Vážení zákazníci, dne 28.10.2021 budou naše obchodní domy zavřené. Pro nákup neváhejte využít náš e-shop.

Jídelní kout v obýváku

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jídelní kout v obýváku
Publikováno: 25. 02. 2021
Je radost sdílet dobré jídlo s rodinou nebo známými. Co ale dělat, pokud vám prostor nedovoluje vytvořit samostatnou jídelnu? Jedním z řešení je jídelní kout v obýváku. Jak ho zařídit, aby bylo stolování pohodlné, bezpečné a prostor neztratil harmonii?

Pohodlné stolování

Během zařizování jídelního koutu je dobré držet se rad ohledně ergonomie a doporučovaných rozměrů. Tak jako pro jiný interiérový nábytek platí i pro jídelní kout určité zásady. Velikost jídelního stolu se odvíjí od počtu strávníků, funkční plocha pro jednoho člověka by měla mít minimálně 60 x 40 cm, pro úplný komfort se doporučuje šířka až 70 cm. Velikost tohoto prostoru na manipulaci s jídelním servisem se v jednotlivých zemích může lišit s ohledem na typ používaného servisu. Kromě něj by na stole mělo být místo i na jiné příslušenství, jako polévková mísa, solničky, případně váza s rostlinami. Příležitostné stolování mezi kuchyní a obývákem můžete řešit například sklápěcími stolky upevněnými do stěny nebo barovými pulty.
 
Jídelní stůl Sonata

Bezpečná jídelna

Jídelní stůl musí mít potřebnou pevnost a stabilitu (čím tlustší nohy, tím větší stabilita), aby při nárazu nedošlo k rozlití tekutin na stole. Jednoduše řešeno, musí unést i člověka, který si na něj sedne. Samozřejmostí je úplně rovná deska bez spár, aby se při vylití horké tekutiny zamezilo zranění stolujících. Pokud máte málo místa v obýváku, oceníte jídelní stůl vybavený systémem pro zvětšení plochy. Rozkládací a sklápěcí stůl musí být konstruován tak, aby rozkládání bylo jednoduché, a systém musí zajistit dostatečnou pevnost stolu. Pro pohodlnou manipulaci a lehké odsunování od stolu se doporučuje jídelní židle s hmotností do 7 kilogramů, bez koleček a bočních opěrek rukou, o které by se mohl zachytit oděv.

Rozkládací stůl z nábytkového programu New York
Rozkládací stůl z nábytkového programu New York. Zdroj: Sconto
Věděli jste, že?
Vzpřímené sezení na jídelní židli má svůj význam – umožňuje správný průchod potravy do žaludku.

Aby obývák a jídelní stůl ladily

Pokud už máte zodpovězené otázky ohledně prostorových možností interiéru nebo počtu míst na sezení, na řadu přichází otázka designu. Dobrým řešením je lavice místo židlí na jedné straně stolu, která opticky propojí prostor a zároveň se na ni usadí více hostů. Z materiálového hlediska je stále oblíbené masivní dřevo, cenově dostupnější varianty jsou laminované dřevěné materiály. Populární je i kombinace dřeva nebo dřevěného materiálu na stolní desce a kovových nožiček. Druh nebo dekor dřeva vybírejte tak, aby ladil například s dekorem skříněk v obývacím pokoji, případně s konferenčním stolkem. Spojovacím prvkem v rámci designu interiéru může být i tvar a materiál podnože stolu, a samozřejmě i styl jídelních židlí. Stůl a židle můžete koupit i dohromady v jednom setu a ušetřit tak čas strávený přemýšlením, laděním a výběrem. Jídelní kout v obýváku může zároveň sloužit jako příležitostný pracovní stůl nebo prostor, kde se dělají domácí úkoly.
Lavice a jídelní stůl z nábytkového programu Lima
Stůl City kombinovaný z materiálů dřevo, kov a sklo
Z nábytkového programu
Mnoho nábytkových programů určených pro obývací pokoje má v nabídce i jídelní stoly a židle. Není tak problém zařídit jídelní kout přesně odpovídající stylu dané místnosti.

Jídelní stůl z nábytkového programu Futura
Jídelní stůl z nábytkového programu Futura. Zdroj: Sconto
Publikováno: 25. 02. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací