Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

04. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Fenomén sdíleného bydlení, tedy pronájmu vlastní nemovitosti na krátkodobé pobyty cestujícím nebo turistům, si získává po světě čím dál více fanoušků. Nocovat během svých cest nebo dovolených u lokálních obyvatel je cenově dostupnější a zároveň mnohem autentičtější než v případě hotelů. A přináší také inspiraci, jak si zařídit vlastní bydlení…
V hotelu nikdy nezažijete to, co v pronajatém bytě v historickém centru města nebo v soukromé vilce na pláži. Můžete poznávat místní kulturu, lidi, zvyky i jídlo – jednoduše, vychutnat si skutečnou atmosféru místa. O tom, že tento trend neustále sílí, svědčí i čísla. Průzkum společnosti VRM Intel třeba ukázal, že v roce 2018 se počet pronajímaných privátních nemovitostí zvýšil až o 30 procent.
Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

PROČ SI VYZKOUŠET KRÁTKODOBÝ PRONÁJEM?

  • Pokud si plánujete zařizovat vlastní bydlení, ale neumíte se rozhodnout, v jakém stylu se bude nést, právě na cestách si můžete otestovat různé typy interiérů, například industriální, rustikální, provensálský, skandinávský nebo avantgardní.
  • Majitelé pronajímaných nemovitostí se předbíhají v originálních, často i velmi praktických řešeních nábytku nebo zařízení. Možná právě na takovéto dovolené zjistíte, zda pro vás je lepší koncept open space, nebo samostatná kuchyně oddělená od obývacího pokoje.
  • Nejste si jisti, zda chcete bydlet v domě, nebo v bytě? Na rušné ulici v centru města, nebo na vesnici? To vše si lehce ověříte prostřednictvím krátkodobého pobytu.
  • Dokážete načerpat inspirace v oblasti dekorací, umění, folklorních nebo etnických doplňků.
Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

BYDLENÍ NA DOVOLENÉ JAKO IMPULZ

Zajímavé výsledky přinesl průzkum společnosti Booking.com, který se uskutečnil na úctyhodném vzorku 19 tisíc lidí pocházejících z celého světa. Více než polovina dovolenkářů (56 procent) přiznala, že ubytování v konkrétní destinaci dokázalo motivovat předělávku nebo redesign jejich vlastního domova. Potvrdilo to dokonce téměř 70 procent mileniálů, což je populace narozená mezi roky 1980 až 1995.

Věděli jste, že...?Z hlediska interiérového designu patří v globálním měřítku k nejinspirativnějším místům finské Helsinki, dánská Kodaň, holandský Eindhoven, rakouský Graz nebo italský Milán (zdroj: Booking.com).

Samotný interiérový design se ukázal jako jeden z klíčových faktorů při výběru ubytování, v průzkumu Booking.com to přiznali čtyři z deseti dotázaných. Co je ještě více překvapující – až 30 procent dovolenkářů si díky stylovému bydlení neplánovaně prodloužilo svůj pobyt v konkrétní nemovitosti. Ve svém „dočasném“ domově se totiž cítili natolik dobře, že neměli chuť odejít. Až 47 procent lidí si pro změnu myslí, že je lepší pronajmout si prázdninový domek nebo byt než pokoj v hotelu, pokud chcete na vlastní kůži zažít unikátní nebo nevšední bydlení.
Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

ZMĚŇTE SVŮJ DOMOV

Pokud na své dovolené chcete získat co nejvíce inspirací, vyzkoušejte se držet následujících zásad:

  • Pokud se vám během pobytu zalíbí nějaké lokální interiérové kousky, neváhejte si je pořídit přímo v dané krajině. Takto můžete například ručně pletený koš proměnit na efektní stínidlo nad jídelním stolem a vaše rodinná tabule hned získá mediteránní nádech. Zakoupený tkaný koberec můžete využít místo obrazu a zavěsit ho přímo nad postel.
  • Vytvářejte si fotografie všeho, co vás na vašich cestách zaujalo – předměty, barvy, materiály, textury, rozličné detaily jako různorodé kreativní využití mušlí nebo kamínků. Interiéru dávají duši právě detaily.
  • Pomoci si můžete i vůní – skrývají se v ní vzpomínky. Aroma borovice vám připomene skandinávský les, citrusy zase pobřeží.
Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

JAK ZAŘÍDIT BYT, KTERÝ CHCETE PRONAJÍMAT?

