Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Na co si dát pozor při zařizování interiéru?

Na co si dát pozor při zařizování interiéru?

14. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Univerzální pravidla pro zařizování interiéru neexistují, protože každý prostor má svá specifika a musí vyhovovat i vkusu a potřebám jeho majitelů. Při zařizování však můžete dodržovat určitá pravidla, abyste se v konečném důsledku cítili opravdu jako doma a váš byt působil útulně i pro ostatní.

POUŽIJTE PŘEDSTAVIVOST

Během listování v časopisu nebo letáku s nábytkem vás možná osloví nějaký konkrétní kousek. Vždy si ho představte na konkrétním místě a položte si otázku, zda se tam opravdu hodí. Sám o sobě totiž může vypadat dobře, ale v kombinaci s ostatním zařízením nebude fungovat. Pokud se vám líbí určitý styl, snažte se ho zakomponovat do každé z místností, aby se prolínal celým interiérem a jednotlivé místnosti ladily.
Na co si dát pozor při zařizování interiéru?

MÉNĚ JE VÍCE

Vitrína CORTINA IV
Toto pravidlo platí i v případě interiérového designu. Podle psychologů existují lidé, kteří v sobě mají zakódovanou sběratelskou povahu. V interiéru se projeví potřebou obklopovat se množstvím věcí. Nejčastěji to jsou doplňky. Dekorace však mají atmosféru domova dotvářet, a ne se stát dominantními. Lepší cestou je vybrat si méně dekorací, které v kombinaci s nábytkem vyniknou. Pokud patříte ke zmíněným „křečkům a sběratelům“, nechte v místnosti jen lampu, polštáře, vázu, pár sošek nebo obrazů a zbytek schovejte do krabic. Časem můžete dekorace obměňovat. Pokud byste se nějakou zajímavou sbírkou přece jen chtěli pochválit, vyberte si k tomu konkrétní místo (polici, vitrínu) a nerozmisťujte ji po celém interiéru.

VYSOKÁ ŠKOLA BAREVNÁ

Nezařízená místnost je jako nepopsaný list papíru. Velkou chybou je, když nejprve vymalujete stěnu svou oblíbenou barvou a pak se k ní snažíte doladit nábytek a dekorace. Designeři to dělají přesně naopak – vhodnou barvu hledají spolu se vzorky hlavních textilií – pohovky, koberců a závěsů. Nejjednodušším základem budou bílé stěny. Jsou typické například pro interiér v severském stylu. Pozor si dejte i na množství použitých barev, vyberte jednu hlavní barvu (použijte ji na 60 procentech) a další dvě doplňkové. Dekorace můžete ladit do různých odstínů těchto barev.
Komoda MONACO 025

5 NEJČASTĚJŠÍCH PROHŘEŠKŮ PŘI ZAŘIZOVÁNÍ INTERIÉRU:

Nepřesné rozměry

Připadá vám nová sedačka mnohem větší než v obchodě? Je to proto, že standardní obývací pokoj nemůže soupeřit s prostranným obchodem. Při nákupech se neřiďte odhadem, ale mějte připravené přesné rozměry a metr v ruce. Také si přesně zakreslete půdorys bytu a na papíru si rozvrhněte množství nábytku a jeho rozmístění. Až pak se vrhněte na nákupy.

Nevhodná řešení

Mezi takové patří například mikrovlnka v kuchyni ve výšce očí. Manipulace s horkým pokrmem v takové výšce může být přímo nebezpečná. Mikrovlnná trouba by měla být umístěna tak, aby dolní hrana dvířek byla v jedné linii s pracovní deskou. Vždy myslete na ergonomii a bezpečnost!

Mišmaš pod nohami

Každá místnost s vlastní podlahou? Zapomeňte na to, jinak se vám nepodaří vytvořit jednotný celek. Ideální je mít v bytě stejnou podlahu, WC a koupelnu můžete pojmout samostatně. Na zútulnění použijte koberce, neumisťujte je ale do středu místnosti. Koberec by měl být vždy „ukotvený“, tedy zachycený alespoň o nějakou část nábytku.

Na co si dát pozor při zařizování interiéru?

Nevhodné osvětlení

Při výběru žárovky se nedívejte jen na svítivost, důležitá je i barva světla. Barva světelného zdroje určuje, jestli se doma budete cítit příjemně. Modré tóny mohou vyvolávat nepříjemné subjektivní pocity. Všude tam, kde potřebujete věrně zobrazit barvy, kupujte žárovky stimulující denní světlo.

Absence centrálního bodu

Každá místnost by měla mít svůj centrální bod, na který vám jako první padne zrak. Větší pokoje jich mohou mít dokonce více. Kolem tohoto bodu poté umístěte zařízení. V obývacím pokoji je klíčový pro určení orientace sedačky, konferenčního stolku a křesel. Může ním být například knihovna nebo okno se zajímavým výhledem.

Program Deal

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…