Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nadčasové obývací stěny se strukturou dřeva

Nadčasové obývací stěny se strukturou dřeva

10. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Hledáte obývací stěnu do svého interiéru? Jestliže toužíte po hodnotném kousku, který vás jen tak snadno neomrzí, zvolte model s dekorem dřeva. Tento přírodní materiál působí hřejivě, příjemně a snadno se uplatní v různých stylech bydlení.
Zatímco množství jiných materiálů zažívá své dny slávy a pak rychle upadá do zapomnění, dřevo je nadčasové. Bylo moderní v minulosti a stále je „in“. Při pohledu na trendy ze světových výstav je možné s určitostí prohlásit, že dřevo bude mít důležité slovo v interiérovém designu i v nejbližších letech. Pro stylisty a architekty totiž představuje neustálý zdroj inspirace. Jaké jsou další výhody tohoto materiálu?
 
  • Má nádhernou nezaměnitelnou kresbu, která působí jako umělecké dílo.
  • Jako přírodní materiál působí na člověka uklidňujícím dojmem. Je příjemné nejen na pohled, ale i na dotek.
  • Dává interiéru jistý punc elegance a vysoké kvality – výrobky ze dřeva nebo s dřevěným dekorem evokují ruční práci a krásu tradičního řemesla.
  • Vynikne dokonce i se svými nedokonalostmi, různými výstupky, rýhami či trhlinkami. Nejednou jsou takové chyby mezi „fajnšmekry“ velmi žádané.
  • Dřevo nabízí nespočetné množství odstínů, od nejsvětlejších po nejtmavší.
  • Snadno se kombinuje s jinými barvami a materiály, aktuálně například s kovem, sklem, ale i plastem.
Program GURU

MASIV, DÝHA, NEBO LAMINÁT?

Masiv pochází ze stoprocentně přírodního měkkého nebo tvrdého dřeva, nábytek tak získává díky němu originální vzhled. Nevýhodou je náročnější zpracování, vyžaduje si použití opravdu kvalitní kulatiny.  I velké milovníky dřeva může odradit složitější údržba. Tento druh nábytku je třeba pravidelně ošetřovat, ideálně přírodním olejem.

Další možností je nábytek vyrobený z dýhy, často neprávem označovaný jako méně kvalitní než masiv. Základní korpus sice obyčejně tvoří dřevotříska potažená dřevěnou dýhou, ta však nejednou nabízí hezčí kresbu než samotný masiv, protože vzniká precizním řezáním nebo loupáním kmene.


Laminát je proti dvěma předcházejícím alternativám nejlacinější a zároveň nejméně náročný na údržbu. Dřevodekor nabízí realistický vzhled dřeva, a přitom je často k nerozeznání od skutečného masivu nebo dýhy. Pokrokové technologie dnes umožňují vytvořit dokonce 3D efekt, takže i na dotek dezén působí jako skutečné dřevo. Plusem je vysoká odolnost, především vůči vlhkosti, teplotním výkyvům nebo různým škůdcům, ale i dlouhá životnost.
Obývací stěna FESTIVAL

Fóliovaný dřevěný materiál

Při výrobě obývacích stěn se často používá také fóliovaný dřevěný materiál, který představuje nejlacinější alternativu. Jde o tenkou vrstvu papíru nalepenou na samotný povrch skříněk. Umožňuje vytvořit snad nejširší spektrum barevných úprav a dekorů, na druhé straně je však třeba dávat pozor na možné odřeniny a škrábance.

JAKÝ DEKOR ZVOLIT?


To závisí na tom, jestli preferujete tmavší, nebo světlejší tóny nábytku, případně na kresbě dřeva. V současnosti jsou v kurzu především světlé – šampaňské odstíny jako dub sonoma, které se výborně kombinují s jinými barvami, například s bílou. Světlé tóny podtrhnou skandinávskou nebo provensálskou atmosféru vašeho interiéru. Čím dál větší oblibě se však těší i velmi tmavé odstíny dřevěného dekoru jako dub canyon nebo takzvaný trufelovaný dub. Odvážně vyzní především v kombinaci s černou. Pozornost věnujte také struktuře dřevodekoru, jinak totiž vyzní na malých a jinak na velkých plochách.
Obývací stěna BALIN

Čtěte také

Ukázat další články

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Sedací souprava je srdcem obývacího pokoje. Díky své velikosti, umístění i rozsahu využití představuje dominantní prvek zařízení. Při výběru sedačky a pohovky je ale…