Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

03. 06. 2024, SCONTO Nábytek
Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější interiér získal nový šmrnc. Jeden kousek, který vám vždy pomůže pozvednout atmosféru, je také moderní stolní lampa.
Stolní lampy sice primárně fungují jako doplňkové světlo, mají ale zvláštní moc proměnit každý tmavý kout na příjemné a útulné místečko. Často si je pořizujeme právě k vytvoření pohodové atmosféry. Jako plnohodnotné funkční svítilny obvykle doplňují kancelářské a psací stoly, případně čtenářské koutky. Na co pamatovat při jejich výběru do interiéru?

Správná výška lampičky na stůl

Kamkoli ji postavíte, ať už na noční, psací, nebo příruční stolek, případně komodu, vrchní část stínidla by se neměla nacházet výše než 150–160 cm od podlahy. V této výšce se světlo příjemně rozlévá po místnosti a vytváří správné „ambientní“ podsvícení.

Lampičky na pracovní stůl by měly dosahovat přibližně výšky monitoru počítače, mohou ji ale i mírně převyšovat. Pracovní plochu musí osvětlovat tak, aby vás neoslňovaly a nevytvářely nepříjemné odrazy na monitoru. Světlo by mělo pokrývat zejména tu část pracovní plochy, kterou využíváte nejčastěji, tedy klávesnici nebo prostor určený ke psaní či kreslení. Situování lampy na stole byste měli přizpůsobit i tomu, zda jste leváci, nebo praváci.
Stolní kancelářská lampa

Vhodné proporce doplňkového svítidla

Tento bod se týká hlavně designových lampiček, které se dávají na noční nebo příruční stolky. Pokud je stolní lampa robustnější, zaslouží si ideálního „partnera“ v podobě masivnějšího stolku. Za každých okolností by měla měřit maximálně jedenapůlnásobek výšky podstavce, na kterém bude stát, a její stínidlo by nemělo přesahovat plochu samotného stolku.
Stolní lampa v kombinaci černého kovu a přírodního bambusu
Stolní lampa ve vintage stylu

Barva světla

V případě stolních lamp s ambientním charakterem se můžete spolehnout na teplejší světlo kolem 2 700 Kelvinů. Musíte ovšem počítat s tím, že místnosti propůjčí nažloutlý nádech. V případě lampičky na pracovní stůl je lepší spolehnout se na neutrální bílé světlo s hodnotou kolem 3 000 Kelvinů nebo na „ostřejší“ chladné světlo kolem 4 000 Kelvinů, které stimuluje koncentraci. Velmi vhodné jsou stmívatelné LED stolní lampy, které vám umožní měnit barvu i intenzitu světla a navíc jsou úsporné.
Stolní LED lampa s nastavitelnou intenzitou a barvou světla
Klasická stolní lampička s možností výběru zdroje světla

Stabilita lampičky

Výběr lamp závisí i na tom, jak velký „provoz“ bývá ve vaší domácnosti. Pokud máte doma věčně pobíhající děti nebo čtyřnohé mazlíčky, umísťujte stolní lampy na bezpečná místa, jako jsou kouty a nábytek u stěn. Podstavec, na kterém je lampa umístěna, by měl být dostatečně stabilní a také samotná lampa by měla mít pevnou konstrukci.
Stolní lampa s kovovou konstrukcí
Stolní lampa s konstrukcí z ratanu