Nabízet vlastní byt nebo část domu cizincům k pronájmu můžete prakticky kdykoliv. Podle vícerých cestovatelských portálů se už teď ukazuje, že lidé budou v blízké budoucnosti vyhledávat destinace, které nejsou přeplněné turisty, objevovat neobjevené kouty jednotlivých krajin, takže předmětem zájmu se klidně může stát i vaše vlastní domácnost a prostředí vašeho domova. Pak je na místě otázka, jak to udělat, aby vaše bydlení turisty opravdu oslovilo:

Vsaďte na minimalismusNa začátku nebuďte příliš přemotivovaní. Je pravda, že drobné kousky dělají z místnosti domov, ale není třeba to hned v úvodu přehnat a překročit plánovaný rozpočet. Navíc, příliš mnoho věcí v místnosti může naopak působit chaoticky a tento zdánlivý nepořádek se určitě nebude vyjímat ani na vašich prezentačních fotografiích. Konejte rozumně. Interiérem, který působí čistě a vzdušně, nikdy nic nepokazíte. Dokáže dokonce udělat velmi dobrý první dojem. I při výběru dekorací se mírněte – zvolte raději méně, ale pěkných kouskůMinimalismus totiž do bytu vnáší eleganci, a navíc vás nestojí zbytečně moc peněz.
Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

Hrajte si s texturamiVrstvení motivů a struktur je klíčem k úspěchu vícerých interiérových designérů. Věřte nebo ne, právě textury dokážou vaše oči a podvědomí upoutat nejvíce a stejně tak vám napoví, jak na vás místnost působí na první pohled. Využívejte různé materiály, jako dřevo, kovy, textilie nebo kůži. I jednoduchá sedačka se změní na luxusní hygge koutek, pokud ji vyzdobíte polštáři v různých povrchových úpravách, jako jsou kožešina nebo pleteniny.

Vytvořte iluzi větší místnostiProstor je určitě dobré pokaždé opticky trochu nafouknout, hosté se pak budou cítit luxusněji a příjemněji. Pomoci si při tom můžete malými triky, například zrcadly nebo reflexními plochami, které dobře odrážejí sluneční paprsky. Okna příliš nezastírejte, ale snažte se dovnitř vpustit co nejvíce světla.

Nemusíte bydlet v hotelu. Co tak pronajmout si dům nebo byt?

Podporujte místní řemeslníky a umělce


 

Vystavováním lokálního umění ve vašem bytě nebo domě můžete pomoci zviditelnit místní kulturu a zároveň svou pronajímanou nemovitost oživíte něčím opravdu jedinečným a originálním, co bude inspirativní i pro ostatní. Zkuste zapojit folklorní motivy, třeba malovanou keramiku, hliněné nebo proutěné doplňky.

Dopřejte hostům luxus domova


 

Postarejte se o to, aby vašim návštěvníkům během pobytu nic nechybělo. Dobrou službu vám udělají bílé utěrky, osušky a ručníky v koupelně, které oceňuje většina tázaných cestovatelů, ale i drobnosti, jako jsou svíčky, vonné tyčinky či malé osvěžení čekající v ledničce po příchodu hostů.

Svítidla a ještě jednou svítidla


 

Možná se vám to na první pohled nezdá, ale dostatek světla v domě velmi rychle rozhodne o tom, zda vaše pronajímaná nemovitost bude vůbec zájemcům stát za pokus. Kromě dostatku přirozeného světla se postarejte o to, aby byly kvalitně osvětleny hlavní společenské zóny domu, jídelní stoly, pracovní plochy, jako například kuchyňská linka, vstupní části, chodby i koupelny. Nezapomeňte ani na náladové osvětlení, které hostům vykouzlí příjemnou atmosféru.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…