Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Malé sedačky – sezení na každou příležitost

Malé sedačky – sezení na každou příležitost

06. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Bojujete se složitým obytným prostorem nebo velmi malou metráží bytu? Nebo toužíte po pohodlném sezení i jinde než v obývacím pokoji? Malé sedací soupravy či pohovky pro vás mohou být tím správným řešením.
Malé sedací soupravy nebo pohovky jsou díky šířce do 250 cm ideálním řešením pro domácnosti, v nichž žijí jednotlivci nebo bezdětné páry. Vytvářejí dostatečný prostor pro odpočinek či sledování televize, zároveň ale dokážou posloužit návštěvám. Mohou se uplatnit také v místnostech, kde není třeba doplňovat základní sezení křesly či taburety. Dobře poslouží například i v pracovně, pokoji pro hosty a dětském pokoji nebo ve volnočasových prostorách, například hernách.

Klasika pro dva

K tradičním malým pohovkám patří dvoumístné sedačky, které poskytnou pohodlné sezení pro dvě osoby, v některých případech však dokážou pojmout i tři lidi. Jsou užší a někdy disponují i menší hloubkou sezení ve srovnání s klasickými pohovkami.
Věděli jste, že...?
Malým sedačkám pro dva se v zahraničí říká také „loveseats“ (v překladu „sedačka pro milence“). Vznikly již na počátku 19. století a získaly i další názvy, například konverzační sofa, nebo dokonce klebetivá pohovka.
Pokud chcete, aby malá sedačka působila velkoryseji, ale zároveň kompaktně, můžete zvolit model s jednolitou sedací částí bez předělů. Takový typ pohovky ocení i početnější návštěva, protože člověk uprostřed se zde neocitne v nepohodlné poloze na rozhraní dvou sedacích dílů. Některé modely sedaček mohou mít nejen souvislou sedací plochu, ale také celistvou zádovou opěrku. Často však opěrku tvoří i dva samostatné nebo více zádových polštářů.

Kavárenská skořápka

Tento typ malých sedaček vynikne v prostoru díky svým oblým tvarům. Rámová konstrukce je čalouněná v celku, takže zádová část se plynule svažuje k opěrkám rukou a vytváří jakousi skořápku nebo mušli. Tento dojem dokáže zvýraznit i lasturově řešená opěrka zad. Některé modely mohou připomínat i jakousi rozšířenou verzi křesla ušák, proto se hodí i do starších bytů či interiérů v historizujícím stylu. Do obývacího pokoje také mohou vnést ležérní kavárenskou atmosféru.
Náš tip
Při dostatečné výšce sezení můžete takovou sedačku využít i v kuchyni místo běžné jídelní lavice.

Praktická pohovka

Ve velmi malém bytě, pracovně či studentském pokoji vám přijde vhod pohovka připomínající válendu. Často nemá opěrky rukou a místo zádové části disponuje jen většími odnímatelnými čalouněnými polštáři. Přesto může být ztvárněna velmi nápaditě, například se sedací částí připomínající nastohované matrace nebo v efektním vícebarevném provedení. Jejím plusem často bývá i úložný prostor a možnost rozložení na spací lůžko.

V čalouněném objetí

Zajímavým a v současnosti velmi žádaným typem malých sedacích souprav je tzv. tuxedo sedačka, která má boční opěrky v jedné výšce se zádovou opěrkou, takže tvoří kompaktní celek – vkusné designové „objetí“. Sezení s hranatou siluetou má intimnější charakter, jelikož je v něm sedící osoba chráněna ze tří stran. Takové pohovky často mívají i prošívání zádové opěrky ve stylu chesterfield, působí neobvykle a elegantně. Podobný dojem vytvářejí i tzv. mega pohovky se sníženými masivnějšími opěrkami, které můžete pro ještě lepší komfort vystlat polštáři.
Náš tip
Tuxedo sedačka vynikne v sametovém provedení a odvážnějších barvách, jako jsou smaragdová, modrá či žlutá.

Skandinávie – sázka na jistotu

Jednoduché linie a střídmá barevnost jsou charakteristické pro malé sedací soupravy ve skandinávském stylu. Často jde o pohovky s minimalisticky řešeným hranatým „tělem“, vyššími dřevěnými nožičkami a melírovaným potahem v neutrálních barvách, jako jsou bílá, šedá nebo modrá. Jejich výhodou je univerzálnost a dobrá kombinovatelnost. Hodí se téměř do každého prostoru, protože je snadno sladíte s rozličnými materiály i povrchy.

Království v malém

Určitě jste zaregistrovali nadšení z takzvaných chesterfield pohovek, které poznáte podle typického prošívání s ozdobnými knoflíky. Dobrá zpráva je, že nemusíte vlastnit skotskou zříceninu nebo lovecký zámeček. Chesterfield pohovky dnes totiž existují i jako menší modely s šířkou do 250 cm, takže se vejdou do vašeho malého obývacího pokoje. Takové sedačky působí honosně a vnesou do vašeho mini interiéru elegantní nádech.

Pohodlně i s otomanem

I malé sedačky mohou být formovány do tvaru písmene L a přitom být nenáročné na prostor. Obvykle jsou navrženy mnohem jednodušeji a nemají výrazné řešení opěrek. Jako bonus ale nabízejí otoman, který dává možnost komfortnějšího odpočinku. Pozor si ovšem musíte dát na správný výběr modelu – v levém, nebo pravém zhotovení.

Několik praktických rad na závěr

  • Pokud máte opravdu malý prostor, snažte se vybírat oblé modely, které budou díky křivkám působit jemněji.
  • Modely s hranatými zády budou pro změnu lépe „sedět“ u zdi.
  • Malé sedačky na nožičkách působí v prostoru vzdušněji, protože vytvářejí iluzi lehkosti.
  • Tvar nožiček také hraje svou roli. V případě malých sedaček se často využívají i stylové zešikmené nožičky.
  • Sedačku do malých prostor volte raději v nenápadné neutrální nebo pastelové barvě, která lépe rozptyluje světlo.
  • Pokud chcete místnost rozzářit a sedačku použít jako akcent, zvolte čalounění veselejších odstínů nebo vzorů.
  • Při výběru malé sedačky dbejte i na výběr bočních područek, které ovlivní celkovou siluetu sedacího solitéru – v případě nedostatku místa volte zejména takové, které mají opěrky jen jemně naznačené, nebo místo nich nabízejí jednoduché polštářky.
  • Výhodou mnoha malých sedacích souprav může být jejich multifunkční charakter – pokud potřebujete lůžko do zálohy, vybírejte si rozkládací malé pohovky nebo sedačky s úložným prostorem.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…