Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nábytek z akácie, palisandru, mangovníku a týku je krásný a odolný

Nábytek z akácie, palisandru, mangovníku a týku je krásný a odolný

17. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Jednou z největších výhod koupě nábytku z masivního dřeva je bezpochyby to, že získáte produkt, který dokáže přežít generace. Jelikož kvalitní nábytek z masivu vydrží tak dlouho, větší počáteční investice vám ve skutečnosti z dlouhodobého hlediska šetří peníze.
Dřevo je uklidňující, povznášející materiál, protože je silně spojeno s přírodou. Díky přirozeným odchylkám pramenícím z toho, že žádné dvě dřeviny nejsou identické, je každý kus nábytku jedinečný. Charakter a přírodní vzhled masivního dřeva mohou dodat vašemu domovu teplo, eleganci a styl.
 

Typy masivního dřeva 

Pokud si chcete pořídit nábytek z masivního dřeva, máte na výběr z různých druhů, které se liší svým vzhledem i vlastnostmi. Níže si uvedeme některé druhy a specifika, kterými se vyznačují.

Akácie – odolný masiv vhodný do interiéru i exteriéru

Akáciové dřevo je velmi pěkné, praktické a oblíbené. Textura tohoto exotického dřeva je jemná, zbarvení olivově hnědé až šedohnědé s výraznějšími tmavými pruhy. Dřevo je velmi tvrdé a trvanlivé, vysoce odolné vůči plísním, škůdcům, chorobám či povětrnostním vlivům, proto se využívá nejen na nábytek do interiéru, ale také do exteriéru. Je vhodné také na nábytek, který vyžaduje vysokou nosnost, jako jsou police, skříně a podobně.
 
Akácie mají nepravidelnou kresbu dřeva, díky čemuž mohou být některé nábytkové kousky z akácie světlejší, jiné tmavší. Nábytek z akáciového dřeva se vyrábí pro všechny místnosti domácnosti. Díky své odolnosti se používá dokonce i na koupelnový nábytek a již zmiňovaný nábytek do exteriéru, tedy určený pro balkony, terasy nebo do zahrady. Působí příjemně a dodává interiéru teplou, hřejivou atmosféru.
Nábytkový program City z akáciového dřeva. Zdroj: Sconto
Nábytek ze zahradního programu Cape z akáciového dřeva. Zdroj: Sconto

Palisandr – pýcha každého interiéru

Palisandr, který je známý svými bohatými teplými tóny a vysokou tvrdostí, se již staletí používá k výrobě výjimečného luxusního nábytku. První známé použití palisandrového dřeva na nábytek se datuje již do období dynastie Ming (1368–1644), kdy si královská rodina oblíbila zdobený palisandrový nábytek na svých vojenských lodích.

Barva dřeva palisandru se mění v závislosti na poddruhu od hnědooranžové přes červenohnědou až po sytě červenou. Může mít i fialové zbarvení a černé žilkování. Palisandr je charakteristický vůní podobnou růži a kromě nábytku se využívá také k výrobě hudebních nástrojů. Jedná se o vysoce ceněné dřevo s pěknou kresbou a vysokou životností. Jeho kvalita se promítá také do vyšší ceny za nábytek, na oplátku ovšem nabízí vysokou vizuální atraktivitu a odolnost. Výrobky z něj se mohou přenášet z jedné generace na druhou jako hodnotné dědictví. Oblíbené jsou kousky do obývacích pokojů, ložnic, ale i jiných částí interiéru.
Nábytkový program Bombay z palisandrového dřeva. Zdroj: Sconto
Nábytkový program Yoga z palisandrového dřeva. Zdroj: Sconto

Mangovník – okouzlí svou strukturou

Mangovník je celosvětově známý díky svému ovoci, které je velmi oblíbené. Skvělý je ale také na výrobu nábytku. Přirozená barva mangového dřeva je nejčastěji zlatohnědá, existují však varianty, které mají růžové, žluté nebo černé pruhy. Díky výrazné textuře a krásné struktuře dřeva je mangové dřevo dobrou volbou pro ty, kteří hledají něco skutečně jedinečného. Díky rozdílům v barvě dřeva máte zaručený kus nábytku, který nelze napodobit.
 
Mangové dřevo se díky hustotě dřeva tak snadno neopotřebuje a může si zachovat svůj lesk po mnoho let. Je vhodné zejména do interiérů. Patří k cenově dostupnějším a udržitelným. Ať už bude nábytek z mangovníku zdobit vaši koupelnu, předsíň, obývací pokoj, nebo jinou místnost, rozhodně dodá vašemu prostoru jedinečnou atmosféru a kouzlo.
Nábytkový program Iron z mangového dřeva. Zdroj: Sconto
Nábytkový program Goa z mangového a akáciového dřeva. Zdroj: Sconto

Týk – vynikající do exteriéru

Týkové dřevo (známé také pod anglickým názvem teak) pochází ze stromu Tectona grandis, původem z jižní a jihovýchodní Asie. Týk má vysoký obsah přírodních olejů a kaučuku, což znamená, že je přirozeně odolný vůči povětrnostním podmínkám, plísním a škůdcům. Chlubit se může také svou pevností, tvrdostí, pružností a trvanlivostí. Týk může mít různé barevné tóny, od bohatého zlatohnědého přes teplý hnědý až po noblesní žlutavě bílý, v závislosti na druhu dřeva a části stromu, z které pochází.

Teplá hnědá barva týku krásně vynikne v interiéru. Židle, stoly i komody z týkového dřeva najdou uplatnění v kterékoli místnosti domácnosti. Kvůli své odolnosti je týk obzvlášť dobrou volbou pro zahradní nábytek. Při správné péči vám vydrží dlouhá léta.
Nábytek ze zahradního programu Cambridge z týkového dřeva. Zdroj: Sconto
Jak můžete vidět, do nábytku z masivu se určitě vyplatí investovat. Nejenže dodá vašemu domovu jedinečnou atmosféru, ale zároveň díky své odolnosti vydrží i další generace, přičemž léta mu určitě neuberou na kráse. Bez ohledu na to, jaký styl bydlení preferujete, kus dřevěného nábytku vaší domácnosti rozhodně dodá kouzlo, které si zamilujete.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…