Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Nevyhýbejte se dekoracím v koupelně

Nevyhýbejte se dekoracím v koupelně

17. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Koupelny už dávno nejsou „kobkami“ v zastrčeném koutě domu nebo bytu, kam si chodíme v rychlosti umýt zuby a osprchovat se. Naopak, představují plnohodnotnou místnost naší domácnosti, v které chceme trávit stále více času. A takový prostor si logicky žádá oživení.
Současná koupelna se stává nejen centrem hygienické, ale také duševní očisty – jakýmsi soukromým wellness. Pokud si v ní chcete užívat relax, nutně potřebujete navodit vhodnou atmosféru. Na úvod vám mohou pomoci následující zásady:
  • Vaším jediným limitem je jen velikost koupelny, rozměry a tvar sanitárního zařízení. Zbytek je jen na fantazii každého.
  • Do koupelny dnes mají vstup povolen i věci, kterými se rádi obklopujete, ať už jsou to obrazy, fotografie v rámečcích, květiny, nebo knihy.
  • I funkčním prvkem, jako jsou koše na prádlo nebo věšáky, můžete dát originální designový punc.
  • Pokud máte k dispozici alespoň malé okno, kterým dovnitř mohou proudit sluneční paprsky, využijte to a zařiďte koupelnu jako útulný „pokoj“.
  • Pokud je to prostor bez okna, soustřeďte se v první řadě na dokonalé umělé osvětlení.

Důležité světlo

Určitě víte, že koupelna potřebuje minimálně tak dobré osvětlení jako kuchyně. Kromě funkčnosti ale nezapomeňte ani na náladové podsvícení, které pomůže dosáhnout té správné wellness atmosféry. Kahance, lucerny a svíčky se postarají o příjemný romantický nebo relaxační tón. Pohrát si můžete i se světýlky, která používáte k vánoční dekoraci. Rozestavte je po policích, podlaze, vaně nebo na desce umyvadla.


Koupelna LUX z programu Více než kuchyň
Tip designéra
V koupelně můžete vytvořit místo i pro netradiční stolní, samostatně stojící či nástěnnou lampu, například ve vintage nebo avantgardním stylu. Takovýto kousek dodá strohému hygienickému zázemí překvapivý šarm. Lampu samozřejmě postavte tam, kde nedojde k přímému kontaktu s vodou.

Koupelna Fashion z programu Více než kuchyň

Zaměřte pozornost na stěny

V koupelně je obvykle pokrývají obklady, které už samotné plní funkci „obrazu“ nebo esteticky ztvárněné plochy. Pokud jste však zvolili minimalistický design a jednoduché neutrální barvy, můžete i v koupelně zvážit umístění obrazů nebo fotografií. Vybírejte si hlavně motivy, které ve vás vyvolávají příjemné pocity, probouzejí oblíbené vzpomínky nebo evokují známá místa.


Koupelna Flash z programu Více než kuchyň
Náš tip
Pokud nechcete porušit obklad, postavte rámy na podlahu, desku umyvadla, sokl vany, nebo jim udělejte místo na nástěnné polici, kterou máte v koupelně.

Koupelna Flash z programu Více než kuchyň

Udělejte dojem

Rychlé, ale efektní změny dosáhnete i pomocí tapet. Stačí nimi pokrýt jen jednu část koupelny, například oblast kolem umyvadel nebo stěnu sprchového koutu. Používejte však výhradně vinylové tapety se speciální úpravou, díky které dokážou odolávat vlhkosti i stékající vodě. A nezapomeňte před jejich aplikací všechny spáry důkladně vyplnit stěrkou a ošetřit je penetrací.

Koupelna Structura z programu Více než kuchyň

Netradiční úložná řešení

Koupelna je ostrovem fantazie, takže ji můžete zařídit v jakémkoliv stylu. Oblíbené jsou například tropické náměty, které podtrhne drobný nábytek z naplaveného nebo exotického dřeva, jako jsou bambusy, ratanové doplňky nebo pletené koše na čisté ručníky či špinavé prádlo. Volnou ruku máte i při výběru věšáků. Místo klasických závěsných řešení můžete zvolit žebřík opřený o stěnu nebo originální stojan.

