Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jídelní stůl jako dominanta jídelny

Jídelní stůl jako dominanta jídelny

15. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Jídelní stůl je hned po sedačce v obývacím pokoji druhým kouskem nábytku, u kterého se nejčastěji setkává rodina, přátelé i známí. Hostí návštěvy, občas slouží k práci a na domácí úlohy, ale v první řadě poskytuje především komfort při snídaních, obědech nebo u rodinné večeře. Pro někoho je velký jídelní stůl dokonce symbolem rodiny. Při jeho koupi se řiďte možnostmi prostoru, v kterém se má nacházet, a stylem zařízení domácnosti. Zároveň by měl splnit vaše představy o pohodlí během stolování a také nároky na ergonomii prostoru.
Tak jako pro jiné produkty platí i pro jídelní stoly určité zásady pro jejich výrobu a užívání. Během stolování je důležitá správná poloha těla a vzpřímené sezení, i když z historie víme, že starověcí Řekové stolovali v leže a v Japonsku zase dodnes s oblibou jedí v kleče. V závislosti na krajině a kultuře se mění i požadavky na minimální prostor pro manipulaci s jídelním servisem.

PRAVIDLA JÍDELNY

U nás platí pravidlo, že jídelní stůl má jednomu strávníkovi poskytnout prostor o rozměrech ne menších než 60 x 40 cm. Pro úplný komfort je ideální, pokud je první rozměr (délka, která udává rozestup od další osoby u stolu) alespoň 70 cm. Tento údaj vynásobte počtem osob, které vedle sebe budou pravidelně sedět, a hned máte představu, jak dlouhý stůl potřebujete právě pro vaši rodinu. U kulatých stolů zase normy určují pro čtyři osoby stolní desku, která má průměr 105 cm. Ideální výška stolu by se měla pohybovat od 72 do 78 cm. Tolik ke krátké teorii o funkčních rozměrech v číslech.

Jídelní stůl dodá místnosti ráz díky svému tvaru a použitému materiálu. Zatímco kdysi bylo hlavním materiálem pro výrobu jídelních stolů dřevo, postupem času se objevily další materiály, které se mezi sebou daly kombinovat – kov, sklo, laminované dřevotřískové desky, nerez a plasty. Vzhledem k tomu, že desky jídelních stolů bývají širší než běžný kmen stromu, se oblíbeným materiálem stala i spárovka.

Konstrukce jídelního stolu včetně nohou by měla být umístěná tak, aby nebránila pohodlnému sezení. Při okrouhlých stolech se o to postará noha ve středu, čtvercové a obdélníkové stoly poskytují mnohem větší variabilitu. I zde je však třeba vybírat tak, aby se židle daly pod stůl dostatečně zasunout v čase, kdy nebudou využívány. U středové nohy počítejte s podstavou, která zajišťuje stabilitu stolu. Stůl s nohami ve tvaru U má zase horší přístupnost z boku. Výběr stolu se tedy odvíjí hlavně od počtu míst pro osoby, které u něj budou pravidelně stolovat.

JAKÉ TYPY STOLŮ DOPORUČUJEME DO RŮZNÝCH INTERIÉRŮ?

  • Pro interiér zařízený ve skandinávském stylu doporučujeme jídelní stůl v bílé barvě nebo v odstínech světlého dřeva. Zajímavý bude i kontrast bílých nohou a vrchní desky v dekoru dřeva.
  • Do minimalistického interiéru snadno zakomponujete stůl ve vysokém lesku s čistými liniemi, případně s chromovanými detaily.
  • Pro jídelnu ve venkovském stylu bude jako stvořený jídelní stůl z masivního dřeva. Na kráse mu neubere ani čas, ani případné nehody a škrábance.
Jídelní stůl jako dominanta jídelny
Jídelní stůl jako dominanta jídelny
  • V posledních letech jsou populární kovové podnože ošetřené práškovou barvou, které kontrastují s dřevěnou deskou stolu.
  • Pokud potřebujete příležitostné sezení pro početnější rodinu, nemusíte hned kupovat obrovský jídelní stůl. Stejný účel splní i menší stůl se zásuvnou deskou, která ho prodlouží až o několik desítek centimetrů.
  • Do malých prostor jsou jako stvořené stoly s okrouhlou deskou. Z některých modelů díky synchronnímu rozkládání jednoduše vytvoříte oválný stůl s délkou až 160 cm.
Jídelní stůl jako dominanta jídelny
Jídelní stůl jako dominanta jídelny

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…