Typ místnosti a účel stolní lampy

Stolní lampa do obýváku

Pokud hledáte moderní stolní lampu do obývacího pokoje, máte na výběr z opravdu pestré palety lamp s nádhernými stínidly, ale také originálními podstavami. Praktické jsou kloubové lampy, díky nimž můžete světlo natočit požadovaným směrem. Takové modely jsou vítány zejména na místech, kde se věnujete čtení nebo pracím vyžadujícím dostatek světla. Mezi velmi oblíbené patří v současnosti i různě tvarované LED pásky.
Moderní stolní lampiča s keramickým designovým tělem
Stříbrná lampička s LED zdrojem v teplé bílé barvě
Náš tip: Efektní stínidlo
Zklidňující náladu vytvoří lampa se stínidlem, přes které jemně prostupuje světlo zářivky do celé místnosti. Neprůhledné stínidlo zase vytváří dramatický „reflektorový“ efekt, protože světlo nasměruje do konkrétní části místnosti.
Keramická stolní lampička s textilním stínidlem
Designová stolní lampička černá
Máte-li v místnosti více lampiček, nemusí být nutně z jedné soupravy. Z hlediska designu je dokonce vítáno, pokud si vyberete rozličné modely. Vždy ale dodržujte základní pravidlo: vybírejte si je tak, aby měly jeden společný atribut, například materiál, styl, barvu nebo tvar. Chcete-li ladit více lamp s kovovou podstavou nebo konstrukcí, je dobré sjednotit barvu kovu. Samozřejmě můžete zkombinovat i dvě různé kovové úpravy, například zlato se stříbrem, bronz s mědí nebo chrom s poniklovanými modely.

Lampička se v obýváku nejčastěji umisťuje na příruční stolek a komodu. Neuděláte ale žádnou chybu, pokud ji postavíte vedle televizoru. Tlumené světlo totiž odlehčí záři obrazovky. Skvělé osvětlení vám stolní lampa poskytne i u křesla, v kterém si rádi čtete.
Stolní lampa s dřevěným podstavcem
Stmívatelná kovová LED lampička bez kabelu
 
Zkuste to i netradičně
Drobnou lampičku můžete postavit také do regálu či knihovny s dostatečně vysokými policemi. Sem skvěle zapadnou i různé stolní lampy bez kabelu.

Osvětlení do ložnice

Lampičky do ložnice naleznete v katalozích výrobců i jako noční lampy. Obvykle si je můžete pořídit jako sadu dvou stejných kousků, které umístíte na noční stolky vedle postele. Nemusíte se však omezovat pouze na standardní řešení. Klidně zvolte dvě odlišné lampy podle toho, jaký typ osvětlení preferuje každý z partnerů. Jeden může mít lampičku na čtení, druhý zase jen nepatrné podsvícení, které vytváří měkký rozptyl světla v blízkosti nočního stolku.
Designová noční lampa

Kancelářská a dětská lampička

V dětském pokoji a pracovně se využívá v podstatě stejný typ lampiček, hovoříme-li o osvětlení psacího stolu. U dětí, které mají citlivější zrak, je opravdu klíčové dodržet principy správného osvětlení pracovní plochy. V tomto případě by neměl být na prvním místě design, ale kvalita žárovky a velká flexibilita stínidla.
Náš tip: Dětské noční lampy
V dětském pokoji si své místo snadno najdou i zábavnější modely lampiček, které zpříjemní atmosféru během usínání.
LED lampička ve tvaru dinosaura
3D LED lampa ve tvaru fotbalového míče
LED lampička ve tvaru hvězdy
Pokud v pracovně nebo ve vlastním kancelářském koutku netrávíte mnoho času, můžete psací stůl doplnit také designovými lampičkami, které jsou typické spíše pro společenské prostory. Aktuálně jsou v kurzu i lampy s vintage či retro nádechem, jako je například ikonická „bankéřská“ lampa s typickým barevným skelným stínidlem, která vznikla na začátku 20. století.
Věděli jste, že?
Původní bankéřskou lampu si dal patentovat Američan Harrison D. McFaddin, přičemž stínidla pro jeho společnost exkluzivně vyráběla česká sklárna Schreiber a synovci z moravského Rapotína.

Designová lampička do každé domácnosti

Moderní stolní lampy dávají uživatelům velký prostor pro zapojení fantazie a vytvoření neopakovatelné atmosféry. Různé designové lampičky dokážou podtrhnout jakékoli styly bydlení (například venkovský, minimalistický, skandinávský, industriální), stačí si jen vybrat ten správný model. Při výběru ale nikdy nezapomeňte zohlednit typ místnosti a účel, jakému má svítidlo sloužit.
Moderní stolní lampa černá kovová
Přečtěte si také článek o barvě a teplotě světla a inspirujte se, jak s nimi správně pracovat při osvětlování vaší domácnosti.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…