Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Jak na design ložnice v moderním stylu

Očima designéra: Jak na design ložnice v moderním stylu

10. 07. 2023, SCONTO Nábytek
V interiéru je ložnice nejsoukromějším a nejosobnějším prostorem. Obvykle jí nevěnujeme tolik pozornosti jako například obýváku, v kterém trávíme podstatně více času a je reprezentativní i pro návštěvy. Zařízení ložnice by se přesto nemělo podcenit, vlastně by mělo být prvořadé, protože jde o místo klidu, relaxu a intimity. Možností, jak na design ložnice, je mnoho. My vám opět přinášíme ukázku, která vás může inspirovat při zařizování té vaší.

Jaká je moderní ložnice

Pojem moderní v ložnici odráží dva aspekty. Prvním je, že zařízení následuje funkci a prostor se využívá efektivně. Druhým je, že design odpovídá současným požadavkům, a to nejen po vizuální stránce, ale i praktické, tzn. ložnice by neměla být přeplněná nábytky ani doplňky.

V ložnicích dnes dominují čisté linie a jednoduché hranaté nábytky, přičemž působí elegantně a sofistikovaně. Důležité je vytvoření komfortní zóny, v které si můžeme dobře odpočinout. Aby působila útulným a příjemným dojmem, hladké leštěné povrchy jsou kombinovány s kontrastními teplými a měkkými materiály. Na podtržení romantické, uklidňující či tajemné atmosféry jsou zde vítány solitéry, jakým je například křeslo.

Ukázka, jak na moderní design ložnice

Jak jistě víte, základem každé ložnice je pohodlná postel, která vytváří tu nejdůležitější součást prostoru. Při výběru postele v moderním stylu je potřeba se prioritně zaměřit na funkčnost a kvalitu. Celkový design postele je v tomto případě až druhořadý. Do našeho návrhu jsme vybrali vyšší čalouněnou postel s prošívaným čelem. Vyšší postel je celkově vyhledávaná, protože se z ní snadněji vstává. Čalouněné čelo je zase měkčí a pohodlnější oproti dřevěným či kovovým, navíc působí hřejivě a zútulňuje prostor.

U postele plní důležitou roli noční stolky. Do návrhu jsme vybrali modely s kovovou konstrukcí a skleněnou deskou. Jejich design působí vzdušně a elegantně zároveň. Pokud disponujete menším prostorem, takový typ stolků je nejvhodnější volbou. Nezabírají moc místa a ložnice, resp. prostor u postele je vzdušnější. Jelikož stolky nedisponují žádným vnitřním úložným prostorem, vrchní desku jsme ponechali volnou na dekorace a drobnosti, které zde bývají běžně odkládány. Klasické stolní noční lampy jsme nahradili ze stropu visícími svítidly, která osvětlují potřebnou část u postele z vrchu. Na obou okrajích postele jsou svítidla použita v párech. V podobném designu jsme vybrali také hlavní stropní svítidlo.
Nad noční stolky jsme umístili nástěnná zrcadla. Dodávají pokoji glamour nádech, hlavně ho ale opticky zvětšují a zútulňují. Takové použití zrcadel je akceptovatelné i v případě, že inklinujete k feng shui, k jehož zásadám patří, že by zrcadlo nemělo odrážet postel.

Standardně bývá součástí ložnice i šatní skříň. Vybrali jsme velký model s praktickými šuplíky a posuvnými dveřmi, které jsou zvláště v menších prostorách praktické, protože se u nich nemusí počítat s místem pro otevírání dveří. Bílá barva, lesk a velmi jednoduchý design ze skříně dělají elegantní kousek, který na sebe zbytečně nestrhává pozornost, ale sofistikovaně řeší potřebu úložného místa.
Snem mnoha žen je mít v ložnici toaletní stolek k líčení. Do návrhu jsme proto zakomponovali model s výklopným zrcadlem a úložným místem v jednoduchém designu. Patří k němu i lavička s pohodlným čalouněním, která může sloužit nejen k sezení, ale také odkládání oblečení.

Bílé, lesklé a ostré hrany v interiéru je potřeba zjemnit decentními a teplými textiliemi – ať už použitím decentních prostěradel, nebo dek na posteli. Prostor dotvoří také dlouhé závěsy, které podpoří útulný a hřejivý dojem. Závěsy navíc mají kromě dekorační i zatemňovací funkci a vytvářejí ideální podmínky pro spánek. Pod postelí je měkký koberec v béžové barvě, který vytváří nejen optické, ale také pocitové teplo na nohy. Hezkým a odpočinkovým kouskem je čalouněné křeslo, které barevně ladí k posteli a jedné ze stěn. Vytváří jakýsi sochařský prvek a také působí jako dekorace. Křeslo nebo taburet v ložnici je jistě výbornou volbou, pokud na něj je prostor.
Přestože jsme jednu stěnu pro ozvláštnění barevně trochu odlišili od ostatních, stále se ještě žádá oživení, které by prostoru dodalo určitou hloubku a teplo a vyvážilo tak strohost bílých a šedých odstínů. Dosáhnout toho lze například kontrastní tmavší podlahou, případně spolu s obkladem stropu. Elegantní nádech jsme podtrhli stříbrnými a černými doplňky, které jsou sladěny se svítidly. Živá rostlina působí uklidňujícím dojmem a vizuálně skvěle doplňuje dřevodekor na stropě a podlaze. Ladí k ní i béžové dekorační polštáře, závěsy a motivy obrazů.
Detaily jsou důležité v každém prostoru, důkladně si je promyslete – právě ty mohou být tím, co rozhodne o celkové atmosféře vaší ložnice.
Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Další inspirace můžete načerpat ve článku 8 ložnic v moderním stylu, který také najdete v našem magazínu.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…

Vyrobte si s dětmi motýla z papíru

Ať už vám sychravé počasí nedovoluje vyběhnout s dětmi ven, nebo dostanete jen tak chuť si něco vyrobit spolu a pobavit se u toho, tyto jednoduché origami motýlci js…