, v módě byly zavalitější kousky a zemité tóny, jako avokádová, barva obilí, oranžová a hnědá. Samostatnou kapitolou je skandinávský styl, který ve velké míře čerpá z bohaté designérské tradice druhé poloviny 20. století.  
 

Jak poznáte současné retro pohovky? 

Retro pohovky, které můžete vidět taky v současné nabídce prodejců nábytku, mají obvykle jemné pastelové barvy nebo odstíny bílé, šedé, antracitové a černé, které se objevují zejména na kouscích ve skandinávském stylu. Takový nábytek má často jednoduché tvary a méně nápadnou podstavu - sedací část nebo čalouněná "skořápka" často stojí na subtilních nožičkách z bukového nebo jiného dřeva, případně z pevného kovu. Typické bývá i výrazné prošívání zádové opěrky.  

Není potřeba hledat v bazarech 

Pohovku v retro stylu nemusíte náročně hledat na bleších trzích či speciálních zahraničních stránkách. Takový kousek v moderní podobě si můžete zakoupit také u nás. Výhodou je, že nemusíte strávit čas náročnou renovací, která může být poměrně zdlouhavá i drahá. Dalším plusem jsou šikovné funkce, jako například úložný prostor či rozkládání do lůžka.  
Bonusem hotové retro pohovky je nejen kvalitní provedení, ale i delší životnost, odolné čalounění a v neposlední řadě i pohodlné sezení, které může být tvořeno například pružinovým jádrem v kombinaci s polyuretanovou pěnou. Takové pohovky mají často celočalouněné záda, takže je klidně můžete umístit i do prostoru. Některé jsou dokonce koncipovány jako jednoduché čalouněné "lavice" bez bočních područek.  
 

Kam je umístit? 

Retro pohovky jsou zařazeny k menšímu sedacímu nábytku, společnost vám proto udělají v obývacím pokoji, ale také v dětském pokoji, pracovně či jako doplňkové sezení v hale či společenské místnosti. Přitom není nezbytné, abyste celou místnost zařídili v retro stylu. Takové pohovky se budou vyjímat v eklektických interiérech, ve kterých se snoubí kombinace různých stylů, protože si stejně dobře "rozumí" s minimalistickým moderním, ale také romantickým venkovským či bohatě zdobeným historizujícím nábytkem.  
Retro styl vás taky osloví i svou variabilitou a nekonečnými možnostmi designu. Můžete zvolit nadčasové kousky s čistými liniemi, geometricky přesné pohovky v pestrých či pastelových barvách nebo maximálně komfortní pohovky, které mají podobu třímístného ušáku. V případě potřeby vám při výběru ochotně pomohou i naši poradci.
 

Inspirujte se

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvém vzduchu“, přičemž důraz je kladen nejen na pohodlné zařízení, ale i doplňky, které dotváří příjemnou at…

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se dětský pokoj neobejde, další jsou jakousi nástavbou, která závisí hlavně na velikosti prostoru.

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. Další podrobnosti o taštičkových matracích se dočtete v následujících řádcích.

Filtry

Styl:
Antracitová
Béžová
Bílá
Bordó
Černá
Červená
Fialová
Hnědá
Modrá
Oranžová
Petrolejová
Přírodní
Růžová
Šedá
Stříbrná
Tyrkysová
Vícebarevná
Vínová
Zelená
Žlutá
cm
cm
cm
cm
cm
cm