Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

23. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy nevyjdou z módy. Může ale být problematické rozhodnout se, zda zvolit spíše obývací stěnu světlou, nebo tmavou. Co je charakteristické pro jednotlivé odstíny?

Světlá je univerzální

Díky severskému stylu, který vzal před pár lety svět interiérového designu útokem, si mnozí oblíbili hlavně světlé odstíny dřeva a dřevěných dekorů, jako jsou buk, dub, jasan a bříza, ale i smrk nebo borovice. Prostory pomáhají opticky zvětšit, rozjasnit a nabízejí větší svobodu při jejich barevném ladění s dalšími prvky v místnosti.
 
Kromě klasičtějších světle hnědých a světle béžových nebo jemných šedých tónů patří k oblíbeným i povrchy se zlatožlutým nádechem. Světlé dekory se mohou bez obav používat i na větších plochách, jako jsou podlahy nebo obklady stěn. Při zařizování pokoje obývací stěnou ve světlém vyhotovení myslete na následující pravidla:
 • Obývací stěny v dekoru světle šedého dřeva jsou ideální pro interiéry zařízené v minimalistickém moderním nebo industriálním stylu.
 • Světlé dekory s výraznou kresbou se pro změnu hodí do industriálně laděných interiérů.
 • Pokud chcete do místnosti s převahou světlých dřevěných tónů vnést trochu sofistikovanosti, využijte akcenty a doplňky ve zlatých, měděných a bronzových odstínech.
 • Světlé odstíny dřeva velmi dobře ladí i s dalšími přírodními materiály, jako jsou mramor, kůže nebo kámen.
 • Pokud jste zvolili obývací stěnu ve světlém odstínu, velmi dobře se u ní budou vyjímat i prvky v bílé nebo smetanové barvě, které jemně podtrhnou efekt vzdušnosti v interiéru.
Obývací stěna Kanada v dekoru dub artisan
Obývací stěna Festival v dekoru dub san remo

Tmavá je velmi trendová

V posledních letech si designéři oblíbili výrazně tmavé dřevo a dekory jako ořech, wenge, třešeň s charakteristickým červeným nádechem nebo exotické druhy dřeva, třeba eben a mahagon. Do prostorů vnášejí jistou dramatičnost, zajímavý kontrast, ale i formálnější výraz. Dávají jim hloubku a dimenzi, působí reprezentativně. Hodí se především do větších místností, v kterých je potřeba navodit intimnější atmosféru. Strhávají na sebe pozornost, mnohdy dokonce přebijou i ostatní barvy v interiéru, zároveň však nesou závan pravé elegance.

Obývací stěna Jones
Dekory tmavého dřeva mají v designu podobný efekt jako v módě černá – jsou proto nadčasové. Při jejich používání je však třeba dodržovat pár důležitých zásad:
 • Není úplně ideální používat je v malých prostorách, protože mohou opticky zmenšovat prostor. V prostorově limitovaných místnostech vyžadují cit zkušeného designéra.
 • Dobře se kombinují se všemi odstíny šedé – velmi oblíbená je hlavně antracitová.
 • Ještě honosnější charakter dají tmavým dřevěným dekorům doplňky v „královských“ barvách, jako jsou kobaltová modrá, červená, bordová nebo smaragdová.
 • Dobře vyniknou i v kombinaci se sklem, křišťálovými lustry nebo drahými kovy.
 • Jelikož pohlcují světlo, vyžadují velmi dobře promyšlené umělé osvětlení. Ideální je i náladové podsvícení uvnitř vitrín nebo podél polic v rámci obývacích stěn.
 • Efekt „tíhy“ zminimalizujete, pokud je doplníte světlými plochami v pozadí. V případě bílé volte raději takzvané seprané tóny „off-white“, jako jsou smetanová nebo slonovinová.

Obývací stěna Balin
Náš tip
Pokud kombinujete barvy v interiéru, 60 % věnujte dominantnímu odstínu, 30 % doplňkové barvě a zbylých 10 % akcentům. Platí to i v případě dřevěných prvků.

Obývací stěny a dřevěná kombinatorika

Nejednou se stává, že jste nuceni zakomponovat do interiéru více druhů dřeva nebo povrchů imitujících dřevo. Kamenem úrazu je pak jejich vzájemné sladění. V obývacím pokoji to znamená vybrat si na prvním místě takovou obývací stěnu, která bude v harmonii s podlahou. Pokud je také dřevěná nebo využívá laminát připomínající dřevo, ideální je, když má nábytek o něco světlejší odstín.

Nesnažte se dřevěnou obývací stěnu za každou cenu doplnit prvky ve stejném odstínu dřeva. Výsledek může být buď příliš nudný nebo rušivý, protože dosáhnout úplné shody je téměř nemožné. Pokud velmi bazírujete na dokonalé harmonii dřevěných odstínů, vybírejte si z nábytkových sestav. V opačném případě hledejte spíš dřevěné doplňky „tón v tónu“, tedy pokud má obývací stěna odstín světlého žlutého dřeva, ostatní kusy nábytku nebo dekorace mohou být vyrobeny ze žlutého dřeva v tmavším medovějším odstínu.
Nábytková sestava – obývací program Cortina
Obývací program Cortina

6 dobrých rad na závěr

 • Při výběru dřevěné obývací stěny nerozhoduje jen samotný odstín, ale i textura. Některé druhy dřeva, dýhy či lamináty mají výraznější kresbu nebo žilkování, což vyžaduje střídmější ladění zbylého mobiliáře.
 • Nikdy nekombinujte dva dřevěné povrchy s výraznou kresbou. Čím má obývací stěna sytější odstín dřeva, tím jednodušší texturu by měla mít.
 • Světlé a tmavé tóny dřeva mohou vytvářet příjemný kontrast – protiklady by se však měly objevovat jen v jemných liniích nebo na menších plochách, tedy například na doplňkovém subtilnějším nábytku, jako jsou konzolové stolky nebo ozdobné prvky sedacích souprav.
 • V rámci industriálního stylu si oblibu získávají i obývací stěny s povrchovou úpravou rozličných barevných typů dřeva – v tomto případě je dobré využít nábytkové sestavy, které nabízejí různě vzájemně sladěné kusy nábytku.
 • Pokud máte obývací stěnu v podobném odstínu jako podlahu, o žádaný kontrast nebo stmelující efekt se může postarat koberec.
 • Skvělým trikem je také kombinovat podlahu s obývací stěnou, která obsahuje dva dřevěné dekory, přičemž jeden je světlejší a druhý se shoduje s barevným laděním samotné podlahy.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…