Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Jak zařídit pokoj pro teenagerku

Očima designéra: Jak zařídit pokoj pro teenagerku

26. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Zařízení pokoje pro dospívající dítě je často výzvou. Jednoznačně vyžaduje spolupráci a dohodu mezi dítětem a rodiči. Do popředí jdou zájmy a osobnost mladé teenagerské duše. V závislosti na věku teenagera si pokoj může ponechat i jisté prvky z dětství a určitou hravost. Zároveň je ale důležité zohlednit aspekty dospívání. Pokoj by měl být navržen tak, aby se v něm toho už nemuselo moc měnit, dokud dítě nevyletí z domácího hnízda. Jak přistupovat k zařízení teenagerského pokoje? Připravili jsme ukázku, která pro vás může být inspirací.
Každý pokoj by měl splňovat hlavní představy dítěte, aby se v něm cítilo dobře. Je vhodné zařídit ho tak, aby se mohl přizpůsobovat novým trendům nebo změnám příslušejícím uživateli. Nejvhodnější je sáhnout po nadčasovém nábytku a prvcích, které se snadno ladí. K těm pak lze snadno přizpůsobovat další prvky, které mohou být nápadnější a výrazné.

Teenagerský pokoj už na rozdíl od toho dětského nemusí obsahovat například dětský koutek, který slouží k hraní a odkládání hraček. Při zařizování pokoje je důležité zaměřit se hlavně na zájmy a koníčky dítěte. Různé aktivity lze zviditelnit v určitých akcentech, které dotvoří celkovou atmosféru pokoje.

V naší ukázce jsme se zaměřili na dětský pokoj pro slečnu v teenagerském věku. Ta už má většinou vlastní zájmy a také potřeby, jak o sebe pečovat a zkrášlovat se. Co by v jejím pokoji nemělo chybět a jak ho nadesignovat?

Barevné ladění a základní nábytek

Každé dospívající dítě sní o rozměrově větší posteli, která vytváří pohodlné království v celé místnosti. Nejenže takový rozměr je na spánek a relax pohodlnější, ale také praktičtější pro kamarádské víkendové „přespávačky“. Do ukázky jsme vybrali postel v celočalouněném provedení s prošívaným čelem a bočnicemi. V takovém designu postel působí honosně, královsky a zároveň hřejivě.
Ať už se jedná o zařízení pokoje pro dívku, nebo pro chlapce, důležité je hlavně použité barevné schéma. Je potřeba se soustředit na to, aby daná místnost nepůsobila dětinsky, ale sofistikovaně a do určité míry i dospěle. Hravosti a svěžesti dosáhneme kombinacemi barev, velmi zajímavé ale je také propojování různých vzorů, které lze do pokoje dostat například tapetami. V návrzích můžete vidět několik tapet sladěných se stěnami různých barev. Cílem je ukázat, že pokud do pokoje vyberete nadčasový nábytek v neutrálním odstínu, nebudete mít problém sladit ho s čímkoliv. Vzhled pokoje zároveň dokážete jednoduše změnit, když se teenager rozhodne pro nový design jeho království.
Nadčasovost nábytku je dána jeho bílou barvou a jednoduchým, elegantním designem. Působí vzdušně a příjemně. Do pokoje jsme vybrali velkou šatní skříň s kombinovanými dveřmi – posuvnými a otočnými, která poskytne dostatek místa na oblečení, případně další věci (ložní prádlo, kabelky, obuv a podobně). K ní jsme sladili i zásuvkovou komodu, která je praktická zejména na menší kousky oblečení, jako je spodní prádlo, využít se ale dá také na odkládání školních potřeb, osobních věcí atp.

Praktické doplňky a svítidla

V minimalistickém stylu jsme zvolili také toaletní stolek s výklopným zrcadlem, který se montuje na zeď. Působí velmi elegantně a disponuje dostatkem úložného místa pro věci potřebné k líčení. Navíc ho lze využít také jako psací stolek. Tento zkrášlovací koutek jsme doladili světle růžovým taburetem v glamour stylu, aby se vyzdvihla ženskost a elegance v prostoru.

Důležitý prvek, který určitě nemůže chybět v žádném dívčím pokoji, je velké zrcadlo. To opticky zvětšuje prostor a dotváří elegantnost celého pokoje. Celý „fashion koutek“ jsme doplnili světelným řetězem s fotografiemi, který se večer postará o příjemnou atmosféru a přes den je hravou dekorací.
Úložného nábytku není nikdy dost. Mladí lidé vlastní spoustu přebytečných věcí, které rádi shromažďují. Proto je dobrou alternativou do teenagerského pokoje i regál nebo knihovna, která poslouží nejen na knihy, ale také na vystavování různých drobností. Dobrou službu jistě prokáže i žebříkový němý sluha na nošené oblečení nebo jiné textilní doplňky. K posteli jsme postavili bílý noční stolek, který poslouží nejen jako stojan na noční lampu, ale také jako místo pro odkládání chytrých telefonů, tabletů, rozečtených knih či jiných cenností.

Aby pokoj pro mladou dospívající slečnu působil mladistvě a zároveň žensky, doladili jsme ho bílými kožešinami, které jsou elegantnější a měkčí alternativou klasického koberce. O celkové zútulnění prostoru jsme se postarali dekoračními polštáři a dalšími textiliemi, které vzájemně ladí.
U svítidel jsme vsadili na přírodní design daný bambusovým opletením, který je čistý a zároveň působí teplým dojmem. Navíc dobře působí i v tandemu s rostlinnými motivy na tapetách. Je snadno zakomponovatelný do glamour stylu, ale také o něco jednodušeji zařízeného interiéru. Vybrali jsme dvě závěsná svítidla v různých velikostech. Jejich zavěšením v různých výškách jsme dosáhli pěkného a stylového efektu. Ve stejném designu jsme zvolili také stolní lampu, která dotváří noční stolek.

Ať už se chystáte zařizovat dívčí, nebo chlapecký pokoj, hlavní znaky a pravidla jsou pro oba případy stejné. Důležité je, aby se mladí lidé cítili ve svém pokoji co nejlépe a sloužil jim k jejich osobnímu rozvoji a dospívání. Usměrňujte je, ale pokud je to možné, rozhodnutí o zařízení nechte na nich.
Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…

Vyrobte si s dětmi motýla z papíru

Ať už vám sychravé počasí nedovoluje vyběhnout s dětmi ven, nebo dostanete jen tak chuť si něco vyrobit spolu a pobavit se u toho, tyto jednoduché origami motýlci js…