Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Malé sedačky – sezení na každou příležitost

Malé sedačky – sezení na každou příležitost

06. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Bojujete se složitým obytným prostorem nebo velmi malou metráží bytu? Nebo toužíte po pohodlném sezení i jinde než v obývacím pokoji? Malé sedací soupravy či pohovky pro vás mohou být tím správným řešením.
Malé sedací soupravy nebo pohovky jsou díky šířce do 250 cm ideálním řešením pro domácnosti, v nichž žijí jednotlivci nebo bezdětné páry. Vytvářejí dostatečný prostor pro odpočinek či sledování televize, zároveň ale dokážou posloužit návštěvám. Mohou se uplatnit také v místnostech, kde není třeba doplňovat základní sezení křesly či taburety. Dobře poslouží například i v pracovně, pokoji pro hosty a dětském pokoji nebo ve volnočasových prostorách, například hernách.

Klasika pro dva

K tradičním malým pohovkám patří dvoumístné sedačky, které poskytnou pohodlné sezení pro dvě osoby, v některých případech však dokážou pojmout i tři lidi. Jsou užší a někdy disponují i menší hloubkou sezení ve srovnání s klasickými pohovkami.
Věděli jste, že...?
Malým sedačkám pro dva se v zahraničí říká také „loveseats“ (v překladu „sedačka pro milence“). Vznikly již na počátku 19. století a získaly i další názvy, například konverzační sofa, nebo dokonce klebetivá pohovka.
Pokud chcete, aby malá sedačka působila velkoryseji, ale zároveň kompaktně, můžete zvolit model s jednolitou sedací částí bez předělů. Takový typ pohovky ocení i početnější návštěva, protože člověk uprostřed se zde neocitne v nepohodlné poloze na rozhraní dvou sedacích dílů. Některé modely sedaček mohou mít nejen souvislou sedací plochu, ale také celistvou zádovou opěrku. Často však opěrku tvoří i dva samostatné nebo více zádových polštářů.

Kavárenská skořápka

Tento typ malých sedaček vynikne v prostoru díky svým oblým tvarům. Rámová konstrukce je čalouněná v celku, takže zádová část se plynule svažuje k opěrkám rukou a vytváří jakousi skořápku nebo mušli. Tento dojem dokáže zvýraznit i lasturově řešená opěrka zad. Některé modely mohou připomínat i jakousi rozšířenou verzi křesla ušák, proto se hodí i do starších bytů či interiérů v historizujícím stylu. Do obývacího pokoje také mohou vnést ležérní kavárenskou atmosféru.
Náš tip
Při dostatečné výšce sezení můžete takovou sedačku využít i v kuchyni místo běžné jídelní lavice.

Praktická pohovka

Ve velmi malém bytě, pracovně či studentském pokoji vám přijde vhod pohovka připomínající válendu. Často nemá opěrky rukou a místo zádové části disponuje jen většími odnímatelnými čalouněnými polštáři. Přesto může být ztvárněna velmi nápaditě, například se sedací částí připomínající nastohované matrace nebo v efektním vícebarevném provedení. Jejím plusem často bývá i úložný prostor a možnost rozložení na spací lůžko.

V čalouněném objetí

Zajímavým a v současnosti velmi žádaným typem malých sedacích souprav je tzv. tuxedo sedačka, která má boční opěrky v jedné výšce se zádovou opěrkou, takže tvoří kompaktní celek – vkusné designové „objetí“. Sezení s hranatou siluetou má intimnější charakter, jelikož je v něm sedící osoba chráněna ze tří stran. Takové pohovky často mívají i prošívání zádové opěrky ve stylu chesterfield, působí neobvykle a elegantně. Podobný dojem vytvářejí i tzv. mega pohovky se sníženými masivnějšími opěrkami, které můžete pro ještě lepší komfort vystlat polštáři.
Pohovka Point v „tuxedo“ stylu. Zdroj: Sconto
Náš tip
Tuxedo sedačka vynikne v sametovém provedení a odvážnějších barvách, jako jsou smaragdová, modrá či žlutá.

Skandinávie – sázka na jistotu

Jednoduché linie a střídmá barevnost jsou charakteristické pro malé sedací soupravy ve skandinávském stylu. Často jde o pohovky s minimalisticky řešeným hranatým „tělem“, vyššími dřevěnými nožičkami a melírovaným potahem v neutrálních barvách, jako jsou bílá, šedá nebo modrá. Jejich výhodou je univerzálnost a dobrá kombinovatelnost. Hodí se téměř do každého prostoru, protože je snadno sladíte s rozličnými materiály i povrchy.

Království v malém

Určitě jste zaregistrovali nadšení z takzvaných chesterfield pohovek, které poznáte podle typického prošívání s ozdobnými knoflíky. Dobrá zpráva je, že nemusíte vlastnit skotskou zříceninu nebo lovecký zámeček. Chesterfield pohovky dnes totiž existují i jako menší modely s šířkou do 250 cm, takže se vejdou do vašeho malého obývacího pokoje. Takové sedačky působí honosně a vnesou do vašeho mini interiéru elegantní nádech.

Pohodlně i s otomanem

I malé sedačky mohou být formovány do tvaru písmene L a přitom být nenáročné na prostor. Obvykle jsou navrženy mnohem jednodušeji a nemají výrazné řešení opěrek. Jako bonus ale nabízejí otoman, který dává možnost komfortnějšího odpočinku. Pozor si ovšem musíte dát na správný výběr modelu – v levém, nebo pravém zhotovení.

Několik praktických rad na závěr

  • Pokud máte opravdu malý prostor, snažte se vybírat oblé modely, které budou díky křivkám působit jemněji.
  • Modely s hranatými zády budou pro změnu lépe „sedět“ u zdi.
  • Malé sedačky na nožičkách působí v prostoru vzdušněji, protože vytvářejí iluzi lehkosti.
  • Tvar nožiček také hraje svou roli. V případě malých sedaček se často využívají i stylové zešikmené nožičky.
  • Sedačku do malých prostor volte raději v nenápadné neutrální nebo pastelové barvě, která lépe rozptyluje světlo.
  • Pokud chcete místnost rozzářit a sedačku použít jako akcent, zvolte čalounění veselejších odstínů nebo vzorů.
  • Při výběru malé sedačky dbejte i na výběr bočních područek, které ovlivní celkovou siluetu sedacího solitéru – v případě nedostatku místa volte zejména takové, které mají opěrky jen jemně naznačené, nebo místo nich nabízejí jednoduché polštářky.
  • Výhodou mnoha malých sedacích souprav může být jejich multifunkční charakter – pokud potřebujete lůžko do zálohy, vybírejte si rozkládací malé pohovky nebo sedačky s úložným prostorem.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…