Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Komoda do ložnice. Jak vyberete tu pravou?

Komoda do ložnice. Jak vyberete tu pravou?

10. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Potřebujete v ložnici úložný prostor, který nezabere moc plochy? Vsaďte na komodu. Je k dostání v nejrůznějších rozměrech a vždy vám poskytne dostatek místa na věci, které potřebujete uklidit. Navíc je krásným reprezentativním kouskem a může plnit hned několik funkcí. Jakou komodu do ložnice vybrat?

Multifunkční využití komody do ložnice

Komoda je vskutku unikátní kousek nábytku, který lze využít různými způsoby. Zejména v Evropě pozdního středověku se zabydlela především v domech šlechty. Původně vypadala spíše jako truhla, protože měla odklápěcí víko. Postupem času se k úložnému prostoru přidaly i zásuvky. Komody můžeme považovat za reprezentativní kousek nábytku.

Komody jsou k dostání v nejrůznějších velikostech a uspořádáních, takže si jednoduše vyberete právě takovou, která bude odpovídat
vašim požadavkům.

Ložnicová komoda může sloužit například jako prádelník, peřiňák, ale nahradí i noční stolek, pokud vyberete model s přiměřenou výškou. Může to být ideální řešení hlavně v ložnicích s nedostatkem místa. Některé komody jsou zas vyhotovené jako přebalovací pulty, což umožňuje pohodlnou péči o miminko. Komoda v ložnici zastoupí i kosmetický stolek. Stačí, abyste na ni postavili zrcadlo, nebo zrcadlo pověsili na zeď. Je to praktické, pokud máte větší rodinu, se kterou sdílíte jednu koupelnu. Pokud máte v ložnici televizi, komoda pod tv může sloužit i jako televizní stolek. Nejčastěji se však setkáváme s využitím horní plochy na vystavení dekorací. Perfektně se tu vyjímají fotografie, suvenýry z cest, ale také pokojové rostliny.

Rozměry a nosnost komody do ložnice

Při výběru komody do ložnice platí (stejně jako u jakéhokoliv jiného nábytku) pořekadlo: dvakrát měř a jednou řež. Dobře si změřte, jak vysokou, hlubokou a širokou komodu si můžete dovolit. Nezapomeňte, že komoda musí být dobře přístupná jak zepředu, tak z boku, a potřebujete i prostor k otevíraní dvířek nebo zásuvek.

Odpovídat musí nejen prostorovým možnostem vaší ložnice, ale také typu věcí, které do ní chcete odkládat. Podle toho budete vybírat hloubku zásuvek či polic. Ta se standardně pohybuje v rozmezí 30 až 50 cm. Čím více úložného prostoru potřebujete, tím širší komoda se vám bude hodit. K dostání jsou úzké komody široké od 30 cm, ale i vskutku impozantní velké komody dosahující přes 200 cm. Výšku je vhodné přizpůsobit hlavně již uvedeným funkcím. Jako noční stolek budou vhodnější nízké komody, jako stolek na televizi mohou být lepší vysoké komody. I zde máte velký výběr rozměrů.
Hmotnost komody se odvíjí zejména od výrobního materiálu. Masivní velké komody do ložnice, například z akácie, váží i přes 80 kg. U komod z lamina může být hmotnost poloviční, záleží na velikosti. K dostání jsou i lehoučké komody vážící okolo 10 kg. Tento parametr je nutné zvážit hlavně z pohledu manipulace s komodou. Pokud rádi z času na čas přemisťujete nábytek, těžké modely vám mohou dát zabrat.

Nosnost komody je rovněž závislá na velikosti a výrobním materiálu. Nejmenší nosnost se pohybuje kolem 5 kg, standard je okolo 10 kg a vysoké nosnosti se pohybují dokonce přes 15 kg.

Zpracování úložného prostoru

Na výběr máte z celé řady provedení. Zpravidla záleží na tom, jak chcete komodu využívat. Komody mohou být zásuvkové, skříňkové, kombinované a s otevřenými policemi. Do ložnice se hodí zásuvkové komody, ale i kombinovaná provedení. Pokud se rozhodnete pro komodu s otevřenými policemi, obvykle se do nich vkládají buď úložné koše, nebo dekorace.