Regál Bali, stojan na ručníky Silard a žebřík Stepp
Regál Bali, stojan na ručníky Silard a žebřík Stepp. Zdroj: Sconto

Koupelna Touch z programu Více než kuchyň

Sedací a relaxační prvky

Hodí se vám hlavně v koupelně, která bude opravdu sloužit jako domácí wellness. Židle či taburet vám poslouží minimálně jako další odkládací prostor, máte-li ale dostatek místa, můžete zvolit i lavici, relaxační křeslo nebo lehátko. Díky sedacímu nábytku si po koupeli nebo sprše můžete dopřát pár minut oddychu při svíčkách.
Koupelna Lux z programu Více než kuchyň
Koupelna Flash z programu Více než kuchyň

Koupelna Flash z programu Více než kuchyň
Náš tip
Aromaterapii v koupelně můžete doplnit léčivými účinky hudby – k oblíbeným doplňkům koupelen dnes nepochybně patří i designové reproduktory, které jsou odolné vůči vodě, takže si je můžete vzít i přímo do sprchy.

Závěsné dekorace

Zapamatujte si: Pokud doplňky nemůžete položit nebo umístit do prostoru, zavěste je. Strop koupelny je stále volný, můžete ho tedy využít pro visící prvky, třeba závěsné police nebo různé dekorace, jako jsou lapače snů, makramé, aranžmá ve sklenicích apod.

K současným trendům koupelny patří také visící lampy, které mohou zůstat volně spuštěné ze stropu vedle zrcadel. Jelikož rozptylují světlo různými směry, vytvoří příjemnou hru stínů. Pokud patříte k milovníkům luxusu, nebojte se zavěsit do koupelny ani třpytivý křišťálový lustr.

Oživte koupelnu zelení

Vaší oáze dodá exotický nádech pralesa, vybírejte ale vlhkomilné rostliny, jako jsou různá kapradí, draceny, kalatey nebo barevné orchideje. Většina z nich samozřejmě vyžaduje alespoň mírné přirozené světlo. Pokud v koupelně nemáte okno, můžete to vyřešit stonky řezaného eukalyptu ve váze, který místnost krásně rozvoní, nebo například větvičkami bambusu štěstí a podobně. V koupelně bez světla vám dobrou službu mohou prokázat také umělé rostliny, které už dnes bývají k nerozeznání od těch živých.

Koupelna Cascada z programu Více než kuchyň
Koupelna Stoneart z programu Více než kuchyň

Dejte nový šmrnc podlaze

Nejeden zajímavý koberec už rozzářil i tu nejobyčejnější koupelnu. Navíc vám přijde vhod stoupat bosýma nohama po jeho příjemném měkoučkém povrchu. Ani zde se nemusíte omezovat a kvůli pocitu větší útulnosti můžete klidně vybrat ručně tkané koberce nebo doplňky s vysokým vlasem. Do koupelen se hodí i starodávné běhouny, koberce s perskými nebo jinými grafickými motivy nebo koberce v boho stylu s třásněmi.

Koupelna Lux z programu Více než kuchyň
Koupelna Riva z programu Více než kuchyň
Náš tip
V případě huňatých koberců je třeba předejít neustálému mokru. Použijte proto hotelový trik a vyčleňte si pár dobře savých ručníků, které položíte na podlahu, resp. přímo na koberec předtím, než vylezete ze sprchy.

Hygiena jako módní záležitost

I sladěné hygienické doplňky typu stojan na zubní kartáčky, dávkovač mýdla nebo nádobka na odličovací tampony mohou změnit celkový ráz koupelny a zároveň vytvořit pořádek. Současné trendy nahrávají hlavně doplňkům ze dřeva, ale i hygienickým pomůckám v barvách kovů, jako zlato, chrom nebo měď, mramorovým, kameninovým či terrazzo prvkům.

Koupelna Touch z programu Více než kuchyň
Věděli jste, že...?
I ručníky mohou do velké míry ovlivnit charakter koupelny. Rozvěšené osušky v různých barvách vytvářejí v prostoru chaos. Zkuste proto ručníky jednotlivých členů rodiny ladit do odstínů, vzorů a motivů, které sluší vaší koupelně.

Koupelna Touch z programu Více než kuchyň

3 must-have doplňky na závěr

I vy se rádi zavřete do koupelny, abyste si dopřáli vydatný relax v horké vaně? Pokud patříte k požitkářům, pak nezapomeňte ani na tyto doplňky:
  • Stojan na časopisy patří k povinné koupelnové výbavě milovníků magazínů. Pobyt v teplé vodě je pro mnohé jediná chvíle, kdy si je mohou v klidu prolistovat.
  • Při delších koupelích si pořiďte také podnos na vanu, jehož součástí bývají praktické držáky na hrnky nebo knihy.
  • Dámy, které se rády věnují svému zkrášlování, si v koupelně mohou vytvořit vlastní kosmetický koutek, a to nejen na líčení, ale i na delší pleťové procedury.

Koupelna Easytouch z programu Více než kuchyň

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…