Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nadčasové obývací stěny se strukturou dřeva

Nadčasové obývací stěny se strukturou dřeva

02. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Hledáte stěnu do obýváku, která skvěle doplní celý interiér? Pokud toužíte po nábytku do obývacího pokoje, který vás jen tak lehce neomrzí, zvolte model s dekorem dřeva. Tento materiál působí hřejivě, přirozeně a snadno se uplatní v různých stylech bydlení.
Zatímco některé materiály a povrchové úpravy zažívají své dny slávy a pak rychle upadnou v zapomnění, dřevo je nadčasové. Bylo moderní i v minulosti a stále je „in“. Při pohledu na trendy ze světových výstav lze s jistotou prohlásit, že dřevo bude hrát důležitou roli v interiérovém designu i v dalších letech. Pro stylisty a architekty totiž představuje neustálý zdroj inspirace. Jaké jsou další výhody tohoto materiálu?
  • Má nádhernou nezaměnitelnou kresbu, která působí jako umělecké dílo.
  • Jako přírodní materiál působí na člověka uklidňujícím dojmem. Je příjemné nejen na pohled, ale také na dotek.
  • Dává interiéru jistý punc elegance a kvality – výrobky dřeva nebo s dřevěným dekorem evokují ruční práci a krásu tradičního řemesla.
  • Vynikne dokonce i se svými nedokonalostmi, různými boulemi, rýhami nebo trhlinkami. Nejednou jsou takové chyby mezi zájemci velmi žádané.
  • Dřevo nabízí nespočet odstínů, od nejsvětlejších po nejtmavší.
  • Lehce se kombinuje s šedými barvami a materiály, aktuálně jsou oblíbená zejména jeho spojení s kovem.

Nábytek do obývacího pokoje z masivu, dýhy, nebo laminátu?

Masiv pochází ze stoprocentně přírodního měkkého nebo tvrdého dřeva, nábytek tak díky němu získává originální vzhled. I velké milovníky dřeva může ale odradit složitější údržba. Obývací stěna z masivu potřebuje pravidelnou péči, ideálně přírodním olejem. Masiv je sice v porovnání s ostatními materiály dražší, na druhé straně se jeho životnost uvádí na desítky let.

Další možností je nábytek vyrobený z dýhy. Základní korpus sice obvykle tvoří dřevotříska potažená dřevěnou dýhou, ta ale často nabízí krásnější kresbu než samotný masiv, protože vzniká precizním řezáním nebo loupáním kmene.

Velmi rozšířený je nábytek z dřevotřísky, která představuje kompozitní materiál z dřevěných částic (například piliny, štěpka) a různých pojiv (například pryskyřice, lepidlo). Vyznačuje se pevností, v porovnání s masivem je však lehčí, a tudíž se s nábytkem snáze manipuluje. Pokud je kvalitní, vyznačuje se dlouhou životností a odolností vůči oděru a škrábancům, problémem však může být vlhkost. K jejím plusům určitě patří cenová dostupnost. Díky různým povrchovým úpravám nabízí velké množství designových provedení.

Dřevotříska nebo jiný dřevěný materiál bývají často upravené laminátem. Ten je nenáročný na péči. Dřevodekor nabízí realistický vzhled dřeva, přičemž je často k nerozeznání od skutečného masivu nebo dýhy. Pokrokové technologie dnes umožňují vytvořit dokonce 3D efekt, takže i na dotek dezén působí jako skutečné dřevo.
 
Při výrobě sestav do obývacího pokoje se často používá také fóliovaný dřevěný materiál. Jedná se o tenkou vrstvu papíru, nalepenou na samotný povrch skříněk. Umožňuje vytvořit snad nejširší spektrum barevných úprav a dekorů, na druhé straně je třeba dávat pozor na možné odřeniny a škrábance.

Inspirace pro dekor obývací stěny

Závisí na tom, zda preferujete tmavší, nebo světlejší tóny nábytku, případně na kresbě dřeva. V současnosti jsou v kurzu zejména světlé odstíny, jako jsou dub sonoma nebo dub artisan, které se skvěle kombinují s jinými barvami, často hlavně bílou. Čistě bílá obývací stěna podtrhne skandinávskou nebo provensálskou atmosféru vašeho interiéru.
Stále větší oblibě se u nábytku do obývacího pokoje těší také tmavé odstíny dřevěného dekoru, jako jsou dub canyon a imitace starého dřeva. Odvážně zapůsobí především v kombinaci s černou. Pozornost věnujte i struktuře dřevodekoru, jinak totiž vyzní jako malá obývací stěna a odlišně na větších plochách. S malým prostorem si poradí rohová obývací stěna.
Kromě kombinace dřevodekoru s jednolitými barevnými plochami jsou zajímavá i spojení s mramorovým dekorem, který nábytku dodává elegantní a luxusní vzhled, jakož i s betonovým dekorem, vyhledávaným zejména do interiérů v industriálním stylu. Moderní obývací stěna může mít LED osvětlení, které večer v obýváku vytvoří příjemnou atmosféru.
Ať už se rozhodnete pro celodřevěný dekor, nebo kombinaci dřevodekoru s bílými, černými a šedými plochami, díky těmto neutrálním odstínům získáte nábytek do obývacího pokoje, který snadno sladíte s dalším zařízením a doplňky. Vzhledem k množství designových provedení není problém vybrat takovou obývací sestavu, která dokonale zapadne do stylu vašeho interiéru. Vybírat přitom nemusíte jen z hotových sestav, ale také z nábytkových programů. Ty umožňují sestavit si zeď z přesně takových prvků, které vám vyhovují.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…