U zásuvkové komody si můžete vybrat uspořádání zásuvek. Zásuvky mohou být řazeny lineárně pod sebou. Jde o podlouhlé a prostorné zásuvky. K vidění jsou i dvě oddělené zásuvky vedle sebe, které jsou zpravidla menší. Zásuvkové komody mohou mít v jedné řadě třeba i tři šuplíky. Při výběru zásuvkové komody je důležité, aby se šuplíky daly maximálně otevřít. V ložnici se bude hodit i tiché otvírání a dovírání.
Se zásuvkami a skříňkami se pojí i způsob otvírání. Klasické komody mají viditelné úchytky s různým designem. Úchytky mohou být kovové, plastové, kožené, provázkové atd. Pokud preferujete čistý vzhled, jsou k dostání i komody s téměř neviditelnými vyfrézovanými úchytkami nebo systémem push-to-open.

Ložnice s miminkem

Vybavujete ložnici i pro miminko? Přebalovací komoda je, vedle postýlky, jedním z klíčových prvků. Vyberte takovou s dostatkem úložného prostoru pro plenky, oblečení a další potřeby. Máme bezpečné a stabilní modely, který odolají častému používání.
dětská ložnice s komodou

Design, který ladí s vaší ložnicí

Stejně jako u velikostí máte i u designového zpracování na výběr z nejrůznější provedení. Začněme u materiálu.
 
  • Lamino – komody z lamina jsou nejoblíbenější, protože chytře kombinují příjemnou pořizovací cenu a nepřeberný výběr designů. Lamino dokáže věrně imitovat pravé dřevo, oblíbená je komoda v dekoru dubu či v jemnějším provedení dubu sonoma. Populární je také kámen či betonový povrch. Nechybí samozřejmě ani pestrá barevná paleta.
  • MDF – jde o dřevovláknité desky, jejichž povrch se upravuje lakováním, laminováním nebo potažením PVC i fólií. Stejně jako u lamina je nabídka zpracování MDF komod skutečně široká.
  • Masiv – pravé dřevo je věčné a nikdy nevyjde z módy. Je hypoalergenní a pyšní se dlouhou životností. Na druhou stranu ale musíte počítat s náročnější péčí zahrnující například olejování. Komody z masivu se nejčastěji vyrábí z palisandru, manga, akácie, borovice atd.
Oblíbené jsou i materiálové kombinace. Masiv, lamino i MDF se nejčastěji kombinují s kovem. Kovové mohou být úchytky, ale také nožičky. Nechybí ani spojení se sklem, ratanem a dalšími materiály.

Designové zpracování komody vybírejte podle stylu svojí ložnice. Naprostou klasikou, která si porozumí se všemi bytovými styly, jsou bílé komody
K oblíbeným patří také:
 
  • Moderní komody do ložnice – obvykle mají jen jednu barvu, povrchovou úpravu ve vysokém lesku nebo matu, nemají úchytky. Jsou minimalisticky zpracované.
  • Rustikální komody – nejčastěji se vyrábí z masivu a jsou zdobené frézováním.
  • Industriální komody – vyznačují se kombinací materiálu. Nejčastěji se jedná o spojení kovových prvků se dřevem nebo dřevěným materiálem, sklem a kamenem.
  • Skandinávské komody – jsou k dostání ve světlých barevných tónech nebo dřevěných dekorech. Stojí na vyšších nožičkách, aby pokoji dodávaly vzdušnost.
Správně vybraná komoda do ložnice poskytne dostatek úložného prostoru a bude lahodit vašemu oku. Oceníte ji v malé i velké ložnici, přičemž může být dokonale sladěna s ostatním zařízením, nebo ji pojměte jako solitér, který ozvláštní pokoj. S její výběrem se určitě neunáhlete, ať plní všechno, co potřebujete. V našem sortimentu najdete vhodné vybavení pro další místnosti vašeho domova, a to včetně komody do koupelny a dětské komody.

Čtěte také

Ukázat další články

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…