Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Lenoška – ideální pro poobědní odpočinek

Lenoška – ideální pro poobědní odpočinek

29. 11. 2020, SCONTO Nábytek
Patří ke starověkému Egyptu stejně jako faraoni a pyramidy, přesto však není tak slavná. Lenoška je kusem nábytku s bohatou historií, ideálním tvarem respektujícím proporce lidského těla a přitažlivým designem.
Lenoška je jedním z nejpohodlnějších kusů nábytku na relax. Tento solitérní kousek může mít různé tvary – od jednoduchých nečalouněných konstrukcí až po kypré křivky – a vyrábět se může z nejrůznějších typů materiálů, včetně kovu, dřeva nebo plastů. Lenoška je ideální volbou pro sledování televize, oddych při čtení nebo poobědní odpočinek. Některé modely už mají v čalounění integrované praktické boční kapsy na časopisy nebo knihy. Tento relaxační nábytek slouží k regeneraci sil během dne a člověk by z něj měl vstát oddychnutý a příjemně naladěný.

Mezi lůžkem a židlí

Původní název lenošky chaise longue (v překladu dlouhá pohovka) pochází z francouzštiny. Její hlavní charakteristikou je vysoké opěradlo a konstrukce s vyvýšenou částí pro nohy, která supluje úlohu taburetu. Díky tvaru podepírajícímu nejvíce zatížené partie, tedy bederní a krční část páteře, poskytuje zdravý relax. Konstrukcí i svým použitím je lenoška jakýmsi plynulým přechodem mezi lůžkem a židlí. Navzdory limitující podmínce tvaru, který se má maximálně přizpůsobit lidskému tělu, jde v podstatě o variabilní druh nábytku.

Lenoška jako součást společenského života

I když dnes lenošku typologicky řadíme k sedacímu nábytku, její primární způsob používání je v hlubokém sedě až v leže. Jejím nejbližším příbuzným z řad nábytku je tak pohovka, s kterou má společné některé črty. Pokud bychom se chtěli po stopách „šezlongu“ vydat do historie, dostali bychom se až do období faraonského Egypta, kdy však nerozlišovali postele na noční a denní spaní a obě používali ke stejným účelům. Od této doby se podoba a použití lenošky prolínají s postelí na každodenní spaní. Tento typ nábytku by se dal najít dokonce i u Sumerů. Velké oblibě se těšil i ve starověkém Římě, kde ho nazývali římským lehátkem. V antickém Řecku byly lenošky vnímány jako denní lůžka nadzvednutá nad úroveň stolů a byly využívány při hodování nebo slavnostech.
 

Znovuzrození na královském dvoře

Lenoška na sebe strhla pozornost hlavně v 17. století ve Francii, kde poskytovala příjemné posezení především ženám, kterým tehdejší barokní móda diktovala bohatě vyztužené sukně a vysoké paruky, což bylo – pochopitelně – nepohodlné a pohyb omezující. Chaise longue jim poskytoval dostatečně pohodlnou opěrku hlavy a sedadlo protažené do délky a mírně také do šířky. Tato poloha těla je nejen pohodlná, ale i zdravá, zvlášť pokud se bavíme o nohách vyvýšených nad úroveň pánve. Čím více se při sezení přibližujeme poloze v leže, tím lépe se uvolňuje i naše svalstvo. Lenošce se dnes dostává zasloužené pozornosti, i když v našich zemích není až tak rozšířená. Jako solitér totiž potřebuje dostatek prostoru a zároveň nepatří k druhům nábytku, které nutně potřebujeme pro život, na rozdíl od klasické postele nebo gauče.

Nejen do moderního interiéru

Pravděpodobně nejznámější lenošku na světě navrhl Le Corbusier. Jeho chaise longue LC4 z roku 1928 s perfektní ergonomií a geometrickou čistotou patří mezi ikony modernistického nábytku. Inspiroval se lenoškami z 18. století, které se používaly na relaxaci, konverzaci i spaní, a právě i díky němu zažívá chaise longue své silné období i v 21. století. Svůj výtvor označil jako „stroj k relaxaci“. Přestože prostorová náročnost tohoto nábytku je o něco větší než v případě křesla, jeho nesporné klady a přitažlivý design ho předurčují hlavně do moderních interiérů.
Na trhu ale najdete i modely multifunkčních lehátek, které díky materiálovému vyhotovení zapadnou i do jinak laděných interiérů. Jednodušší lenošky působí jako křesla s podhlavníkem a prostorem na vyložení nohou, rafinovanější modely nabízejí měkké čalounění, s kterým tělo doslova splyne v jedno.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…